İstanbul
DOLAR17.8008
EURO18.1655
ALTIN986.88
RAMAZAN GÜRLER

RAMAZAN GÜRLER

Mail: [email protected]

BÜYÜKŞEHİR GİDERE ORTAK OLDU

İstanbul’un özel halk otobüsleri bir başarıya daha imza attı. Tarihinde emsali görülmemiş bir desteği, yoğun gayretlerimiz ile halk otobüs esnafı kazanmış oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi aldığı son meclis kararı ile esnafın en zor gününde yanında yer aldı. Ücretsiz binişler dahil tüm yolcu adedince sağlanacak sübvansiyon gelirlerimizde ki kaybı önemli oranda tamir edecektir. Alınan kararda emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve tüm yetkililerimize esnafım adına teşekkür ederim.

Ülkemiz zorlu bir süreçten geçmekte. Dış kaynaklı yaşanan ekonomik sıkıntılar ülkemizde tüm esnaf kitlesinde kayıplar yaşattı. Halk otobüs esnafı ise önceki sorunları ile boğuşurken artan bu gider artışları karşısında hepten çaresiz duruma düşmüştü. Araç değişim maliyetlerinde ki önlenemez yükseliş, kredi oranlarının hızla artışı, akaryakıtın pahalılaşması sonucu aylık hak edişlerimiz günlük giderlerimizi dahi karşılayamaz duruma sürükledi. 2017 yılından bu yana artan bu giderlerin karşısında maalesef ki halka da yük olunmaması adına gerekli zamlar sektörümüze verilmemişti. Geçen zaman içerisinde esnaflarımız aylık maliyetlerini karşılayabilme adına bankalara borçlanmak durumunda kaldı. Araçlarımızdan sağlanan gelir çalışma maliyetlerini karşılayamaz duruma ulaştı.

Geçmişten bu yana daima devletinin ardında duran halk otobüs esnafımız bugüne değin her şeye inat sabretti. “Önce Vatan” diyen otobüs esnafımız artan tüm giderlere karşın kararlılıkla halka kesintisiz hizmet sunmaya devam etti. Bizler de bu süreç içerisinde hem Büyükşehir’e hem de hükümetimize sorunlarımızı doğru bir üslup ile anlattık ve çözüm yolları aradık. Kimileri gibi baş kaldırarak, isyan ederek, hizmette kusur yaratarak vatandaşa bedel ödetmeyi asla düşünmedik ve düşünmeyiz de.

Türkiye büyük bir devlet. Bu büyüklüğü biz gibi ardında duran esnafları ile baki olacaktır. Bunun her daim bilincinde olduk. Devletimiz bizleri asla unutmaz, biliriz ki düşmandan soluklanınca elbet bizlere de elini uzatır. Ve bugün o koca devlet halk otobüs esnafını da asla unutmadığını yeniden gösterdi.

Zamdan Öte Bir Destek

Hayatımızın geçen yıllara göre daha da pahalılaştığı şu dönemde bizler de vatandaşa yük olmayı tercih etmeyiz. Fakat halk otobüsünün bu zamana kadar ki tek geliri yolcu biletleri idi. Fakat son dönemde yaşanan gider artışları öyle bir hal aldı ki, artık bilet zammı ile kapanamaz bir duruma ulaştı. İşte tam da bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’ın önerisi ile yolcu başı sübvansesi üzerinde bir çalışma başlattık.

Büyükşehir’in 55-70 kuruş olarak açıkladığı yolcu başı sübvanse rakamı zam ile alınamayacak kadar büyük bir destektir. Çünkü burada yolcu ayrımı yapılmaksızın tam, öğrenci, indirimli ve ücretsiz tüm binişler için ücret ödemesi yapılacak. Oluşacak gelir artışı bilet zammı olarak uygulansa gerçekten çok yüksek bir bilet fiyatından bahsetmek durumunda kalırdır.

Hükümetimizin çıkardığı yasa ile belediyelere tanınan destek imkanı sayesinden Büyükşehir Belediyemizin aldığı bu karar esnafımıza can suyu olmuştur. Aynı zamanda vatandaşımız için de büyük bir destek sağlamıştır. Çünkü aldığımız son zamdan bu yana gelir kaybımız %40-45 dolaylarına ulaştı. Büyükşehir’in desteği ise bizlere %30 civarında bir iyileştirme sağladı. Bizler de esnaf olarak arada ki gider kaybını üstlenerek bu zor zamanda da vatandaşımıza kusursuz ve sürekli hizmetimizi aksatmaksızın sürdürmeye devam edeceğiz.

Herkes Zararda Sadece Biz Değil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu destek kararı alması ile beraber bizler de gerçekten sorumlu davrandık. Kayıplarımızın bir bölümünü kendimiz üstlenerek bu rakamları belirledik. yoksa sektörümüz son 7 yılda %200’ün üzerinde kayıp yaşadı. Yaşanan tüm toplumsal olaylar sektörümüze zarar verdi. Yaşanan olaylar yüzünden zamanında alınamayan zamlar, 2 yılda bir uygulanan tarife düzenlemeleri geçen sürede gelirler bazında büyük kayba uğrattı. Örneğin 2013 yılında tam zam talebimiz varken Gezi Olayları başladı. Toplumsal bir vakanın yaşanması ile zam görüşülemeden kapandı. Devamında 17-25 Aralık süreci yine zam talebimizi durdurdu. 15 Temmuz Darbe Girişimi de yine aynı şekilde sektörümüze zarar verdi. Geçen yıl UKOME’den geçen zam kararı da Belediye Başkanımızın göreve başladığı güne denk gelmesinden ötürü uygulanamadı.

Yıllar içerisinde ki kayıpların birleşimi ile bugün ki kriz sektörümüzü gerçekten çok etkiledi. Fakat buna karşın devletimiz ve vatandaşımız bizler için öncelik oldu. Mavi Marmara Ulaşım olarak İstanbul’da ki diğer şirketler ile birlikte sorunlarımızı her ortamda en doğru makamlara en makul üslup ile yılmaksızın sabırla ilettik. Çıkar amacı gütmeden, sadece esnafın kayıplarını telafi edebilme adına taleplerimizi ilettik. İstişarelerimiz sonucu da esnafımıza böylesi bir çözüm yolu kazandırdı. Hele ki böylesi zor bir süreçte bu kazanım gerçekten değerli, anlamlı ve özeldir.

Başkanlık Bürokrasiden Kurtardı

Cumhurbaşkanımız her platformda ülkenin şahlanışının “Cumhurbaşkanlık Hükümet Sistemi” ile olacağını bizlere anlatmaya çalıştı. Şahsen Cumhurbaşkanımız öyle diyor ise benim için konu kapanmıştır her zaman. Fakat dediklerinin gerçekten bu kadar değerli olduğunu işte bugün daha iyi anladık. Böylesi büyük radikal bir kararın alınarak halk otobüs esnafına sübvanse sağlanması herkes için bir hayaldi. Bu zamana kadar benzeri görülmemiş bir olaydı.

Tabi ki benzeri görülmese de yıllardır bizler bunu daima talep etmiştik. Şehiriçi yolcu taşımacılığının Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de sübvanse edilmesi gerektiği bir gerçektir. Fakat biz bunu yıllardır anlatsak da talebimiz bürokrasinin çarkları arasında kayboluyordu. Lakin gördük ki yeni sistem her şeyi gerçekten hızlı bir biçimde çözüyor. Hayal olan sübvanse birkaç görüşme ile gerçeğe dönüştü. 1 Ekim itibari ile uygulamaya başlandı.

Güzellikler sancı ile başlar. Ülke olarak yeni bir yola girdik. Yeni bir sistem geldi ve bu sistemden rahatsız olanlar, çıkarına kaybeden birçok odak manipüle edecektir. Yaşadığımız bu dış kaynaklı ekonomik sıkıntının da sebebi budur. Ülke olarak daha da kenetlenerek bugünleri de atlatacağız.

Biz bugün yeni sistemin ülkemize ne kadar da gerekli olduğuna şahit olduk. bu süreçte başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’a, İBB Genel Sekreterimiz Adil Karaismailoğlu’na, İETT Genel Müdürümüz Ahmet Bağış’a ve emeği geçen herkese esnafım ve sektörüm adına teşekkür ederim.

Bizler var oldukça İstanbul halkına yaraşır bir şekilde elimizden geldiğince hizmet etmeye devam edeceğiz. Esnafımız devletimizin sunduğu desteklere yaşarış bir şekilde görevini layıkı ile yerine getirecektir. Ülkemizin tüm esnafları işini doğru yaptıkça güzel günler bizimdir.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar