İstanbul
DOLAR32.2092
EURO35.0511
ALTIN2532.8
MUSTAFA ALTUNTAŞ

MUSTAFA ALTUNTAŞ

Mail: mustafa-altuntas@halkulasim.com

BIÇAK ESNAFIN ŞAH DAMARINA DAYANDI

Halk otobüslerinin tüm değerli yöneticileri yıllardır hem Ankara’ya hem de yerel yönetimlerine sorunlarını tüm platformlarda dile getirdi. Fakat alınan onca sözler vaatler ise halen hayata geçmedi. Verilen vaatlere karşı esnaftan beklenen adımların hepsi ise hayata geçti. Peki, bu sözler ne zaman tutulacak?

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de ki tüm halk otobüsleri son birkaç yıldır önemli sorunlar yaşamakta. Bu sorunlarla mücadele de ise maalesef sektör yalnız bırakılmış durumda. Bu kelimeyi son ana kadar kullanmayı asla tercih etmemiştim. Çünkü büyüklerimiz olarak inandığımız makamlardan esnafımız adına önemli sözler almıştık. Bu sözlere binaen mücadelemizde yalnız olmadığımıza inanmaktaydık. Özellikle İstanbul’da 5 şirketimiz, Odamız ve TÖHOB çeşitli girişimler ile hem hükümete hem de yerel yönetime ihtiyaçlarını iletmiştir. Birlik içerisinde bu süreci beraber yüklenen tüm yönetici arkadaşlarım büyük özveriler ile mücadele etmiştir.

Özellikle 65 yaş ve üzeri yolcu taşımacılığına getirilen ücretsiz hakkı ile halk otobüs esnafı büyük bir kazanç kaybına uğradı. Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde aylık 1000 TL gelir desteği aldık. Alınan bu destek zararımızı karşılamasa da bir ilk olması ve diğer sözlerin yerine getirileceği inancı ile uygun karşıladık. O dönemden bu yanan geçen sürede ise halk otobüs esnafının maalesef beklentileri halen karşılığını bulmamış durumda.

Haliç Kongre Merkezinde ki Sözleri Esnafımız Unutmadı

Dönemin Başkanı ve şuanda da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile esnafımız bir buluşma yaşadı. Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen bu buluşmada esnaf devletin en zirvesine kendini anlatma fırsatı buldu. O gün esnafımız için gerçekten çok değerli ve özel bir gündü. Cumhurbaşkanımız ile yapılan bu görüşmede esnafımızın sıkıntılarına kendileri de hak vermiş ve sorunların çözümü adına ilgili kişilere talimatlarını iletmişti.

Esnafımız cumhurun başı Başkomutanımızın kendilerine söz hakkın tanımasını asla unutamaz. Halk otobüs esnafı dün de inandığı davanın ardında olduğu gibi yarınlarda da aynı davada bir nefer olmaktan çekinmeyecektir. Özellikle darbe girişiminin olduğu geceden başlayarak tüm demokrasi nöbetlerine iştirak ederek hatta halkımızın da katılımını sağlayarak destekte bulunmuştur. Hatta maalesef o kara gecede şehit ve yaralılarımız da oldu.

Bizim bir diğer davamız ise evimize götürmekle yükümlü olduğumuz ekmeğimizdir. Bu davamızda da ilgili kurumlardan hakkımız olan destekleri ve verilen sözlerin tutulmasını istemek kadar daha doğal bir hak olamaz. Bizler şehirlere sabahın erken saatlerinden gece boyunca hayat veren sektörüz. Bu işi yaparken maksimum giderlere karşılık minimum kazançlara maruz bırakılmaktayız. Esnafın talep olarak ilettiği isteklerin öncelikli amacı halka daha güzel hizmet sunma şartlarıdır. Bunlar talepten çok gereksinimlerdir.

Ne Tanım Ne de KDV Sözü Hayat Buldu

Halk otobüsleri 27 kalem taşıdığı ücretsiz yolcular dışında birçok kalemde de indirimli taşımacılık yapmaktadır. Bu yönüyle halk otobüsleri kamu hizmeti yürütmektedir. İndirimli ve ücretsiz taşımalar yüzünden önemli bir gelir kaybı yaşamaktadır. Özelliklede zorunlu hizmet sınıfında olduğu da göz önüne alındığında birçok sektöre uygulanan KDV indirimi esnafımız için de zaten sorunluluktur.

Zorunlu harcama kalemlerinde %1’den %8’e kadar uygulanan KDV ayrıcalıkları aşikardır. Halk otobüsleri ise taşıdığı onca ücretsiz ve indirimli yolcuya ve çok düşük bilet fiyatlarına karşılık halen sözü verilen KDV indirimi sağlanmamıştır. Bu durumun kabul edilebilir hiçbir yanı olamaz.

Halk otobüs sektörünün en öncelikli isteği olan “tanım” konusunda da bir sonuç halen çıkmadı. Seçimler öncesi yaptığımız tüm görüşmelerde bu talebimizi ilgili Bakanlar, Milletvekilleri ve bürokratlara ilettik. Yapılan bu görüşmelerin hepsinde tanımın esnafa sağlanacağı sözünü aldık. Lakin aradan geçen bu süre zarfında sonuç halen alınamadı.

Esnaf Bu Sözlere Güvenip Yatırım Yaptı Borca Girdi

Ülkemizde seçimler sonrası hiç de hoş olaylar yaşanmadı. Bizler de bunun farkında olarak sözlerin yerine gelmesi noktasında sabırlı davrandık. Büyük bir ihanete hepimiz şahit olduk. yaşanan darbe girişimi yüzünden şehitlerimiz oldu. Tabi ki böylesi bir ortamda öncelikler farklı olacaktı. Bizde bu doğrultuda uzunca bir zamandır sabretmekteyiz. Lakin devlet bir bütündür. Devletin gövdesinden hariç organları da mevcuttur. Devleti devlet yapan bu işleyişin artık esnafımızın sorunlarına da çözümler sağlaması gerekmektedir.

Halk otobüs esnafı verilen bu sözlere karşılık araç değişimlerini sağladı. Şuan araç filoları %80’e yaklaşan bir oranda değişim sağladı. Bu değişim esnafımız için aylık 10.000TL’ye varan krediler anlamına gelmektedir. Geliri belli olan bu sektörde böylesi rakamlar şu ortamda ödenmesi imkansız bir hal almıştır. Bıçağın kemiğe dayandığı durumu çoktan aştık. Esnaf artık borç batağına saplanmış durumda. Bunu bizim söylememize gerek bile yok. Şuan tüm kazancımız kayıt altında. Büyükşehir aylık ne kadar hasılat yaptığımızı, araçların kaç kilometre yaptığını, aylık yakıt giderlerini, şoför maaşlarını gayet iyi bilmektedir.

Büyükşehir kuruluşu olan İETT’nin araç başı maliyet rakamlarının altında hasılatımız olduğunu artık herkes bilmektedir. Bu kazançlar ile esnafın daha fazla dayanma imkanı kalmamıştır.

Yeni Sistem Gelene Kadar Esnaf Desteklenmeli

İETT ve Büyükşehir Belediyesi kilometre bazlı taşımacılık modeli üzerinde şuan çalışmalar yapmakta. Bunlar güzel şeyler ilerisi için umut vaat eden durumlar. Ancak esnafın ileriyi bekleme şansı kalmamış durumda. Her ay bankalardan gelen telefonlarla esnafımız boğuşmakta. Yeni sistemin hazırlandığı şu dönemde de esnafa bir destek sağlanmalıdır. Sistemin oluşacağı, kabul göreceği veya uygulanacağı tarihe kadar esnaf sahipsiz bırakılmamalıdır.

İstanbul gibi bir şehirde ulaşım yükünü sırtlanma cesareti göstermiş esnafımız her türlü desteği de fazlası ile hak etmektedir. Dünyanın hiçbir ülkesinde otobüs filosu böylesi kısa zamanda yenilenemezdi. Hem de böylesi kazançlara rağmen…

Verilen bu sözlerin artık tüm esnaflarım adına yerine getirilmesini bekliyorum. Esnafım üstüne düşeni yaptı ve artık herkes üstüne düşeni yapmalı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar