Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.7949
EURO35.1641
ALTIN2453.2
NİHAT PELEN

NİHAT PELEN

Mail: nihatpelen@halkulasim.com

Pire İçin Yorgan Yakılmaz Yeni Sistem Ya Olacak Ya Olacak

İETT Genel Müdür Vekilimiz Hamdi Alper Kolukısa’nın üstün çabaları ile yepyeni bir hakediş sistemi inşa ettik. Bu sistem Özel Halk Otobüs camiasının kurtuluş reçetesidir. Şahsım ve sektörüm adına bu sisteme emek veren herkese teşekkürlerimi sunarım. Hedefimiz sistemin hayata geçmesi olacaktır.

Özel halk otobüslerinin yönetimleri olarak İETT Genel Müdürlüğü öncülüğünde Büyükşehir’in destekleri ile bir sistem yazdık. Bu sistem ile gelir garantisine kavuşacak olan esnafımız, aynı zamanda müktesep haklarını da Büyükşehir Meclisi’nde tescil ettirecek. Kimin bedava bindiğini düşünmekten kurtulup, işi olan taşımacılığa yönelecek esnafımız. Biz çok güzel bir sistem yazdık. 6 aydan fazla bu sistemi yazmakla uğraştık ve başardık. İş sadece hayata geçirmeye kaldı.

Maalesef Eylül’e Sarktı

Büyükşehir’in Temmuz ayında ki son toplantısında yeni sistem gündeme alındı. Fakat maalesef içimizde ki bazı aykırı sesler ve yaşanan aksaklıklar ile komisyona yeniden gönderildi. Esnaf sırf bu yüzden 2 ay kaybetti. Aslı astarı olmayan iddialar ile esnafın aklı karıştırıldı.

Ben şahsen birçok hukukçu ile görüştüm. Denilenlerle ilgili hiçbir hukukçu bana öyle açıklama yapmadı. Hazırlanan sistemde İETT hatlarımıza kadar her şeyi açıkça yazmış. Müktesep haklarımızı güvence altına almış ve bunu Büyükşehir Meclisi’ne sunmuş. İETT daha ne yapsın ki? Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Biz esnafın hakkını savunmalıyız. Ne oldu yani şimdi, esnaf zarar gördü. Yolcu sayıları ve hak edişler ortada. Ben görüyorum kaç tane esnafın borçlu olduğunu. Çoğu senetlerini ödeyememiş, kredilerini ötelemiş. Esnaf batıyor ama birileri halen yeni sisteme karşı.

Eylül’e Kadar Herkese Anlatacağız

Yeni sistem benim görüşümdür, olmazsa olmaz! Yeni sistem olmazsa, bu pandemi süreci ne kadar sürer bilen yok. Doktorlar yeni bir dalgadan bahsediyor. Ayrıca bu pandemi geçse de başka pandemilerin yaşanmayacağına dair kim güvence verebilir? Biz artık yorulduk; bedava yolcudan, ücretsiz günden, hat verimsizliklerinden. Esnafımızda artık sadece işini yapıp hak ettiği kazancı almak istiyor.

Sektör olarak seçim dönemlerini dört gözle bekler olduk. Haklarımızı alabilmek ve sorunları çözmek için. Yani bu nereye kadar gidecek? Daha bu ay 0-4 yaş arası çocuklu annelere ücretsiz hakkı verildi. Bu ücretsiz artışları nereye varacak bilen yok. Biz bu kararlar ile yarışamayız. Yani bugün ben bile halk otobüsçüsü olarak araçlara binmekten korkar oldum. Her gün yolcu sayımız düşüyor ama birileri halen yeni sisteme karşı.

2 aylık süreçte hiç durmayacağız. Tüm siyasi partiler, grup başkan vekilleri ve meclis üyeleri ile görüşeceğiz. Hakkımızı ve talebimizi anlatacağız. Yeni sistemin mecliste oy birliği ile geçmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Biz boşuna aylarca bu sistem için çalışmadık. Esnaf için çalıştık ve bu sistemi esnaf için hayata geçireceğiz.

O Az Ben Çok Kazanıyorum Demek Yanlış

Kimileri de falanca şirket az kazanıyor ben niye onla aynı olayım diyor. Bu cümlelerle doğru yol bulunmaz. Bugün o az kazanıyorsa yarın diğeri de az kazanabilir. Burası İstanbul! Akşam zengin yatan sabaha fakir uyanabiliyor. Adamın arazisi vardır bir imar değişikliği olur fakirken zengin zenginken fakir olur. Yıllar önce şirketimizde bir esnaf otobüsünü satıp 3 tane C plakalı taksi aldı. O zamanlar C plakalar para etmiyordu. Ama bugün hepsi T plakalı oldu. Bunlar olabilecek şeyler. Ben kazandıktan sonra ve geleceğim garanti altına alındıktan sonra diğerinin de kazanması neden beni rahatsız etsin? Belki birkaç yıl sonra mevcut sistemde o daha çok kazanır hale gelecek. Bunu kimse bilemez.

Esnafa, yeni sistem ile kazancımı bilen ve sadece yolcu taşımacılığını düşünen bir imkan sunuluyor. Yani beyefendi gibi sabah işe gidip beyefendi gibi eve dönme dönemi başlayacak. Neden 3 kuruş için önünde ki arkasında ki aracın hakkına girme hesabı yapmaya devam etsin esnaf? Her gece neden yeni ücretsiz kartların korkusu ile başını yastığa koysun?

Oy Birliği İle Yeni Sistem Geçecektir

Yeni sistemin Meclis’e takılması bizi gerçekten üzdü. Ama her işte bir hayır vardır diyerek görüp çalışacağız. Bu süreçte İETT Genel Müdürümüz Alper Bilgili, Genel Müdür Vekilimiz Alper Kolukısa, Daire Başkanları ile Büyükşehir’in tüm bürokratlarına teşekkür ederim. Büyükşehir Meclisi’nde bulunan tüm siyasi partilerin Meclis Üyeleri ile Grup Başkan Vekilleri’ne de ayrıca teşekkürü borç bilirim. Hepsi bizleri dinledi ve ellerinden geldiğince bu süreçte destek oldular.

Sistem geçmedi ama bunun sebebi yaşanan aksilikler ve içimizde ki aykırı seslerdi. Lakin AK Parti buna karşın sistemi daha iyi inceleyebilme adına Eylül’de görüşülmek üzere komisyona çekti. Yine esnafımızın mağdur olmaması adına sübvansiyonların uzatılma kararını aldı. Biz biliyoruz ki sektörümüzü dinleyen bir Büyükşehir yönetimi ve her daim desteğini camiamızdan esirgemeyen bir iktidarımız var. AK Parti’nin merkezi yönetimce ve Büyükşehir Meclisi’nde sektörümüze sunduğu destekleri asla unutamayız. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve ilgili bürokratları göreve geldikleri günden bu yana her daim ellerinden geldiğince sektörümüze sahip çıktılar. Biliyoruz ki Eylül ayında ki oturumda yeni sistem oy birliği ile meclisten geçecektir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar