İstanbul
DOLAR33.0768
EURO36.1578
ALTIN2606.7
ÖZCAN YILDIZ

ÖZCAN YILDIZ

Mail: ozcanyildiz@halkulasim.com

Tüm İnsanlık Tehlikede Fakat Hizmetimiz Kesintisiz

Çin’den başlayarak tüm kıtalara ve ülkelere yayılan virüs belası ülkemize de Mart ayında maalesef ulaştı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve sektörümüz de ekonomik açıdan büyük yaralar aldı. Fakat halk otobüsçü olarak bizler ekonomik kayıplardan öte çalışanlarımız ve yolcularımızı koruma odaklı mücadelemizi sürdürüyoruz.

Sektörümüz uzunca süre büyük badireler yaşadı. Yönetim sürecimizde diğer şirketlerle de koordineli mücadele ile bu badireleri atlatmıştık. Özellikle geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Meclisi’nden çıkan sübvansiyon ve bu yıl UKOME’den çıkan zam kararı ile kazançlarımız olması gereken seviyeleri ulaşmıştı. Esnafımız yıllardır hak ettiği noktaya tam ulaşmıştı ki, Korona Virüsü ile çok büyük bir yıkım yaşadı.

Tabiî ki önceliğimiz sağlığımız ve devletimiz. Bu sebeple sabırla hizmetimizi sürdürüyoruz. Her bir kilometresi zarar yaşatmasına karşın işlerine gitmek zorunda olan vatandaşlarımızı en uygun koşulları sağlayarak taşıyoruz. Şehrin iş hayatını zararına sürdürdüğümüz ulaşım hizmeti ile en sağlıklı şekilde yürütüyoruz.

Şoförlerimizin Sağlığı İçin Elimizden Geleni Sunuyoruz

Şuan araçlarımızda şoförlerimiz her türlü riske karşın hizmet sunmaya devam ediyor. Sağlık çalışanlarımız kadar fedakarca sundukları bu hizmet için sektör olarak bizler de onları alkışlıyoruz. Fakat alkışlamakla kalmayıp onlarında sağlığını düşünüyor ve ona göre adımlar atıyoruz. Araçlarımızda İETT’nin de desteği ile yolcu sayısı azaltıldı. Araçlarımıza dezenfektan dağıtımları sağladık. Şoförlerimizin virüsten korunmasını sağlarken bu hizmeti yolcularımıza da açtık. Yolcularımızın kullanımı için her servis dezenfektan kutularımız şoförler tarafından doldurulmakta. Bu sayede araçlara dışarıdan virüs taşınmasını da engelliyoruz. Ayrıca aldığımız ekipmanlar ile araçlarımızı dezenfekte etmekteyiz.

Yine hem Büyükşehir Belediyemiz hem de ilçe belediyelerinin destekleri ile araçlarımız son duraklarda dezenfekte edilmekte. Bu konuda destek sunan tüm bürokratlarımıza teşekkür ederiz. Bu süreci atlatana kadar da elimizden gelen tüm imkanları hem yolcu hem de şoförlerimize sunacağız. Şirket olarak bu konuda üstümüze düşeni yapıyoruz.

Yakıt ve Personel Maliyetlerine Destek

Araçlarımız bu vakaların başladığı günden bu yana önemli bir yolcu kaybı yaşadı. İş yerlerinin kapanması, sokağa çıkma yasakları ve korku neticesinden yolcu sayımız kimi hatlarda ?’ler mertebesinde düştü. Hayatın durağanlaşması ile gelirini yolcu taşımalığından kazanan sektörümüz yakıt ve personel maliyetlerini bile karşılayamaz duruma düştü. Fakat tüm bu kayıplara karşın toplu ulaşım hizmeti sunmaya sektörümüz devam etti. Çünkü toplu ulaşım bir kamu hizmetidir ve aksatılamaz.

Lakin gelirlerin giderleri karşılayamadığı noktada esnafımız uzun müddet dayanamazdı. Bu kesintisiz hizmetimizi gören ve bize takdirlerini sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu araçlarımızın yakıt ve personel maliyetini karşılama müjdesi verdi.

Bu duyuru sektörümüz için gerçekten değerlidir. Çünkü biz Büyükşehir adına bu hizmeti halka sunmaktayız. Aynı zamanda gelir beklentisi için emek sunmaktayız. Zararına uzunca süre bu hizmeti sunabilecek kadar sermayesi olan hiçbir esnafımız yoktur. Hizmetin bekası adına Başkanımızın böyle bir karar alması hem İstanbul halkı hem de bizler için isabetli bir karar olmuştur. Kendilerine sektörümüz adına teşekkür ederiz.

Güzel Günler Gelecek Elbet

Bizler özel halk otobüsçüleri olarak bu zorlu süreçte de elimizden geleni yaptık. Hiçbir zorunluluğumuz olmamasına karşın araçlarımızın dezenfeksiyonu konusunda çok hızlı karar aldık. Bu maliyetleri esnaf olarak üstlendik. Hiçbir vaat almadan kesintisiz hizmeti sunamaya devam ettik. Her türlü riski alıp şoförlerimiz İstanbul halkına bu hizmeti sundu.

Gün birlik günüdür. Biz de bu inanla İstanbul’da hizmette kararlıyız. Bugün araçlarımız sıfır kar ile çalışmakta. Büyükşehir’in desteği ile maliyetlerimizi sağlamaktayız. Emeğimiz ise İstanbul’a feda olsun. İnanıyoruz ki bugünler de geçecek. Yine caddeler dolacak, yine sokaklar mutluluk nidaları ile yankılanacak. Gün sabır ve mücadele günü. Bize bugünlerde çalışmak düşüyor, kimilerimize ise evde kalmak. Hepimiz görevimizi yaparak bugünleri atlatacağız.

Ayrıca tüm sağlık çalışanlarına bu vesile ile şükranlarımı sunuyorum. Görevleri hepimizden zor. Allah yardımcıları olsun. Bizler de onlara destek olmaya gayret gösteriyoruz. İnşallah zarar görmezler ve bizleri bu karanlık günlerden sağ salim kurtarırlar.

Ayrıca değerli çalışan şoför kardeşlerimizin sağlıklarına her zamankinden çok daha dikkat etmelerini isterim. Temizliklerine çok daha özen göstersinler. Unutmasınlar gözle görülmese de bizleri hasta eden bir virüs var. şakaya ve ihmale gelmez. Dikkatsizliğimiz evdeki canlarımıza bizler vasıtası ile bulaşabilir. O yüzden değerli şoför kardeşlerimiz lütfen sizler de dikkatli olun.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar