İstanbul
DOLAR17.8008
EURO18.1655
ALTIN986.88

Otokar, İlk Altı Ayda Cirosunu İkiye Katladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Otokar, İlk Altı Ayda Cirosunu İkiye Katladı
Abone ol
Otokar, 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Yeni ürün tanıtımında 2022'ye hızlı başlayan Otokar, yılın ilk yarısında 4 yeni araç lansmanı yaptı. Yenilikçi araçlarını dünyanın dört bir yanında tanıtan Otokar, yılın ilk yarısında cirosunu geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki katına çıkardı. İhracatta mevcut seviyeyi koruyan şirketin, ilk 6 aydaki net kârı ise yüzde 37 artışla 543 milyon TL oldu.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2022'ye hızlı bir başlangıç yaptı. Yılın ilk yarısında yeniliklerini arka arkaya tanıtan Otokar, ilk 6 aylık finansal sonuçlarını paylaştı. 180 günde yurt içi ve yurt dışında önemli teslimatlar, 4 yeni araç lansmanı, birçok fuar katılımı gerçekleştiren Otokar, 2022'nin ilk 6 ayında cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katladı. Yenilikçi ürün ve çözümleriyle Türkiye’nin birçok ilkine imza atan, Türkiye dahil 5 ülkedeki şirketleriyle faaliyet gösteren ve araçları 5 kıtada 60'tan fazla ülkede kullanılan Otokar, yılın ilk 6 ayında cirosunu 2 katına çıkartarak, 3,7 milyar TL'ye taşıdı. Şirketin ihracatı ise geçen yılın aynı dönemi ile benzer seviyede gerçekleşerek 146 milyon USD oldu.      

İlk 6 ay çalışmalarını değerlendiren Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; Türkiye otobüs pazarındaki liderliğini 13 yıldır aralıksız sürdüren Otokar'ın kullanıcıların ilk tercih olmayı sürdürdüğünü belirterek şunları söyledi:"Otokar otobüslerinin Ankara, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye'deki pek çok büyükşehir belediyesinin yanı sıra Avrupa'da Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Romanya gibi ülkelerde tercih edilmesinden büyük gurur duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl sonlarında kazandığımız metrobüs ihalesi kapsamında mega kent İstanbul için özel olarak tasarlayıp ürettiğimiz 100 adet KENT XL metrobüsünün teslimatlarını 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladık.21 metre uzunluğunda ve 200 yolcu kapasiteli olan Otokar KENT XL metrobüsleri 2022 yılının ilk aylarından itibaren yolcu taşımacılığına başladı" dedi.

"Elektrikli Otobüs Ailemizle İhracatta Vites Yükselteceğiz"

Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü, ilk elektrikli otobüsü, akıllı otobüsü gibi öncü araçlara imza atan Otokar’ın elektrikli otobüsteki iddiasını ilk kez Busworld Turkey 2022 fuarında sergiledikleri yeni otobüslerle yükselttiğini belirten Görgüç; "Alternatif yakıtlı araçlar alanında öncü çalışmaları hayata geçirdik. Geleceğin beklentilerine odaklanan şirketimiz, geçtiğimiz yılsonunda 12 metre elektrikli otobüs tanıtımlarını Avrupa genelinde yapmıştı. 6 metreden 18,75 metreye kadar uzanan elektrikli otobüs ailemizin yeni üyelerini ise uluslararası otobüs fuarı Busworld Turkey’de ilk kez sergiledik. Lansmanını yaptığımız elektrikli körüklü belediye otobüsümüz e-Kent Körüklü ve elektrikli minibüsümüz e-Centro, tasarımdan sahip olduğu özelliklere kadar büyük bir beğeni kazandı. Yakın zamanda hedef pazarımız olan Avrupa’dan elektrikli otobüslerimiz için yeni siparişler aldık. Hedefimiz elektrikli otobüste yeni bir başarı hikayesi yazmak” açıklamasını yaptı.

“Kamyon Pazarındaki İddiamızı Artırıyoruz”

Otokar'ın yeniliklerin yılı olarak ilan ettiği 2022'de toplu taşımacılığın yanı sıra kamyon pazarındaki iddiasını da Atlas 3D ile farklı bir boyuta çektiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç şöyle konuştu: "Ticari araçlar alanındaki deneyimimizi yaklaşık 10 yıl önce Atlas ile hafif kamyon segmentine de taşıdık. Atlas, bugüne kadar farklı iş kollarındaki işletmelerin ve kamu kuruluşlarının büyük beğenisini kazandı. Pazarda oluşan beklenti ve ihtiyacı karşılayabilmek için Atlas ailesinin yeni üyesini, 12 tonluk ve 3 akslı Atlas 3D’yi tanıttık. Öte yandan ticari araçta geniş ürün gamımıza Türkiye’nin dört bir yanında kolayca ulaşılabilmesi için bayi yapılanmamızı güçlendirmeye devam ettik. Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki yeni bayilerimiz hizmete başladı." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otobüsünü Üretenden Taşeronluğa Sürüklenen İETT, Eski Günlerine DönüyorÖnceki Haber

Otobüsünü Üretenden Taşeronluğa Sürüklen...

Yazın Yenilenmenizi Sağlayacak 8 Altın ÖneriSonraki Haber

Yazın Yenilenmenizi Sağlayacak 8 Altın Ö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar