Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.8596
EURO35.2227
ALTIN2454.1
NEZİR ASLANHAN

NEZİR ASLANHAN

Mail: neziraslanhan@halkulasim.com

Aksayan Ödemeler Ve Kanıtsız Cezalar Esnafı Yordu

Aksayan Ödemeler Ve Kanıtsız Cezalar Esnafı Yordu

Pandemi yılları olarak geçen 2020 ve 2021 esnafımız için unutulmaz iki kara seneler olarak tarihe geçti. 2021’i ardımızda bırakırken umutla yeni yıla merhaba demek istiyoruz. Bu sebeple Büyükşehir ve İETT Genel Müdürlüğü’nden özveri bekliyoruz. Esnafımız yoruldu ve yıprandı, artık temiz bir sayfa açmak gerek.

2020 Aralık ayında uygulamaya giren ÖTİS eksikleri ile esnafımızı çok yordu. Eksiklerin giderilerek devam olmasından yanayız. Çünkü eksikleri esnafımıza büyük kayıplar yaşattı. Özellikle ödemelerle ilgili yaşanan sıkıntı, artan maliyetler ile esnafın zor günler geçirmesine sebep oldu. Aracını satan ve satmak isteyen birçok esnaf mevcut.

Artan Giderlere Gecikmeli Ödeme

Üç ay geriden yapılan ödemeler sebebi ile yakıt, bakım ve personel maliyetleri büyük külfet yaşatmakta. Aynı zamanda bu giderlere gelen zamlar ile yük daha da ağırlaşmakta ve sistem işlemez hale gelmektedir. Bu sistemin önceliğinde maliyetlerin güvence altına alınması vardı. Oysa esnaf çalışıyor ve harcıyor sonra da aylarca parasını almak için bekliyor. Bunun neresinde giderlerin güvence altına alındığı söylenebilir ki? Olması gereken ise yola çıkarken konuştuğumuz sistemdir. Ortalama bir ay içeride olacak şekilde sistemi planlamıştık. Olması gerekende budur.

ÖTİS’in 2022’de de uygulanması halinde ödemelerin bir kalıcı sisteme bağlanması şarttır. Aksi halde araç işletme giderleri ve değişimleri sağlamak imkansızlaşıyor. Özellikle araç yenileyen esnaflar bankaların kara listesine düşme durumunda. 20-30 Bin TL krediyi ödeyemeyip kara listeye düşen bir esnafın oysa içeride 200 Bin TL alacağı oluyor. Bu tezatlıklar esnafın psikolojisini bozmakta, çalışma azmini zedelemekte ve sisteme olan inancını sarsmaktadır.

Artık Herkes Özveri Göstersin

Oysa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bu sistem için çok emek harcadı ve özveri gösterdi. Aşılamaz olmayan sorunlar yüzünde sistemin zarar görmesi her iki tarafı da üzecek ve zarar verecektir. Halk otobüs esnafı bu sisteme büyük emek ve özveri göstererek sisteme katıldı. Özellikle İstanbul Halk Ulaşım olarak bizim esnafımız çok değerli hatlara sahipken daha azı bile kazanmayı göze alarak sistemin içinde yer aldı.

Hatları ile birçok bölgeden değerli olan bu hatlar, mevcut sistem ile tüm hatları aynı seviyeye getirmişken bu özveriyi belki de çok kişi asla göstermezdi. Biz esnafımız ile gurur duyuyoruz, her zaman yapıcı oldu ve sektör kazansın diye çabaladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun özverisine karşılık verdi ve bir yıldır tüm sorunlara rağmen sabretti. Sistemin tökezlemesine fırsat vermedi. Bugün de teklif ve çalışmaları ile sistemin gelecek yıllara uzanmasına imkan sağlamaya çalışıyor.

Tam bir yılı geride bıraktık ve hem başkan İmamoğlu hem de esnafımızın bu özverisi boşa gitmesin istiyoruz. Yeniden düzenleyelim ve esnafa da güven veren bir hale getirelim ÖTİS’i. Özellikle ödemelerin düzenli hale gelmesi ilk adım olarak esnafın gönlünü alacaktır. İnanıyorum ki ilgili kurumlar bu büyük, Büyükşehir’de bu kadar güçlüdür. Esnafımız sadece olması gerekenleri ve sözü verilenleri istiyor.

İddiaya Dayalı Cezalardan Bıktık

Halk Otobüslerinde çalışan şoförlerimiz çok zorlu şartlarda görev ifa etmektedir. İstanbul gibi kalabalık ve trafiği zor bir şehirde hizmet sunmak inanın hiç basit değil. Çalışma koşulları özellikle trafik sebebi ile oldukça güç bir hal almakta. Temel ihtiyaçların bile karşılanamadığı sahada, şoförlerimiz gerçekte çok sabırlı ve güzel bir hizmet sunmaktadır.

Fakat gelin görün ki her gün sayısız rapor ve ceza ile karşılaşmaktayız. İşin zorluğu bir tarafa bir de kanıtsız yazılan bu raporlar şoförlerimizin de psikolojisini bozmakta. Aynı zamanda esnaf ve şoförün arası bozulmakta. Kanıtsız yazılan rapora ceza kesilirken, ilgili iddia sebebi ile şoförü mahkemeye bile veremez esnafımız. Çünkü mahkeme kanıt soracak. Peki kanıt nerede?

“Müddei İddiasını İspatla Mükelleftir” değil mi? Oysa biz “Masumiyetimizi İspat İle Mükellefiz”

Tabiî ki haklı yazılan raporlar da mevcuttur. Lakin kanıtsız ve sadece iddiaya tabi raporlar sebebi ile büyük zorluklar yaşıyoruz. Bu konuda da bir düzenleme yapılması en önemli arzumuzdur. Çalışma barışının temini için de gereklidir. Zaten zorlu koşullarda çalışan şoförlerimizi daha da böylesi zorluklara heba etmeyelim. İnanın bu baskılardan ötürü şoför bulmakta güçlük çeker olduk.

Pandemi Herkesi Yordu, Biriken Cezaları Artık Silelim

Bizler pandemi sebebi ile büyük özveriler sergiledik. Örneğin ÖTİS’in hayata geçişi pandemiye denk geldiği için %50 kar hakkımızı 6000 TL ile sınırladık. Sonrasında ile 9000 TL olarak uyguladık. Oysa o dönemde 15.000 TL kar payı almamız gerekiyordu. Ancak durumun çok adil sayılmayacağına inancımızdan ötürü kazancımızdan feragat ettik.

Pandemide çok kötü ruh hali ile çalıştık. Özellikle çalışan şoför ve esnaflarımız her sabah ölüm korkusu ile kontağı çevirdi. Çünkü her yerde en riski alan toplu ulaşım araçları olarak gösterilmişti. İnsanlar ekmek almak için markete gitmeye korkarken biz vatandaşlarımızı kesintisiz taşıdık. En riskli işi yaptık belki de sağlık çalışanları ile bizler. Böylesi kaldırması zor bir psikoloji ile çalışırken personellerimiz elbet hata ve yanlışları olmuştur. Ancak herkes bilmelidir ki normal bir dönem değildi. Birçok şoförümüzü kaybettik, kaçı hastanelik oldu? Diğer personellerimiz de bu psikolojik baskı ile çalıştı. Evet yapılan hatalar olmuştur ama normal bir dönem değil ki!

Sizce Bu Cezaları Tahsil Vicdani mi?

Kaybettiğimiz nice canlarımız oldu. Bu sebeple mesleği bırakanlarımız dahi oldu. Aylarca çocuklarının saçını okşamadan, tecrit edilmiş odada uyuyup işe gitti çalışanlarımız. Ne çocuğunu görebildi, ne eşini…Böylesi bir tramvatik baskı ile vatandaşa hizmet sunduk. Öyle ki otobüste çalıştığımızı bilen bakkal selam vermez olmuştu. Biz bunları yaşadık, hem de o aylarda kısıtlamalar sebebi ile yakıt parasını bile çıkaramadan zararına çalışarak. Ama bize cezalar yazıldı.

Biz ceza yerine tebrik beklerdik. Sağolsun Başkan Ekrem İmamoğlu personellerimizin bu özverisine hakim, biliyoruz. O dönemde hatta bazı personellerimizi arayıp bizzat tebriklerini bile sunmuştu. 2020 ve 2021 yılı cezalarının bu minvalde değerlendirilerek silinmesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuda İETT Genel Müdürlüğü’nün bir adım atmasını beklerim. Dediğim gibi süreç normal değildi. Bizler bile kazancımızdan feragat ettik ve hatta cepten yakıt koyup çalıştık. Herkes can derdine düştüğü o dönemde yapılan hatalar mazur görülmelidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar