İstanbul
DOLAR33.0995
EURO36.1966
ALTIN2600.8
NİHAT PELEN

NİHAT PELEN

Mail: nihatpelen@halkulasim.com

İstanbul Otobüs Filosu Eskilere Talim

İstanbul Otobüs Filosu Eskilere Talim

HALK ULAŞIM NİSAN 2023 SAYISI

Otobüs değişimi artık bir hayal oldu. İmzalanmayan sözleşme, geç gelen ödemeler, otobüs fiyatları ve faiz oranları derken filo ger geçen gün eskiyor. 4 Milyon TL’ye ulaşan otobüsler artık sadece hayallerde. Peki, nereye kadar? İdarenin bu gidişe artık dur demesi lazım. Yoksa süreç vatandaşın da memnuniyetsizliğine sebep olacak.

Ocak ayından beri sözleşmenin nihayete ulaşmasını bekliyoruz. Şirketler olarak Kasım ayında bu yana üstümüze düşen tüm çalışmaları yaptık. Sürecin aksamasında ki etmen asla bizden kaynaklı değil. Biz üstümüze düşeni fazlasıyla yaptık. Fakat buna karşın Nisan ayına ulaşmamıza rağmen halen sözleşme imzalanmış değil.

İdare Yeni Talepler Sunuyor

Kasım ayından bu yana gerçek maliyetleri kalem kalem kendilerine sunduk. Buna karşın halen net bir çözüm bulunamadı. Çözümün ötesinde idare tarafından yeni talepler de sunuldu. Taleplerin içeriğine bakıldığında sorun teşkil eden bir durum yok. Ancak her talebin bir maliyeti vardır. İdare, maliyetine katlanmazken talepte bulunması uygun da olmaz.

Hepimiz çok daha iyi hizmet sunmak isteriz. Lakin “ne kadar ekmek o kadar köfte” misali daha iyiyi sunamama sebebimiz hakkımızı alamıyor oluşumuzdan. Şuan Yeni İstanbul şirketimize kayıtlı araçların her biri aylık 6-8 Bin TL civarında eksik yakıt alıyor. Oysa en yoğun trafikte ve en fazla yolculuklu seferler ile İstanbul’a hizmet sunuyoruz. Bunun karşılığında ise maliyetlerimiz dahi doğru hesaplanmıyor. Şimdi ise performans kriterleri getirilecek. Nispeten şirketimize katkı sağlayacak olsa da sorunu tam olarak çözdüğü söylenemez.

Sistem Zarar Ediyorsa Sebebi Siyasi Kararlardır

Biz 2020 Aralık ayında bu sisteme dahil olduk. 2019 yılı yolcu rakamları ile bugünleri kıyaslarsak sayısal artış aşikardır. Yani yolcu kaybı gibi bir durum söz konusu değil. Her geçen gün otobüslerimiz yolcu taşımakta yetersizliğe doğru sürükleniyor. Araçların kapıları kırılıyor, yolcu yoğunluğundan görmediğimiz kadar çok arıza yaşanıyor son bir yılda.

Bugün sistemin zarar etmesinde suçu olmayan tek bizim esnafımızdır. Önüne gelene dağıtılan ücretsiz kartlar sonucudur bu durum. Siyasi kaygılar ile yapılmayan zamlar ve usulsüz dağıtılan kartlar ile haksız imtiyazlar sonucu yolcu gelirinde kayıp büyümüştür. Bunun faturasını ise bizlere kimse çıkarmamalı. Hatta usulsüz kart kullanımlarına ses çıkaran personelimiz yolcudan hakaret, idareden ise ceza görmektedir.

Yeni Otobüs Hayal Oldu

Son 4 yılda araç değişimi neredeyse durdu. Geçmiş yıllarda ortalama yaş 4’e dahi inmişti. Oysa şuan filo inanılmaz yaşlandı ve halen değişim hayal. Adil bir maliyet hesabı son 3 yılda hiç yapılmadı. Esnaf kar rakamı ile giderini çeviriyor. Yaşanan enflasyon ile yıl başında güzel görünen rakam, yılın yarısını görmüyor. 1,5 Milyon TL’lik otobüs bugün 4 Milyon TL’ye ulaştı. Kredi faizleri imkansız oranlara dayandı, vade süreleri ise en fazla 36 ay! Keza zamanında alınamayan hak edişleri de düşündüğümüzde araç yenilemek gerçekten hayal.

 İdarenin bu işe acil bir çözüm bulması gerekir aksi halde faturası bizden öte siyasilere uzanacak. Esnaf otobüs dahi alamaz duruma sürüklenirse eski araçları ile hizmet etmekten başka çözümü kalmayacak. Eski araç demek; planlanan seferlerin aksaması, kaza risklerinin artması, yolcu şikayetlerinin yükselmesi, toplu taşımaya olan eleştiri ve toplu taşımadan kaçış demektir.

Nisan ayına giriyoruz, halen sözleşmeden olumlu bir sinyal alamadık. Umarım esnafı rahatlatacak, sorunlarını çözecek bir rakam ile kısa zamanda anlaşma sağlanır.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar