İstanbul
DOLAR32.2087
EURO35.0357
ALTIN2528.5
YALÇIN BEŞİR

YALÇIN BEŞİR

Mail: yalcinbesir@halkulasim.com

Hedefimiz Yeni Sisteme Geçmek

İETT Genel Müdürlüğü bünyesinde yepyeni bir sistem oluşturuyoruz. Bu sistem bizleri kurumsallaşmaya götürecek bir yol olacaktır. Çalışmalarımız sürüyor ve öyle umuyorum ki yılbaşına kadar bu sisteme geçebiliriz. Şuan şahsım ve şirketim olarak bu sisteme kesinlikle geçme arzusundayım. Tek çekincem ödeme garantisi.

Ülke ve dünya olarak bir pandemi sürecindeyiz. Büyük kayıplarımız oldu ve maalesef halen hiçbir şey bitmiş değil. Bu sebeple maskesiz dışarı çıkmamaya özen gösterelim. Umarız bugünler de geçmişte kalacak. Fakat en az 6-7 ay kadar daha bu gerçekle yaşayacağız.  Bu süreç sektörümüz gerçekten olumsuz etkiledi. Fakat sektör olarak tüm ulaşım modlarından çok daha üstünvari çaba sergiledik. Zarara rağmen çalıştık ve vatandaşa hizmet sunduk. pandemi galiba bir tek bizim hızımızı kesmedi.

Bu süreci minimum zararla atlatmak için her türlü çabayı gösterdik. Bu çabalar karşılığında kamu bize destek vermiştir. Ancak verilen destek yapılan işin yanında çok minimumdur. Alınan destek esnaflarımızın yakıt ve şoför maliyetlerini dahi karşılamamıştır yapılan görüşmeler neticesinde Büyükşehir Meclisi’nden 76 Milyon TL’lik aylık bazda bir destek daha sağlandı. Lakin karara 25 Milyon TL’lik bir sınır konuldu. Ciro 25 Milyon TL’yi geçmesi halinde aradaki fark 76 Milyon TL’den düşülme şartı konuldu. Bu düzenleme sebebi ile ilk ay tamamını alabilmişken 2. ay 0 gibi bir destek kayıbı yaşadık. 3. ay bu durum daha da büyük kayıp yaşatacak.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen halk otobüs camiası bu işi alnının akıyla götürdü. İnşallah normalleşmenin sağlanması ile araç kapasitelerimizi artırarak bu süreci atlatırız.

3 Planımız Var

Yolcu başı desteği Haziran ayında son buldu. Temmuz 13’te de pandemi desteği bitiyor. Oysaki halk otobüslerinin hizmeti ve giderleri devam ediyor. Yaşadığımız pandemi süreci, yeni pandemi desteğini zorunlu kılıyor. Şuan 13 Temmuz’da yapılması planlanan İBB Meclis toplantısına 3 farklı plan ile gitmeye hazırlanıyoruz. Hangi teklifimiz uygun görülür ise en azından yılbaşına kadar süreci böyle atlatma düşüncesindeyiz.

  1. Yeni sisteme revizyonlar sağlanarak geçilmesi: hepimiz bazı tereddütlerimiz olsa da yeni sisteme geçme arzusundayız. Ancak çalışmaların Temmuz’un 13’üne kadar tamamlanması zor gibi görünüyor.
  2. Yolcu başına ücret desteği: şuan için en uygulanabilir model olarak bunu görmekteyiz. Yolcu başına makul bir rakam belirlenerek aylık giderimiz olarak hesaplanan 53.500  TL mertebesine hak edişlerimiz yükseltilebilir.
  3. Pandemi öncesi hak edişlere tamamlama: bu teklif ile pandemi öncesinde yapılan hak ediş rakamlarımız ile mevcut hak edişlerimiz arasında ki farkın İBB tarafından esnafımıza ödenmesi teklifidir.

3 teklifimiz de yerinde uygun yöntemler. Ancak şahsi fikrim en uygulanabilir olanı ise yolcu başına destek sunmaktır. İETT tarafından yapılan bir gider analizimiz var. Bu analize göre sabit ve değişken maliyetlerimiz aylık toplamı 53.500 T. Yani bu işin karsız bile sürdürülebilir yapılması için gerekli rakam budur. Biz bu hizmeti kamu adına vatandaşa sunuyorsak, en azından bu süreçte yükü kamu yüklenmelidir.

Çalışmalarımız ve görüşmelerimiz sürüyor. Olumsuz bir durum yaşanacağına inanmam. Bu zamana kadar Büyükşehir Meclisi ve idaremiz az ya da çok halk otobüsçünün yanında olmuştur.

Yeni Sistem Ocak Gibi Uygulanabilir

Gönlümüz hemen yeni sisteme geçmekte. Keşke bugün geçebilsek. Alacak verecek kaygımız ortadan kalkar. Hatta şunu söyleyeyim yeni sistem bize esnaf olduğumuzu hatırlatacak, bizi Beyefendi yapacak. Yeni sistem bize kural ve kaideler getirecek, karşılığında kamu memnuniyeti yani yolcu memnuniyeti sağlayacak. Bu sebeple ben yeni sistemi çok önemsiyorum.

Tabi çekinceleri olan arkadaşlarımız var. onların da çekincelerine önem veriyoruz. Son olarak hukuki anlamda ki çekinceleri ele almak üzere bir toplantı gerçekleştirdik. Bununla ilgili bir rapor hazırlıyoruz ve idareye sunacağız.

Benim tek çekincem ödeme garantisi! Çünkü idare değil 60, 100’de verse ödenemedikçe bu sistem yürümez. Diğer arkadaşların çekincelerinin de çözüme kavuşması ve ödeme garantisinin de sağlanması ile sorunsuz bir şekilde yeni sisteme geçeceğimizi düşünüyorum. Zaten neden yeni sistemi istemeyelim ki? Yeni sistem kalite demek.

Esnaf Zor Durumda

Yolcu gelirlerine dayalı mevcut sistemin ne kadar riskli olduğunu pandemi süreci bizlere gösterdi. Eğer geçmiş yıllarda böyle bir sistem kurulabilseydi bugün hepimizin kafası rahattı. Bu sebeple yeni sistem artık bir gereklilik. Doğru ve düzgün bir şekilde en yakın zamanda yeni sisteme birlikte geçmemiz gerekiyor.

Ancak ödeme konusunda gerçekten bir güvence şart. Çünkü esnafımızın giderleri ötelenebilir değil. Bu sebeple düzenli gelir ödemesi almalıyız. Geçen esnaflarımıza 2000’er lira para dağıttık. İnanın ben utandım. 2000 TL nedir ki? Aracın 3 günlük yakıt parası dahi etmiyor. Bugün torunuma 2000 lira verdiğimde için bana sayıyor. Biliyorum tatile gidecek ve o para az geliyor torunuma bile. Peki esnafa biz 2000 lira gönderdiğimizde bize neler diyor kim bilir. O sebeple ödeme garantisi olması şahsım adına en öncelikli konu.

İdare bize bugün sisteme geçersek yeni bir teklif sundu. Teklifle bize aylık 60 Bin TL gibi bir hak ediş öngörüyor. Bunun da sebebi düşen yolculuk rakamları. 53.500 TL sabit ve değişken maliyetlerimiz ile 6.500 TL gibi de kar ön görmekte. Tabi bu sadece pandemi süreci için geçerli olacak bir rakam. Bence makul bir teklif. Yeter ki alt yapısı tamamlansın ve herkesin çekincesi ve öncelikle de ödeme garantisi sağlansın.

İETT Genel Müdürlüğünü vekaleten yürüten ve bu süreçte bizlere büyük emeği geçen Alper Kolukısa’ya tüm desteklerinden ötürü teşekkür ederim. Kurumda Genel Müdür Yardımcısı olarak yine bizlerin yanında olması mutlu etti. Yeni Genel Müdürümüz Alper Bilgili’ye de başarılar dilerim. Umarım bu süreçte yeni sistemle ilgili hayırlı bir nihayete ereriz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar