İstanbul
DOLAR33.0835
EURO36.1478
ALTIN2597.9
MUSTAFA KARAL

MUSTAFA KARAL

Mail: mustafakaral@halkulasim.com

Yolcuyu Şoförle Barıştırmak Gerek

Yolcuyu Şoförle Barıştırmak Gerek

Halk Ulaşım Dergisi Mayıs 2023 Sayısı PDF İndir

Şoför sorunu büyüyor! Acil çözüm sürecini bile geçiyoruz. Mali sıkıntılardan öte çok daha derin sorunları olan şoförlerin sıkıntılarına el birliği ile çözüm bulmak gerek. Bu sorunun birçok muhatabı var. Artık müsebbibi olan herkes aynı masada birleşmeli ve kalıcı bir çözüm için irade göstermelidir. Aksi halde İstanbul’u kötü günler bekliyor.

30 yıllık meslek hayatımda gözlemlediğim şey sorunlarımızın hep gerisinde kalmamız. Yaşadığımız sıkıntıların ötesine geçip gelecek inşa etmeyi hiç başaramadık. Bu yıl da ÖTİS’i güncelledik 1 yıllığına, hayırlı olsun. Bizleri önümüzdeki önümüzde ki seneye taşır ama bu yetmez. İstanbul’un olmazsa olmazlarındandır toplu taşıma ve biz bu sektörün içerisindeyiz. Önemli olan bu sektörü cazip haline getirmektir. Cazibesi kaybolan sektör yok olur, biter. Şuan maalesef sektör mensupları dahi cazip görmüyor artık. Sosyal ve ekonomik olarak sektörümüzün cazip hale gelmesi gerekir. İşte bu cazibe kaybolmaya başladığı an şoför sorunu kendini hissettirdi. Artık sorun pik yaptı diyebiliriz.

Sorunun Sebebi Maaş Değil

Şoför sorununu sadece mali sebeplere dayandırmak sığ düşünmek olur. Önceden otobüs şoförlüğü değer gören bir meslekti. Çalışma koşulları çok daha rahat ve prestijli bir meslekti. Bu sebeple de rağbet görüyordu. Lakin süreç içerisinde sektörün cazibesi düştükçe otobüs şoförlüğünün de prestiji kayboldu. Toplu taşımada ki aksaklıklar ile sorunların artışı şoförleri bezdirdi. İstanbul’da oluşan trafik yoğunluğu, yolculuk sayılarında ki artık ve toplu taşıma araçlarının yetersiz kalışı ile şoförlere yolcular tarafından tepkiler arttı.

Son bayramda yaşadıklarımız en net göstergedir. Otobüsler trafikten ilerleyemedi. Araçlar tıklım tıklım doldu. Otobüsün içindeki yolcular gidememekten şoföre tepki gösterdi, dışarıdakiler ise binememekten. Peki soruyorum bu şoför ne yapsın? Ama vatandaş çektiği çileyi ilk ulaşabildiği yani şoföre yansıtıyor. Oysa şoförde onlarla aynı durumdan muzdarip.

Otobüslerin yetersizliği, trafik sıkışıklığı gibi nedenler sonucu şoförlerimize tepkiler her geçen gün artıyor. Keza trafik sıkışıklığı ve yolcu yoğunluğu vatandaşı bunalttığı gibi şoförlerimizi yormakta. İnsanların 1 saat dayanamadığı İstanbul trafiğinde şoförlerimiz her gün çalışmakta. Üstüne vatandaşında tepkisi ekleniyor.

Esnaf Otobüs Satmayı Düşünürse Şoförde Yeni İş Bakar

Sektör cazibesini kaybettikçe esnafında gelecek planları farklı kulvarlara oluyor. Oysa her çalışan devamlılık ister. Çalıştığı arabanın satılma ihtimali personeli huzursuz eder. Bu sebeple önce esnaf sektörüne güven duyabilmeli ki şoförlerimiz de başka alanlarda iş arayışına girmesin. Ancak bunun yolu yatırım değerine ulaşabilmektir.

Son yıllarda yaşanan enflasyon ile her şeyin değeri uçtu. Bizlerin yenilemek için uğrak yerimiz olan markalar dahi otobüs fiyatlarını %300 artırdı. Ancak halk otobüslerinin gelirleri her geçen gün eridi. Diğer yatırım araçları karşısında değerini koruyamayan otobüslerimiz esnafında moralini bozmuş. Gelir gider dengesinde ki değişim ile kazançları düşmüştü.

Esnaf şuan arabasını nasıl değişeceğini düşünüyor. En ucuz otobüs 4 milyon TL ve kredi yok! Esnaf kredisi dahi alım için yetmiyor. Alınacak 36 ay vadeli kredilere aylık hakediş dahi yetersiz kalıyor. Bu çıkmaz karşısında insanlar sektörden soğuyor ve satabilen gidip başka işlere yatırım yapıyor.

Sorun Sahibi İstanbul

Bugün sıkıntıyı biz çekiyoruz sanılabilir ama biz bir yatırımcıyız. Bugün buradan ekmeğimizi kazanır yarın başka işten. Lakin bu şehrin toplu taşımaya ihtiyacı var. Dahası şoföre ihtiyacı var. Bakın Büyükşehir dahi şoför bulamıyor. Oysa geçmiş yıllarda Belediye şoför alımı duyurduğunda nerdeyse tüm şehir ayaklanır, otobüs şoförü olmak için sıraya girerdi. Eşi dostu kim varsa araya sokmak bir umut şoför olmayı arzulardı. Oysa bugün Belediye dahi şoför bulmakta zorlanıyor. Çünkü bu şehirde şoförlük gerçekten zor. Sorunun kaynağına tüm muhataplar eğilmeli derken bundan bahsediyorum. Devletimiz, Büyükşehir, otobüs şirketlerimiz hep birlikte çözüm yolları aramalıyız.

Sorunu halen görmezden gelenler İstanbul ulaşımına ne çözüm düşünüyorlar? Bu şehir toplu taşıma olmadan nasıl hayat bulacak? İnsanlar iş, eve, sevdiklerine nasıl gidebilecekler? Acilen toplu ulaşımda reform şart! Trafik sıkışıklığına çare şart! Şoförlerin çalışma koşullarında iyileştirme şart! Esnafın gelir seviyesinde iyileşme şart! Araç değişimleri için devlet destek ve teşvikleri şart!

2000 Yeni Şoför Dahi Gelse Yetmez

Dışarıdan bir gözle bakalım. Aslında dünyanın en güzel en keyifli işidir şoförlük. Birçok insanın hayalidir araba kullanmak. Hele ki otobüs kullanmak çok keyiflidir, konforludur. Birçok sektörle kıyaslandığında gerçekten keyifli bir iştir. Lakin olumsuz yanlarını görmediğinizde tabiî ki. Oysa İstanbul gibi bir trafik, inanılmaz bir yolcu yoğunluğu. Kendini bilmezlerin saldırıları, küfre varan hakaretler ve hatta canına kast etmeye varan müdahaleler. Ufacık bir dalgınlıkla büyük risklerde cabası.

Şoförlerimiz psikolojik olarak çok baskı altında. Tüm bu sorunlara çözüm bulmak gerek. Bakın şuan 2000 şoför gelse başvursa aynı gün işbaşı yaptırabiliriz. Şuan insanlar şoför bulamadığından otobüsü bağlanmasın diye kendi çalışıyor. Mevcut birçok şoförü istemese de çalıştırıyor. İyi şoför sayılmayacak personele dahi muhtaç şuan esnafımız. Göz göre göre otobüse zarar veren bilerek ceza yiyene dahi ses çıkarılamaz oldu şoför kıtlığından. Ve bu İstanbul’un sorunu!

400 bilet prim verilecek yeni sözleşme ile şoförlere. Ancak sorun mali değil. Bunlar çözüme katkı sunacak adımlar değil. Önemli olan insanların bu sektörde gerçekten çalışmayı istemesidir. Sorun trafik, sorun yoğunluk, sorun çalışma koşulları…

Umarım kısa zamanda bu konuyla ilgili bir farkındalık olur. Çünkü sorunun çözümü sadece esnaf ile olmaz, şirketlerle olmaz. Bu çok büyük bir sorun. Hiçbir zaman sadece esnaf açısından bakmadım ben. Çünkü bugün İETT iyi olursa ben iyi olurum, Büyükşehir iyi olursa ben iyi olurum, devletim iyi olursa ben iyi olurum. Bu bir zincirdir, hangi halkası koparsa kopsun diğerleri de görevini yapamaz. El birliği ile sürece katkı sağlamalıyız. Dediğim gibi biz bugün buradan ekmeğimizi kazanırız yarın başka iş kolunda. Peki vatandaş nasıl taşınacak? Kim otobüsleri kullanacak? Kim garanti edebilir bu koşullarda şoförlerin sağlıklı bir psikoloji ile direksiyon başında olacağını?

Halk Ulaşım Dergisi Mayıs 2023 Sayısı PDF İndir

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar