İstanbul
DOLAR32.512
EURO34.5936
ALTIN2498.7
FATİH ÖZLEN

FATİH ÖZLEN

Mail: fatihozlen@halkulasim.com

Otobüs Değişiminde KDV Muafiyeti Baki Olmalı

Halk otobüsleri düşük yolcu ücretleri ile vatandaşa şehirlerde ulaşım imkanı sunmaktadır. Bu hizmeti sunabilme adına ise alınan otobüslerden devletimiz KDV ödemesi istemektedir. Eğer amacımız vatandaşa uygun ücret tarifesi ile toplu ulaşım hizmeti sunmak olacak ise araç değişim giderlerimizin hafifletilmesi adına halk otobüs değişimlerinde KDV muafiyeti olmalıdır.

Halk otobüsleri adına yakışır bir hizmeti Edirne’den Kars’a kadar her şehirde halkımıza yakışır bir şekilde yılın her günü sunmaktadır. Hatta dini ve milli bayramlarda ücretsiz sunarken birçok yolcuyu da ücretsiz olarak yılın her günü taşımaktadır. Keza yolcularımızın önemli bir bölümü de indirimli taşınırken, dijitalleşme ile beraber yolcularımız aktarma indirimlerine kavuşmuştur. Tüm bu uygun koşullu taşımalar zaman içerisinde esnafımızın gelir gider dengesizliği yaşamasına dahi sebep olmuştur.

Bugün görüyoruz ki halk otobüsleri mevcut taşıma tarifesi ile giderlerini karşılayamamakta. Bu sebeple İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sübvansiyon ödemeleri desteklenmeye başladık. Araç giderlerine yolcu gelirlerinin yetmemesi sonucu tüm dünyada da uygulanan toplu ulaşıma sübvansiyon burada da başladı. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili tüm birimlerine esnafım adına teşekkür ederim. Doğru bir karardı. Çünkü giderler zam ile karşılanabilecek düzeyi çoktan geçmişti.

Otobüs Değişimlerine Cesaretimiz Yok

Bu sene çift katlı otobüslerin değişim süreci başladı. Bir bölüm esnafımız da değişimlerini sağladı. Bu değişimlerin sağlanabilmesinde ki en önemli etken ise KDV indirimi oldu. İndirimin olmaması halinde ise değişim sağlayan sanırım hiçbir esnaf bu adımı atamazdı. Önümüzde ki yılda çift katlı otobüs filosunda önemli bir değişim bekliyoruz. Bu aynı zamanda zorunlu bir değişim. İstanbul halkına daha iyi hizmet sunma adına esnafın otobüs değişimi yapması gerekmekte. Yani yine İstanbullu için…

Şuan KDV’li bir çift katlı otobüs fiyatı ise 190.000 EURO seviyesinde ikinci el araçlarımızın ise hiçbir değeri yok diyebiliriz. Ancak sübvansiyon ile ayakta kalabilen esnafa 190.000 EURO öde demek kolay değil. İstanbul halkı için yapılacak bu değişimlerin KDV’de muaf tutulması gerektiğine inanıyoruz. Zaten esnafımızın durumu yokken KDV’nin de faizini ödemek gibi ek bir külfet bile olacaktır.

KDV ve Kredide Kamusal Hizmete Destek Bekliyoruz

Devletimiz KDV konusunda önemli bir adım attı. Hasılata dayalı KDV sisteminin gelişi bizleri memnun etti. Buna bağlı olarak Gelir Vergisi’nde de yılbaşı gibi uygulamanın başlamasını beklemekteyiz. Yapılan düzenlemelerin sektöre katkısı tartışılmaz. Fakat bu yepyeni bir sisteminde aslında başlangıcı.

Bizler otobüs alımında ödediğimiz KDV’yi yıllar içerisinde düşmekteydik. Bugün hasılata dayalı vergilendirme gelişi ile bu imkanın da önü kapanmakta. Ayrıca zaten halk için yapılan alımın KDV’de muaf tutulması beklenilebilir bir taleptir. Bizler sunacağımız toplu ulaşım hizmeti ile vatandaşa en güzeli verebilmek için KDV ve krediler konusunda devletimizden destek talep etmekteyiz.

Özellikle kamu bankaları üzerinden verilen 500.000 TL tutarında ki kredinin 1.000.000 TL’ye çıkarılmasını ve en az 60 ay vade ve uygun vade oranının bu esnafa sağlanmasını beklemekteyiz. Halk otobüsü araç değişimlerinde KDV muafiyetinin daimi olmasını talep etmekteyiz.

Yeni Sistemi Esnafımız Bekliyor

Aslında araç değişimleri için anlattığımız sıkıntılar gelirlerimiz düşüklüğünü de göstermektedir. Bugün esnaf İBB sübvansesi ile ayakta kalmaktadır. Şuan ki cirolarımız gerçekten kendi bölgem adına diyebilirim ki iyi durumda. Fakat bu iyi oluşun tek sebebi Büyükşehir sübvansesidir. Bu kazanımın sürdürülebilir olması için Büyükşehir Belediyesi ve halk otobüs şirketleri bir sisteme bağlanmasını talep ediyor. Ne mutlu ki bu konuda yerel yönetim ve şirketlerin bir mutabakatı var.

Şuan esnafımız yeni sistemin konuşuluyor olmasından dolayı umutlu. Doğru bir şekilde her iki tarafında çıkarları gözetilerek bir sistem kurulur ise halk otobüsleri bu yeni düzene evet der. Tabiki esnafın öncelikli bakacağı ödenecek rakamdır. Çünkü bizler özel sektörüz ve yatırımın karını bekleriz. Eğer bu konuda mutabık kalınır ise diğer prosedürler daha kolay aşılacaktır.

Esnafımız burada kazancını ve kazanılmış haklarını önemsiyor. Şuan mesela yeni sistem yılbaşına kadar yetişemeyecek ise sübvansenin yenilenmesini beklemekteyiz. Çünkü araçlarımızın hizmet verebilmesi ancak bu sübvansiyon ile mümkün. Doğru bir sisteme oturması ve KDV indiriminin sağlanması ile ben inanıyorum ki İstanbul’da çok büyük bir otobüs değişimi bizleri bekliyor.

Esnaf Önünü Görmek İstiyor

Kısa zamanda önemli düzenlemeler yapıldı. Esnafın birçok yükü hafifletildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Hükümet çok önemli kazanımlar esnafımıza sundu. Şuan günlük anlamda bir sıkıntımız yok. Araçlarımız çalışıyor ve kazancımız asla kötü denilemez. Tek sıkıntımız geleceği görememek. Bugün sadece otobüslerimizin geleceği hakkında esnafın çekincesi var. Bu konuda da esnafımıza kimse haksız diyemez. Çok kötü tecrübeler yaşadı sektörümüz.

Çekincelerin fazlalığı esnafımızın yeni araç yatırımı yapmasında engel oluşturmakta. Bu çekincelerin kaldırılması ise idarenin elindedir. Hükümetimiz ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden esnafımızın önünü açmasını, gelecekten korkmaması adına adımlar atmasını beklemekteyiz.

Bizler İstanbul halkına hizmet verdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. Bu büyük bir nimet ve bizlere nasip olmuş. Hizmetimizi çok daha güzel noktalara taşımaktan başka arzumuz yok. Gayemiz hizmet iken yerel ve merkezi yönetimi yanımızda görmeyi arzu etmekteyiz. Yapılacak iyileştirmeler bizden öte vatandaşa sunulacak. Biz imkansız talepler değil haklı isteklerde bulunuyoruz. Bu sebeple inanıyoruz ki taleplerimiz hayat bulacak ve biz İstanbulluya daha nice yıllar hizmet edeceğiz

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar