Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.843
EURO35.2341
ALTIN2448.7

UTİKAD Tır Şoförlerinin Vize Sorunları İçin Harekete Geçti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
UTİKAD Tır Şoförlerinin Vize Sorunları İçin Harekete Geçti
Abone ol
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, TIR şoförlerinin Schengen vize alımlarında yaşadıkları zorluklar için harekete geçti. UTİKAD, şoförlerin vize süreçlerinde yaşadığı sorunların çözüm talebini başta Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerindeki tüm konsolosluklara ve ticari ataşeliklere iletti.

Ülkemizin uluslararası karayolu taşımacılığına sınır kapılarındaki TIR kuyruklarının ardından TIR şoförlerinin vize alımında yaşadığı zorluklar darbe vuruyor. TIR şoförlerinin Schengen vize başvurularının askıya alınması lojistik sektöründe sıkıntı yaratıyor. TIR şoförlerine Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan Schengen vizesinin verilmemesi, başvuruların askıya alınması ve vize alım sürecinin uzun bir zamana yayılması ülkemizin rekabet gücünü düşürüyor. Bunun yanı sıra Türk firmalarının küresel lojistik sektöründeki pazar payını daraltıyor.

UTİKAD üyesi lojistik firmaları başta olmak üzere uluslararası karayolu taşımacılığı yapan lojistik firmalarının şoförleri için vize başvurularında talep edilen gerekli taahhütleri yerine getirerek yaptıkları başvuru sürecinde yaşanan sorunlar küresel bir sorun haline gelen ve ülkemizde de etkileri hissedilen profesyonel sürücü eksikliği sorunu ile birlikte ekonomimizin ve dış ticaretimizin ayrılmaz bir parçası olan uluslararası lojistik süreçlerde aksamalara sebebiyet veriyor.

Önümüzdeki dönemde ülkemizin uluslararası karayolu taşımacılığında daha ciddi sorunlara yol açacağı öngörülen bu durumla ilgili olarak UTİKAD harekete geçti. UTİKAD, konuyu detaylı bir şekilde anlatan ve çözüm talebini içeren yazısını başta Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerindeki tüm konsolosluklara ve ticari ataşeliklere iletti. Söz konusu yazıda; öncelikle ülkemizin dış ticaretinde önemli paya ve kritik role sahip karayolu taşımacılığının hizmet ihracatı gelirlerimize sağladığı katkıya değinildi.

Yazıda ayrıca; Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki ticari ilişkilerin Schengen vizesi başvurularında yaşanan zorluklardan olumsuz yönde etkilendiğine vurgu yapıldı. Türk şoförlerinin vize başvuru işlem sürelerinin uzadığı hatta randevu dahi alınamadığının altı çizilerek bu sorunun Türkiye’nin Avrupa’ya yapacağı taşımalar için engel teşkil etmenin yanı sıra ülkemizin karayolu ağıyla erişebildiği coğrafyalar ile yaptığı ticarete de zarar verdiği belirtildi. Yazıda son olarak mal ticaretimizin ve lojistik sektörümüzün temel unsuru olan karayolu taşımacılığında yaşanan vize sorununun en kısa sürede çözümlenmesine yönelik gerekli girişim ve çalışmaların yapılması talebi de yetkili makamlara iletildi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sakarya VİB Seyahat'e 30 MAN Lion’s CoachÖnceki Haber

Sakarya VİB Seyahat'e 30 MAN Lion’s Coac...

Cure Waste Management Filosu Elektrikli DAF Kamyonlar İle YenileniyorSonraki Haber

Cure Waste Management Filosu Elektrikli...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar