İstanbul
DOLAR32.5032
EURO34.5758
ALTIN2490.8
CEM GÜNEŞ

CEM GÜNEŞ

Mail: cemgunes13@yahoo.com

Şoför Sorununa Kalıcı Çözüm Bulunmalı

Şoför Sorununa Kalıcı Çözüm Bulunmalı

İstanbul’da ki asıl öncelikli sorun şoförsüzlük! Acilen bu sorun çözülmeli. Süreç bir bataklığa gidiyor ve artık otobüsler şoförsüzlükten yatıyor! Artık çözüm zamanı. Aksi halde birkaç otobüs yatımından filo yatışlarına doğru sürükleneceğiz.

Özel halk otobüsleri muavinli dönemde toplu ulaşım sektörüne şoför yetiştiren alaylı bir okul gibiydi. Lakin son 10 yıldır elektronik bilet sebebi ile muavinlerin olmayışı sektörün şoför ihtiyacı yaşamasına sebep oldu. Oysa sektörümüz sayesinde şehiriçi, şehirlerarası, minibüs, taksi ve servis araçlarına bolca personel yetişiyordu. Bu halkanın bozulması ile sektöre taze kan akışı durmuş ve 10 yılın sonunda da mevcutların; emeklilik veya başka alanlara geçişi ile açık oluşmuştur.

Artık süreç kendi kendine tamir edilemez. İstanbul’da ki 5 öncü şirketimiz ve Esnaf Odamıza tarihi bir görev düşüyor. Esnafı bu konuda kaderiyle baş başa bırakamayız. Çünkü bu sorun sektörü tümden batışa götürecektir. Şoför yokluğu ile süreç personel kapma yarışına dönüşecek, kalite düşecek ve araçlar sürücü eksikliğinden yatacaktır. Esnaflar mevcut yönetimlere gerekli tüm yetkiyi vermiş durumda. Bu sorun günlük pansumanlar ve görmezden gelmeler ile aşılamaz. Sorunu ne emekli şoförleri sektöre katarak ne de sıradan personel ilanları ile aşamayız.

Şoför Beklemek Yerine Yetiştirmeliyiz

Acilen Avrupa ve Anadolu yakası olmak üzere iki şoför havuzu kurmalıyız. Yapacağımız duyurular ile bu sektöre hiç daha önce katılmamış kişileri eğitime almalıyız. Öncelikle 2011-2012 model alçak tabanlı 2 otobüs almalıyız. düzenleyeceğimiz duyurular ile gelen adayları bir eğitim sürecine dahil etmeliyiz. Bu eğitimlerde; otobüs kullanımı, ileri sürüş teknikleri ve ekonomik kullanım, yolcu-personel diyalogu ile hat ve güzergah eğitimleri sunulmalıdır.

Eğitimde başarılı görülen adaylara sertifikalandırma ve iş başı yapma süreci boyunca asgari ücret oranında maaş sağlanmalıdır. Eğitim ve sertifikalandırma süreci tamamlandığında ise piyasa koşullarında bir rakam ile istihdamı sağlanır. Bu vesile ile gerçekten kaliteli adaylar bulunur ve sektöre kazandırılır. Ve acilen bu proje hayata geçmelidir. Belki İstanbul’da ki kooperatifler de bu siteme dahil edilebilir. Önemli olan sektörün bu sorundan kurtulmasıdır.

İşsiz Çok Ama Şoför Yok!

Otobüs şoförlüğü kolay bir iş değil. Bu sebeple belki de kimse cesaret edemiyor. Keza sertifikalandırma süreçlerinin uzunluğu da ayrı bir etken. Bu sebeple çalışmak isteyen ama otobüsçülüğü bilmeyen ve sertifikalandırma sürecinde ki personel için finansal sıkıntıyı da aşma adına böyle bir çalışma yapmalıyız. Zor bir görev değil. Şirketlerimiz bu aksiyonu alıp, başarı ile tamamlama kabiliyetine sahip. Böyle bir çalışma yapmamız halinde 6 ay içerisinde sektörün tüm şoför ihtiyacı karşılanır. Muavinler gideli 10 yıl oldu. Anlamadık yaşatacağı eksikliği. Artık aksiyon vakti, yoksa her şey için çok geç olacak!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar