Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.843
EURO35.2341
ALTIN2448.7
NİHAT PELEN

NİHAT PELEN

Mail: nihatpelen@halkulasim.com

Enflasyon Sistemi Tökezletti

Enflasyon Sistemi Tökezletti

Yolcu gelirinden bağımsız bir sistem kurduk ama hiç böyle bir enflasyonu kimse öngöremedi. ÖTİS yine de kurtarıcımız oldu ancak ödemelere de bir çözüm acilen bulmak gerek. Giderler çok yüksek, bu rakamları esnafın karşılaması gerçekten zor.

2020 yılı sonunda geleceğimize güvence altına alacak bir sistem hayata geçirdik. Çünkü tam bilet yolculukları her geçen gün azalıyor ve usulsüz kullanımların önüne geçilemiyordu. İstenen zamların da uygulanmamasından ötürü halk otobüslerinin yolculuk gelirlerinden bağımsız bir rakamla çalışması artık en doğrusudur. 2020 yılında işte biz bunu başardık. ÖTİS bu yanı ile doğru ve iyi bir kazanımdır. Ancak işler her yönü ile istediğimiz gibi gitmedi. Ancak bunun müsebbibi ne bizleriz ne de İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Ancak çözümü bizler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bulması gerekiyor.

Türkiye’de pandemi ve sonrasında büyük bir enflasyon yaşandı. 2017-2018 yıllarında 450Bin TL olan sıfır bir otobüs şuan 7 Milyon TL’yi geçmiş durumda. Bu kadar büyük bir enflasyonu hiç kimse öngöremezdi. Ayrıca 2020 yılında 6 TL olan mazot bugün 40 TL’nin üzerinde. Hem sabit hem de değişken maliyetlerimiz haddinden fazla atış gösterdi. Ülkede yaşanan bu enflasyon da İBB’nin sisteme kattığı desteği artırmak zorunda bıraktı.

Özveriyle Çözüm Bulmalıyız

Her ülkede enflasyon yaşanır ve bu artık doğal bir süreçtir. Ancak 2021-2024 arasında ülkemizde yaşanan enflasyonun örneği pek yoktur. Bizlerin ÖTİS’te belirlediği sabit ve değişken maliyetlere sahip tablolar baştan sona değişti. UKOME’den alınamayan zamlar da sistemi daha çok sıkıntıya soktu. Bugün her bir otobüs sahibi 3 aylık hakedişi ve 2023 yılından enflasyon farklarını daha alamamış durumda. Toplanda çok devasa bir rakamı buluyor.

Sebep olan etmenler bizlerden kaynaklı olmasa da sonucunu biz yaşıyoruz. O sebeple kısa zamanda bu soruna bir çözüm bulmalıyız. Çünkü filo eskiyor, araçlar bakım dahi yapamaz durumda. Bakımı yapılsa bile araçlar öyle eski ki her türlü yolda kalıyor. Yolda kalan her otobüs yolcu mağduriyetidir. Seferlerin aksamaması için acil olarak filonun yenilenmesi lazım. Paralar düzenli ödenmeli ki insanlar borca girme cesareti göstersin. İstanbul Büyükşehir Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ve bürokratları ile kalıcı bir çözüm bulacağımızı düşünüyorum. Bizler İBB bürokratları ile doğru bir çözüm yolu bulursak inanıyorum ki başkanımız Ekrem İmamoğlu’da gerekli desteği sunacaktır. Çünkü bu çözüm İstanbul’a kaliteyi, konforu, güveni sağlayacaktır. ÖTİS’in gelecek nesillere ulaşmasının yolu budur. Maliyetlerin zamanında ödenmesi ile filomuz yenilenecek, araçlarımız daha yüksek sefer gerçekleştirme oranlarına sahip olacaktır. İstanbul’a hak ettiği toplu ulaşımı sunmak istiyorsak İBB ve bizler bu çözüm yolunu sağlamalıyız. Bizler otobüs esnafı olarak bu zaman tüm özveriyi gösterdik. Zarar etme pahasına araçlarımızı çalıştırdık ve sistemin bugünlere ulaşmasını sağladık. Bugün de üstümüze düşen sorumluluğu sağlarız. Yeter ki ödeme sorunu artık bir çözüm bulsun.

Artık Yetki Başkanda

İstanbul’da iki başlılık bitti. Hem yönetim hem de meclis CHP’de. Artık tüm düzenlemelerde daha kolay yol alınabilecek. Gerekli borçlanmalar için bir engel de yok. ÖTİS için gereli düzenlemelerin hızlıca yapılması gerekir. Ulaşım bu ötelemeye gelmez. Maliyetlerimiz artık katlanılmaz hale geldi ama buna rağmen halen araçlarımızı büyük bir özveri ile sefere çıkarıyoruz. İETT ve İBB bürokratları ile Genel Sekreterimiz Can Akın Çağlar’ın öncülüğünde bir çalışma süreci başlayacaktır. Bu sayede kalıcı bir çözümü ortaklarımıza ilan etme amacındayız.

İstanbul’da yeni bir dönem başladı. Birçok belediye başkanlığı değişti. Vatandaş hizmet bekliyor. El birliği ile İstanbul’a hizmet etme zamanı. Seçilen tüm belediye başkanlarını tebrik eder, seçimin hayırlar sunmasını dilerim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar