ANA SAYFA > Dünya > UPS’İN GÜÇLÜ FAALİYETLERİ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE OLUMLU SONUÇLAR VERDİ

UPS’İN GÜÇLÜ FAALİYETLERİ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE OLUMLU SONUÇLAR VERDİ

679
A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
UPS’İN GÜÇLÜ FAALİYETLERİ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE OLUMLU SONUÇLAR VERDİ

UPS’in Geliri Dengeli Sevkiyat ve Kazanç Büyümesi Sayesinde %7 oranında Artış Gösterdi. Uluslararası Faaliyetlerden Elde Edilen Kâr %8,9’a Tırmanırken, Döviz Kurundan Etkilenmeyen Kâr Oranı %20’lere Ulaştı

UPS (NYSE:UPS) üçüncü çeyrek için hisse başına kârın 1,45 dolar olduğunu duyurdu. Şirketin başlıca üç iş birimi de üçüncü çeyrek boyunca iyi bir performans gösterdi. Şirket, 2017’nin üçüncü çeyreğinde daha az faaliyet gösterilen tek bir gün hariç, UPS çözümlerine yönelik hızla artan küresel talebi somut mali sonuçlara dönüştürdü.

 

Konsolide Sonuçlar

 

2017 Ç3

 

2016 Ç3

 

 

Gelir

15.978 milyon dolar

14.928 milyondolar

 

Faaliyet kârı

2.035 milyon dolar

2.034 milyon dolar

 

Döviz kurundan etkilenmeyen faaliyet kârı

2.097 milyon dolar

 

 

Seyreltilmiş hisse başına kâr

1,45dolar

1,44dolar

 

               

 

UPS genel başkanı ve CEO’su David Abney, “UPS, bölgedeki ekonomik faaliyeti yavaşlatan ve altyapıya zarar veren çok sayıda doğal afetin etkisine rağmen, finansal performans açısından sağlam bir çeyreğe daha imza attı,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:“İş segmentlerimiz bu çeyrekte değişen şartlara hızla uyum sağladı; maliyeti ve yakın zamanda yaşanan olayların sebep olduğu hizmet aksaklıklarını en düşük seviyede tutarak piyasanın sunduğu fırsatlardan yararlandı.”

 

 

2017’nin 3. Çeyreğinde şirketin geneli için:

 • Gelir %7 oranında arttı ve döviz kurundan etkilenmeyen gelir %7,1 yükseldi.
 • Şirketin geniş ürün portföyüne yönelik artan müşteri talebiyle beraber, bütün segmentlerdeki ve ana ürün kategorilerindeki gelir artış gösterdi.
 • Uluslararası Tedarik Zinciri ve Gönderi segmentlerinin güçlü performansı sayesinde faaliyet kârı 2 milyar dolara ulaştı.
 • Yılbaşından bugüne kadarki yatırım harcamaları 3,7 milyar dolara oldu; bu durum, yatırım stratejilerimizi desteklemektedir.
 • Bu yıl UPS yaklaşık 2,1 milyar dolarlık temettü dağıttı; bu da geçen yıla kıyasla %6,4’lük bir artışa denk gelmekte ve hisse sahiplerini süreli temettü kazancıyla ödüllendirmektedir.
 • Bu yıl, şimdiye kadarki zaman diliminde şirket yaklaşık 1,4 milyar dolar için 12,3 milyon dolarlık hisseyi yeniden satın altı; bu durum şirketin hisse sahiplerine nakit ödeme yapma vaadini de tekrar doğrulaması anlamına geliyor.

 

 

ABD Yurt içi Paket Gönderimi

 

Yurtiçi Segmenti, 2016’nın üçüncü çeyreğinde %3,9 oranında gelir artışı sağlayan UPS Next Day Air ve Yer Hizmetlerine yönelik çevrim içi perakende müşteri talebinden kâr elde etmeyi sürdürüyor. ABD’deki tüketiciler gitgide daha fazla çevrim içi alışveriş yapmayı tercih ediyor ve UPS, elverişli ve ekonomik teslimat çözümlerinden oluşan benzersiz portföyü sayesinde bu eğilimden kazanç sağlıyor.

 

 

 

2017Ç3

 

2016 Ç3

Gelir

9.649milyon dolar

9.289milyon dolar

Faaliyet kârı

1.182 milyon dolar

1.252 milyon dolar

 

 

2017’nin 3. Çeyreğinde ABD yurtiçi segmentinde:

 • Next Day Air ve Yer Hizmetlerindeki ürün büyümesi sayesinde gelir 2016’nın 3. Çeyreğindeki orandan %3,9 artarak 360 milyon dolara ulaştı.
 • Müşteriler UPS’nin güvenilir ve günü gününe teslimat çözümlerini seçmeye devam ettikleri için Next Day Air günlük gönderi hacmi %8 oranında arttı.
 • Ertelenmiş Hava Hizmetleri günlük gönderi hacmindeyse, geçen yılki güçlü %10’luk büyümeye kıyasla ufak bir düşüş yaşandı.
 • Baz fiyatlandırma ve yükselen yakıt ek ücretleri müşteri ve ürün karmasındaki değişiklikleri dengelerken, parça başına gelir %2 oranında arttı.
 • Faaliyet kârı, faaliyet gösterilmeyen bir gün ve doğal afetlerden kaynaklı 50 milyon dolara yakın kaybın olumsuz etkilerini içerirken, süregelen girişimler, tesis inşası ve Cumartesi günleri operasyon için yaklaşık 40 milyon dolarlık harcamayı içeriyor.

 

Uluslararası Paket Gönderimi

 

Abney konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Uluslararası segmentimiz, geçmişte büyümenin motoru olan performansını sürdürdü; UPS’nin çözümlerine yönelik sağlam taleple desteklenen üstün bir kalite yarattı ve faaliyet kârında büyümeyi pekiştirdi. Müşteriler, UPS’nin genişleyen portföyü ve büyüyen ağından yararlanırken, ihraç malları gönderileri de bütün bölgelerde artış gösterdi.”

 

 

 

2017 Ç3

 

 2016 Ç3

 

Gelir

3.364milyon dolar

3.024milyon dolar

Faaliyet kârı

627milyon dolar

576milyon dolar

Döviz kurundan etkilenmeyen faaliyet kârı

689milyon dolar

 

           
 

 

 

2017’nin 3. Çeyreğinde Uluslararası segmentte:

 • Artan teslimatla geniş ölçekte ve hızlı büyümenin sonucu olarak, uluslararası segmentte 3. çeyrekte %8,9 artışla 627 milyon dolarlık işletme kârı elde edildi.
 • Döviz kurundan etkilenmeyen faaliyet kârı %20 oranında arttı.
 • Bu segment, premium ürünlerin sağladığı %11’lik bir büyümeyle gelir büyümesi sağladı .
 • Dayanıklı İhraç Malları sevkiyatı günlük olarak %19’luk bir ani yükseliş sergiledi. Dünyanın bütün bölgeleri bu artışa katkı sağladı.
 • Uluslararası Yurtiçi günlük gönderi hacmi %5,7 oranında arttı; bu artışın başını çok sayıda Avrupa ülkesinde elde edilen iki haneli büyüme çekti.
 • Faaliyet marjı %18,6’lık bir oranla sektör birincisi olmayı sürdürüyor.
 • Bu çeyrekte göze çarpan bir diğer gelişme, Çin’de küçük paket taşıyıcısı olan SF Express ile UPS’nin ortak girişimine verilen mevzuat onayı oldu.

 

Tedarik Zinciri ve Nakliye

 

Tedarik Zinciri ve Nakliye segmenti iki haneli gelir büyümesi ve iki haneliye yakın faaliyet kârı artışıyla üçüncü çeyrek sonuçlarında rekora imza attı. Performans sonuçlarının ardında, yapısal maliyet azaltma programlarıyla birlikte gelir kalitesini iyileştirme çabaları vardı.

 

 

 

2017 Ç3

 

2016 Ç3

 

Gelir

2.965milyon dolar

2.615 milyon dolar

 

Faaliyet kârı

226milyon dolar

206 milyon dolar

 

 

 

 

           
 

2017’nin üçüncü çeyreğinde Tedarik Zinciri ve Nakliye segmentinde:

 

 • 2016’nın üçüncü çeyreğine kıyasla gelir artışı %13’tü; bu artış, tercih edilen müşterilerle güçlendirilmiş gelir yönetim girişimleri ve gelişen piyasa koşullarının uyuşmasının sonucuydu.
 • Freight Forwarding, UPS Nakliye ve Coyote Lojistics’te tonaj kazanımları üstün kaliteli sonuçlara katkıda bulundu.
 • UPS Nakliye, %5,5 oranında tonaj büyümesiyle LTL (Eksik Kamyon Yükü) gelirini %9,3 oranında ve elli kiloluk tartı artış başına düşen LTL gelirini %3,6 oranında artırdı.
 • Perakendeye yönelik artan müşteri talebi ve uzay endüstrileri, Dağıtım biriminin gelirini ve işletme kârını yükseltti.
 • Segmentin toplam faaliyet kârı %9,7 oranında yükselerek 226 milyon dolara ulaştı.

 

 

Genel Bakış

 

Şirket, (GAAP dışı) düzeltilmiş esasta kılavuz sağlamaktadır; çünkü ileride gerçekleşecek piyasaya göre değerleme düzenlemelerinin etkisini gösteren bir mutabakat tahmini yapmak veya temin etmek mümkün değildir. Bu, bildirilen (GAAP) sonuçlarda yer alacak olup önem arz edecektir.

 

UPS’nin finans direktörü Richard Peretz “UPS’nin üçüncü çeyrek sonuçları işimizin esnekliğini gösteriyor,” dedi ve şöyle devam etti: “Son dönemde gösterdiğimiz performans, artan mevsimsellikle küresel e-ticaret stratejilerine uyum sağladıkça, daha da ileriye gitme konusunda bize güven veriyor. Planlarımızı iyi bir şekilde hayata geçiriyoruz. Zirveye oturacağımız yönünde olumlu bir görüşümüz var ve sonuç olarak kendi kılavuz aralığımızda daha yükseğe çıkıyoruz.”

 

Şirketin 2017 için tam yıla göre düzenlenmiş hisse başı kârına yönelik kılavuzu aşağıdakileri içeriyor:

 

 • Uluslararası segmentin başını çektiği işin ivmesi hızını koruyacak.
 • Müşterilere ve yatırımcılara başarılı bir yoğun sezon yaşatmaya yönelik odak devam edecek.
 • Devam eden tesis yatırımları ve Cumartesi günü operasyon için harcanan para dördüncü çeyrekte yaklaşık 60 milyon doları bulacak.
 • Döviz kuru değişiklikleri, yıldan yıla karşılaştırmalarda sorun teşkil etmeyi sürdürecek.
 • Vergi oranının, 2017’nin 4. Çeyreğinde %35’e çıkması bekleniyor ve 2016’nın dördüncü çeyreğindeki hisse başına düşen yaklaşık %0,05’lik vergi tasarrufu buna dâhil değil.

 

UPS, 2017’ye göre seyreltilmiş HBK kılavuz aralığını 5,85 dolar ila 6,10 dolar aralığına taşıyor. Bu durum, vergi öncesi döviz kuru dalgalanmaları payına düşen 0,30 doları veya buna karşılık gelen 400 milyon doları kapsıyor.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber BRİSA, TRANSİST 2017’YE DAMGASINI VURDU
Sonraki Haber ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN MAĞDUR OLMAYIN

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?