İstanbul
DOLAR32.208
EURO35.0591
ALTIN2524.6
KENAN KURFEYİZ

KENAN KURFEYİZ

Mail: kenank@halkulasim.com

Çalışma Barışı Geldi

İstanbul’a yeni bir sistem geldi. Geleceği ne olur, zaman gösterir. Ancak sektöre çalışma barışı geldi. Duraklar artık geçmişe göre çok daha huzurlu, çalışanlarımız daha mutlu ve yolcularımız memnun. Bu bile yeni sistemin başarısı için bir umut.

İstanbul Halk Ulaşım olarak diğer şirketler ile İBB ve İETT öncülüğünde yaklaşık 1 yıllık çalışma sonucu yeni bir sistemi hayata geçirdik. Başkanımız Naci Yağız ve ilgili birimlerimiz ile yeni sistemin inşaasından büyük emekler sunduk. Ortaklarımızın haklarını her platformda en güçlü şekilde gündeme taşıdık. Emeklerimiz ile ortaklarımızın menfaatleri doğrultusunda şekillenen yeni sistemin işleyişinde de saha da aktif olarak çalışmaktayız. Aksaklıkları yine ilgili birimlerimiz ve başkanımız her daim hızlı çözümler ile gidermektedir. Yeni sistem şuan bir test sürecinde, fakat inanıyorum daha da gelişerek kalıcı bir çözüm sunacaktır bizlere.

Sektöre Huzur Geldi

Geçmişte yolcuya dayalı bir gelire sahiptik. Bu sebeple araçlar arasında sıkıntılar yaşanmakta, bölgeler arası rekabetler görülmekteydi. Hatta diğer taşıma aktörleri ile de sorunlar yaşanmaktaydı. Geliri yolcuya dayalı olması sebebi ile yaşanan bu durumlar yeni sistem ile sona erdi.

Esnaf önceden mecburdu, günlük giderini karşılayacak yolcuya ulaşma için mücadele vermeye. Bu aynı zamanda şoförlerimiz üzerinde de baskı oluşturmaktaydı. Ayrıca bu gibi durumlar şoför ve yolcu memnuniyetsizliğine zemin oluşturmaktaydı. Oysa tüm giderlerimizin üstlenilmesi ile şuan sadece bizlerden kaliteli ve güvenli toplu ulaşım hizmeti istenmektedir.

Yeni sistem gelir garantisi ile ortaklarımıza güvence sağlarken, şoförlerimize de çalışma huzuru sunmuştur. Yeni sistemin tabi ki eksikleri mevcut. Gelirleri istediğimiz rakamların altında. Ancak pandemi sürecinde olan ülkemizde şuan bu rakamlar kabul edilebilir seviyededir. Yapılacak güncellemeler ile daha kabul edilebilir rakamlar ortaklarımıza sunulacaktır. Yolcu gelirlerine dayalı sistem ile ayakta kalmanın imkansızlığını pandeminin ilk günlerinde fazlası ile gördük. Önemli olan sisteme sahip çıkmak ve gelişmesini sağlamaktır.

Sistemi Birlikte Yaşatacağız

Yıllardır kamu adına İstanbul’a hizmet sunuyorduk. Fakat artık kamu güvencesi ile hizmet sunuyoruz. Bu güvence karşılığında tüm giderlerimiz İBB güvencesi altına alındı. Fakat bunun da bir karşılığı var. Artık kamuyu temsil ediyoruz yollarda. Bunun gereği olarak geçmişten çok daha düzenli hizmet sunmalıyız. Yolcu memnuniyetini en üst düzeyde tutabilmeliyiz.

Şoförlerimiz kurallara uymayı ilke edinmelidir. Çünkü artık, “daha çok yolcu” davası bitmiştir. Artık tek davamız konforlu ve güvenli toplu ulaşım imkanı sunmaktır. İETT’nin talep ettiği çalışma koşullarını sosyal medya üzerinden çalışanlarımıza duyuruyoruz. Bunlar zaten olması gereken kurallar. Bu sisteme çalışanlarımız ve ortaklarımız birlikte sahip çıkmalı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar