Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.8386
EURO35.1462
ALTIN2494.8
FATİH ÖZLEN

FATİH ÖZLEN

Mail: fatihozlen@halkulasim.com

Ödemeler Sorunu Artık Çözülmeli

Ödemeler Sorunu Artık Çözülmeli

Maalesef para olmayınca ne huzur ne de verim oluyor. Biz ÖTİS’e maddi kaygılardan kurtulma adına girmek istedik. Tabi ki birçok avantajı oldu ÖTİS’in sektörümüze. Ancak maddi kaygılarımız halen mevcut. ÖTİS’in önemini dahi esnafımıza anlatamaz olduk ödeme düzeni sağlanamamasından ötürü.

İstanbul'da aslında büyük bir başarıdır yolcu gelirlerinden ayrışmış bir çalışma sistemi kurmak. Bunu İETT, İBB ve bizler aynı masada buluşarak sağladık.  Şuan tüm şehirler bu sistemi konuşmakta. Ortada gerçekten büyük bir başarı var. Yarınımızdan bile şüphe ederken artık ay başlamadan hak edeceğimiz minimum rakamı biliyoruz. Fakat alamıyoruz! Kimse sistemi eleştirmiyor, sistem doğru ve gerekliydi. İşleyiş sürecinde sıkıntılar mevcut.

İETT ve İBB işin zor kısmını halletti. Böyle bir sorumluluğa imza attı, araçlarımızı tek renk yaptı, yolculuk gelirlerinden daha fazla destek sunmayı göze aldı, araç elektronik sistemlerini yeniledi. Aslında sadece iki şey kaldı. Biri garaj diğeri de ödeme düzeni.

Zoru başardıkları için kalan iki eksiği de kısa zamanda yapabileceklerine inanıyorum. Lakin yine de özellikle ödeme düzeninde acil bir yol alınması gerek. Çünkü bu esnaf öyle büyük kazançlar ile hizmet sunmuyor.  Yeri geliyor işi döndürmek için kredi çekiyoruz. Kar diye görülen bankaya faiz olarak gidiyor,  esnaflarımız borca girip araç yenilemekten korkuyor, filolar eskiyor. Eskiyen araçlar performans kaybına ve yolcu mağduriyetine sebep oluyor. 

Aslında hepsi bir zincir halkası gibi.

Garaj talebimizde aynı. Bugün garajlarımız olsa araçlarımız daha güvenli ve bakımlı aynı zamanda daha az sefer kayıplı hizmet sunabilir. Oysa bugün akşam bıraktığımız aracı sokakta ne halde bulacağımızı bilmiyoruz. Lastiği kesiliyor, camı kırılıyor, aküsü çalınıyor, elektronik cihazlar sökülüyor, mahalleli bile şikayetçi oluyor.  Bunların her biri esnafa zarar vermekle beraber İstanbul ulaşımını da aksatıyor. Özellikle bu araçların gün içerisinde yüzlerce yolcu taşıdığı dikkate alındığında sokaklara park etmiş olmalarının nasıl güvenlik zafiyeti oluşturduğu da aşikar.

Yeni Hükümetten Beklentimiz Büyük

Otobüslerimiz eskidi, yenileyemiyoruz! ÖTV indirimi taksi değiliz ki yarasın bize. Biz KDV indirimi istiyoruz. Zaten hasılat esaslı vergilendirmeyi tabiyiz. Ödediğimiz KDV’yi kullanamıyoruz. Bir otobüs olmuş 4,5 milyon bari KDV’si %1 olsun ki esnaf aracını değişebilsin. Kullanılmayacak KDV için bile kredi çekiyor ek bir borca giriyoruz.

Bizler zorunlu bir kamu hizmetini üstlenmiş esnafların. Önce belediye sonra devletimizi temsil ediyoruz. Bizler de isteriz son model araçlar ile devletimize layık bir taşımacılık hizmeti sunmak, ama alamıyoruz. Biz daha iyi hizmet etmek için destek istiyoruz bundan daha masum bir istek olabilir mi? Sunulan hizmeti daha yukarıya çıkarmak için yasalarla zorlama yapılır. Oysa biz zorlama dahi olmamasına rağmen hizmetimizi daha kaliteli yapma gayesindeyiz. Bu amaçla da hükümetten destek bekliyoruz.

Hasılat esaslı gelir vergisinde de bir sıkıntımız var. KDV’deki gibi sabit değil gelir arttıkça yükseliyor. Bunun da sabit olmasını talep ediyoruz.  Esnaflarımız yeni yatırım yapmaktan bile sırf bu yüzden uzak duruyor. Bugün iki otobüsten fazla kimse almak istemiyor. Çünkü vergi diliminiz yükseliyor. KDV’de ki gibi sabit bir oranda karar kılınmasını istiyoruz.

Ücretsiz taşımacılık rakamının asgari ücret olarak belirlenmesini ve her yıl talepte bulunmanın sona ermesi en doğrusu olacaktır. Zaten Türkiye genelinde ki otobüs sayısı belli maliyeye öyle büyük bir külfet oluşturacak rakam değil. Ama bizim için bir can suyu olacaktır. En azından çalışanlarımızın sigortasını artık düşünmeyiz. Devlet için küçük bizim içinse büyük bir destek olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni dönemde bu talebimizde duyarsız kalmayacağına inanıyorum. Yıl bitmeden güzel bir haber alma arzusundayız. Hükümetimizin sektörümüz adına sunduğu destekler yadsınamaz. Her zaman bizleri gözetti. Yeni yüzyılın inşasında bizleri de gözetecekleri inancına sahibim.

Seçim Süreci Verimli Geçti

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimi bu sene çok sert geçti. Aynı zamanda çok hızlı geçen bir süreç oldu. Geçmiş yıllarda neredeyse 6 ay seçim öncesi çalışmalar başlardı. Bu sene ise her şey 1 ayda oldu bitti. Deprem, erkene çekilen seçim takvimi derken ne zaman seçim süreci başladı ve bitti anlayamadık bile.

Açıkçası biz de o koşturmada şaştık. Daha önceki yıllarda daha koordine halde seçim süreçlerini atlatır ve imtiyazlar sağlardık. Bu seçim yılında siyasi atmosferin heybeti ile biz de bir süre bocaladık. Ancak son kulvarda iyi toparladık. Çok büyük baskılar yaptık, her mecrada taleplerimizi dile getirdik. Siyasiler, adaylar, Bakanlar ve bürokratlar ile gün aşırı görüşmeler düzenlendi. Hem iktidar hem de diğer partilere taleplerimiz ve sorunlar iletildi.

Sektörün böyle ayağa kalkışı siyasette de ses getirdi. TÖHOB, Esnaf Odamız ve şirketler olarak yapılan bu girişimler ile birçok vekille görüşme sağlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile özel bir toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanımız ile büyük bir esnaf buluşması düzenledik. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir buluşma gerçekleşti. Yani bu süreçte sektörün tüm talep ve arzuları ulaşması gereken her makama ulaştı. Seçim süreci bu açıdan bakıldığında gerçekten verimli geçti.

Ücretsiz yolculuklar ile ilgili 2 kere zam yapıldı Temmuz itibari ile İstanbul olarak aylık 4500TL destek alacağız. Otobüs değişiminde kredi imkanı 3 Milyon TL’ye çıkarılması gerektiğini ilettik ve olumlu görüldüğü duyumunu aldık. KDV konusunda bir beklentimiz var ve olumsuz bir dönüş almadık. Umarım KDV’nin %1’e indirilmesi sağlanır. Süreç çok hızlı yaşansa da kısa zamanda büyük başarıdır bu kadar girişim. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Yeni dönemde bu taleplerin takipçisi olacağız.

Halk otobüsleri olarak Türkiye genelinde büyük bir aileyiz. Zorlu bir sektörde olmamıza karşın birlikte hareketle kısa zamanda önemli kazanımlar sağladık. Sorunların gerisinde kalıyor olabiliriz. Lakin son 10 yılda kazanılan haklara bakıldığında önemli bir başarı mevcut. Sektörün her olmazına karşın alternatif hep bir çözüm bulduk. ÖTİS’de bunlardan biridir. İstanbul’un kurduğu bu sistem kısa zamanda ülkede ki tüm illerin ana konusu oldu. Burada sağlanacak kalıcı bir başarı ile belki de Türkiye’de ki özel halk otobüslerinin standart çalışma biçimi olacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yönetimi ve Meclisi bunu sağlama gücüne sahiptir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar