İstanbul
DOLAR33.0995
EURO36.1966
ALTIN2600.8
Fesih Yıldızlı

Fesih Yıldızlı

Mail: fesih@hakulasim.com

Eski Araçlara Elektrik Otobüs Dönüşümü

Eski Araçlara Elektrik Otobüs Dönüşümü

Dizel araçlar artık tarih oluyor. Sektör olarak bu dönüşümü doğru kavramak ve fayda sağlamak gerekir. Mevcut araçların elektrikliye dönüşümü sağlanarak hem otobüsler değerlendirilir hem de yenileşme sağlanabilir. Dünyada birçok örneği var, bunu biz de yapabiliriz.

Dizel araç devri kapanıyor. 2029 yılından itibaren ticari araçlarında dizel üretimleri bitecek. Oysa biz bugün dizel otobüs almakta bile zorlanıyoruz. Mevcut araçlarımızı yenilemek bile zorken elektrikli yeni tip araçlar almak ise neredeyse imkansız. Lakin potansiyelimizi verimli kullanabiliriz. Özulaş olarak yenilikçi çözümlere her zaman açık olduk. Bu doğrultuda elektrikli araçlar ve mevcut otobüslerin dönüşümü için çalışmalara başladık. Şuan için alt yapı araştırmaları yapıyoruz. Yerli ve yabancı birçok firma ile görüş alışverişi sağlıyoruz.

Belediye tipi bir otobüs ortalama 10 yılda değişim ihtiyacı oluyor. Oysa bu araçları elektrikliye dönüştürerek uzun yıllar verim alabiliriz. Bu konuda yurtdışında ve ülkemizde birçok uygulama mevcut. Ankara Büyükşehir Belediyesi önemli bir yol kat etti. İstanbul’da bu konuda adım atarak 1 otobüsünü elektrikliye dönüştürdü. Yapılan incelemelere göre de verimli.

Bu dönüşüm biraz zorlu. Gerekli gereksinimlerin sağlanması ve belgelendirilmesi gerekiyor. Lakin olması gerektiği gibi süreç yapıldığında uzun yıllar verimli bir şekilde kazanım sağlıyor. Sektörümüzde ki 5-15 yaş aralığında ki tüm araçlar için dönüşümü düşünebiliriz. Bu yaş aralığında araçlarda ağır bakım süreçleri başlıyor ve işletme maliyetlerine olumsuz etki yapıyor. Oysa iyi bir yatırım ile bakım maliyetlerini bitiren böyle bir dönüşüme başlanabilir.

Elektrikli otobüs dönüşümünde en önemli iki maliyet batarya paketi ve şarj altyapısıdır. Araçlarımızın günlük menzillerine göre doğru batarya paketi uygulanabilir. Oluşturulacak garajlar ise bize şarj konusunda imkan sağlayacaktır. Yurtiçi ve yurtdışı firmalar ile süreç iyi değerlendirilerek bu dönüşüme başlanması gerekiyor. Bu sayede hem mevcut potansiyel verimli hale gelecek hem de esnaf değişimi dönüşüm ile sağlamış olacaktır.

Özulaş olarak biz bu çalışmalara başladık. Bu konuda bizlere ulaşmak isteyen tüm firmalara da kapımız açıktır. Hatta üretici firmaların da bu konuda desteği bizim için değerli olacaktır. Devir tasarruf devri. 7 milyon TL verilmiş bu araçların birkaç yıl sonunda hurda olması hiç vicdani değil. Elektrikli dönüşümü ile bu araçlarımıza ömür kazandıralım. Bu dönüşüm hem esnafa hem de şehrimize büyük bir kazanım sunacaktır. İETT ve halk otobüsleri dahil olarak 6000 otobüsün elektrikli olduğunu bir düşünelim. Havası, suyu daha temiz bir şehir demektir. İstanbul bunu hak ediyor.

Selam ve saygılarımla.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar