İstanbul
DOLAR33.0995
EURO36.1966
ALTIN2600.8
LOKMAN AKHAN

LOKMAN AKHAN

Mail: lokmanakhan@halkulasim.com

Esnafın Takdirine Layık Olacağız

Esnafın Takdirine Layık Olacağız

İstanbul esnafı yeniden Göksel Ovacık ve ekibi bizleri göreve layık gördü. Bu takdir hepimiz için çok değerli ve anlamlıdır. Geçtiğimiz dönem olduğu gibi bu sefer de emanete yaraşır liyakat ile önümüzde ki dört görev yılını icra edeceğiz. Geçmişin hantal Oda anlayışını bu dönemde de akıllardan sileceğiz.

Önceki seçim döneminde İstanbul esnafının takdiri ile bir devir Esnaf Odası’nda, Göksel Ovacık liderliği ile kapandı. 2018 yılında yapılan o seçim ile İstanbul esnafı daha aktif ve somut çözümler sunan bir yönetim istediğini ilan etti. Bu doğrultuda göreve talip olan Göksel Ovacık ve ekibi iş başı yaptı.

Esnaf Odası 4 yıllık görev sürecince geçmişte benzeri olmayan adımlar ile köklü değişimler yaşattı İstanbul’da. Radikal reformlar ile sektörümüz ileriye taşındı. Pandemi süreci dahi bu reformlar ile en az hasarla atlatıldı. İstanbul harici tüm iller bugün bizleri konuşuyor ise sebebi budur. 2018 öncesine bakıldığında birçok şehir kazançlar bakımından İstanbul’u geride bırakmışken, bugün mevcut yapısı ile İstanbul yeniden ağabeyliğini hissettirmiştir. Yaptığı atılımlar ile diğer illere de öncülük etmiş ve krizlere karşı alternatif yollar açmıştır.

Tabiî ki bu başarılar sadece İstanbul Halk Otobüsleri Esnaf Odası’nın başarısı değildir. Bu başarı, İstanbul’da ki tüm şirketlerin Oda ile el birliği içerisinde kazanılmıştır. Esnaf Odası bu süreçte öncülük sağlamış ve özlenen o birliği hayata geçirmiştir. Şirketler arası koordine sağlanmış ve birlikte mücadele ile kalıcı çözümler sektöre kazandırıldı. Esnaf Odası ve şirketlerin bu birlikteliği çok değerlidir. Geçmişten bu yana özlenen bir başarıdır. Bu birliktelik yeni dönemde de esnafımıza önemli kazanımlar sunacaktır.

ÖTİS’in Eksikleri Gideriliyor

Olmayan bir sistem inşa ettik. Tabiî ki uygulanmamış bir sistemin eksik ve hataları olacaktır. Pandemi süreci de bu geçiş dönemi için en verimli zamandı. Gelirlerin minimuma indiği bu dönemde sistem daha doğru test edildi. 1 yıllık süreç içerisinde tüm hataları ve noksanları tespit edildi. İlgili kurularımızın çalışmaları ile aksayan tüm yönler ele alınarak kalıcı çözümler sunuldu. Bu çalışmalar neticesinde de sorunlar önemli oranda giderildi.

ÖTİS ilk hali ile dahi tüm şehirlerin dikkatini çekti. Tüm belediyelere örnek gösterildi ve ilgili illerde ki taşımacılar benzer sistemler kurma gayretine girişti. Özellikle pandemi süreci yine ÖTİS sayesinde az hasar ile geride bırakıldı. Fakat ÖTİS uzun yıllara uzanan başarı sunması için eksiklerinin de giderilmesi elbet gerekirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne de sunulan çalışma ile ÖTİS’in eksik birçok yönü tamamlanmış oldu. Geçtiğimiz yıldan çok daha sağlan bir sistem halini aldı.

Tabiî ki süreç içerisinde yeni ihtiyaçlar belirecektir. Saha da görünen eksiklere yeni müdahaleler olacaktır. Sistem her geçen gün daha da gelişecektir. Zaten gelişimdir sistemleri geleceğe taşıyan. Biz de İETT ve İBB ile bunu sağlayacağız.

Odamız Daha Güçlenecek

İstanbul’un 5 şirketi de Esnaf Odası’nın daima arkasındadır. Bu doğrultuda her türlü desteği sunacaklarına şüphemiz yok. Hantal yapısından sıyrılan Esnaf Odası geçmişten gelen tüm borçlarını da 4 yıllık süre içerisinde kapadı. Artık daha hissedilir çalışmaları da olacaktır.

Yeni dönemde ki en büyük önceliğimiz ise Odamıza layık bir mülk edinmektir. Bu doğrultuda bir hedef belirledik. İnşallah bu hedefimize ulaşacağı ve hem kötü görünümü silecek hem de kira yükünden kurtaracağız.

Tüm esnaflarımız önümüzde ki 4 yılda Esnaf Odası’nın hak ettiği konuma ulaşacağını görecektir. Umarım Rabbim bizleri utandırmayacak ve aynı şevkle çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bu esnaf kötü hava koşuluna rağmen yüksek bir katılım ile Genel Kurulumuza katılım gösterdi ve bize yeniden olur verdi. Biz yönetim olarak bu desteğin hakkını vermekle yükümlüyüz. Tüm esnafımıza bizlere sundukları destek için teşekkür ederiz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar