İstanbul
DOLAR33.0995
EURO36.1966
ALTIN2600.8
NEZİR ASLANHAN

NEZİR ASLANHAN

Mail: neziraslanhan@halkulasim.com

Emeğimizi Cezalara Heba Etmeyelim

Emeğimizi Cezalara Heba Etmeyelim

Halk Ulaşım Dergisi Mayıs 2023 Sayısı PDF İndir

Rızkımızı kazanmak için harcadığımız emek cezalara heba olmasın artık. Bu uyarım araçlarında çalışan esnaflarımıza ve şoförleredir. 12 aylık emeğin bir aylık hakedişi ceza olarak ödenir duruma geldi. Keyfi hareketlerin sebep vermesi yüzünden devasa ceza faturaları ile karşı karşıyayız. Dahası artık ceza puanları ile sertifika iptalleri de gündemde.

2018 yılından bu yana ceza oranları gitgide artıyor. Özellikle araçlarımıza takılan kamera sistemi ile rapor ve cezalar pik yapmış durumda. Oysa bu kameralar yolcu ve bizlerin güvenliğine imkan sağlayan, haksızlığa uğradığımızda bize güvence olan bir teknolojik veri sunmakta. Ancak keyfi hareketler sebebi ile bizlere çok önemli maddi kayıp yaşatır hale geldi. Emeklerimiz cezalara akar oldu. Artık direksiyon başında olan herkes daha dikkatli ve özenli olmalı. Yoksa olan bizlerin emeğine oluyor.

Telefonun Affı Yok

Trafik kanununda dahi açıkça yasak olduğu belirtilen telefon kullanımı bizlerin ceza yönergesinde de kabul edilmiyor. Sefer esnasında her ne sebeple olursa olsun telefon kullanımı yasaktır. Araç kameralarımız ile telefon kullanımları artık daha çok tespit edilir hale geldi. Çalışanlarımızın telefon kullanımı konusunda hiçbir esneme olmaksızın bu kurala uyması gerekmektedir.

Telefon kullanımı cezanın ötesinde çok önemli kazalara da sebebiyet teşkil etmekte. Bu sebeple zorunlu hallerde sadece durak bekleme alanlarında kullanım sağlanabilir. Diğer hallerde ise otobüse 200 bilet ceza uygulanmaktadır. ÖTİS ile beraber şoföre de sicil puanı işlenmektedir. Her bir ihlal için 10 ceza puanı işlenmektedir. Ceza puanları sonucu ise sertifikanın iptali olacak. Bu sebeple çalışanlarımızın kendi ekmekleri için de bu kurala dikkat etmelerini öneririm.

Durak aralarında ORER saatlerine uygun hareket edilmelidir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde araçlar çok yoğun ise dolu mesajı atılmalıdır. Sefer esnasında her durakta durulmalıdır. Araç dolu ise ve dolu mesajı atıldıysa ilgili durağa gelindiğinde sefer hızı 20’ye düşürülmeli ve durma gereksinimi yoksa o şekilde geçilmelidir. Sabah ve aksaşm seferilerine mutlak surette gidilmelidir. Hattın ilk ve son seferine gitmeme cezası artık uygulanacak.

Sefer kayıpları yaşamama adına izinli ve yat günlerinde araçların bakım onarımlarını aksatmamalıyız. Araçlarımız o günlerde yapılacak doğru bakım ile tam sefer gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Küçük İhlaller Büyük Kayıplara Sebep Oluyor

2023 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayı raporlarına baktığımızda çok büyük artış var. Araç başı 10-15 bin TL’yi bulan cezalar mevcut. Yapılan keyfi ihlaller ile 12 aylık hakedişin 1 ayı ceza olarak geri ödeniyor. Sahada sunduğumuz emeği cezalar ile kaybetmek gerçekten çok acı. Bunlar uygulanamaz kurallar değil.

Yapılan bu hatalar yüzünden şoförlerimiz de işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Ceza puanı uygulaması ile her bir ihlal raporlanmakta. Devamında sertifika iptali söz konusu. Buna karşın ÖTİS’in bu sene şoförler için sunduğu çok güzel bir yenilik de var. Ay boyunca kazaya karışmamış her şoföre 400 indirimli bilet tutarınca prim verilecek. Yani sistem hataya ceza sunarken artık başarıyı da ödüllendiriyor. ÖTİS ile yolcu kapma, kapışma, gelir bilinmezliği gibi birçok sıkıntıdan kurtulduk. Alacağımız para yapacağımız iş belli. Kurallara uyarak, doğru ve kaliteli hizmeti İstanbul’a sunarak hakkedişimizi alacağız. Keyfi alışkanlıklar ile kazancımızı heba etmeyelim. Sunulan emek aynı iken kazancımız düşmesin. Bu konuda hem esnaf hem de şoför arkadaşların daha duyarlı olacağına inanıyorum. İşimizi doğru ve düzgün yapalım, ekmeğimize sahip çıkalım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar