Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.843
EURO35.2341
ALTIN2448.7

Mercedes Aksaray’da Yeni Üretim Holünü Açtı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mercedes Aksaray’da Yeni Üretim Holünü Açtı
Abone ol
Mercedes-Benz Türk, 1986 yılından beri Aksaray’da faaliyetlerini sürdüren Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yatırımlarına devam ediyor.

Mercedes-Benz Axor, Actros, Atego ve Unimog kamyonların üretildiği Aksaray Kamyon Fabrikası, kurulduğu günden bu yana Daimler AG’nin sürekli iyileştirme ve geliştirme prensipleri dahilinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda Mercedes-Benz Türk, Aksaray kamyon fabrika sahasında yeni bir üretim holü inşa ederek, toplam araç montaj alanını 7.705 m²’ den 17.250 m²’ye çıkardı. Yeni yatırımla birlikte ihracat pazarlarındaki konumunu güçlendirmenin yanı sıra, yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki müşterilerinin beklentilerine ve özel isteklerine de daha hızlı yanıt verebilecek konuma geldi.

2010 yılı sonunda alınan, Aksaray’da 5 yıl içinde130 milyon €’luk yeni yatırım yapılması kararının ardından Mercedes-Benz Türk, Aksaray’daki yenileme, geliştirme çalışmalarına tüm hızıyla başladı ve inşaat çalışmaları tamamlanan yeni üretim holü için toplam 20 milyon €’luk yatırım gerçekleştirdi. Yeni araçlar üretmeye yönelik altyapının oluşturulması, kapasitenin arttırılması, daha verimli ve esnek üretim süreçlerinin oluşturulması için gerçekleştirilen bu yatırımlar kapsamında yan akan band, şasi boyahanesi ve şasi döndürme prosesi yenilenirken, çalışan ergonomisi de artırıldı. Yeni üretim holünde ayrıca yeni teknolojiler de kullanılmaya başlandı;

 • Elektronik kontrollü civata sıkma tabancaları,
 • Avrupa’da ilk kez uygulanan şasilerin enine ilerlediği montaj bandı,
 • Yeni teknoloji şasi döndürme sistemi,
 • Şasi boyahanesi,
 • Uçucu organik bileşen miktarı ve düşük emisyon değeri ile çevre dostu olan yüksek katı oranlı/ düşük solvent içerikli boya uygulaması,
  • Araçların antifriz, debriyaj yağı, cam suyu ve hidrolik vites yağının tek konsol sistemi üzerinden doldurulmasını sağlayan kombine otomatik dolum sistemi

 

 • Yeşil bina - binada aydınlığa duyarlı, solar panel entegre edilebilir altyapıya hazır aydınlatma sistemi bunlardan bazılarını oluşturuyor.

Aksaray Kamyon Fabrikası yeni üretim holü açılış töreni için düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Aksaray yatırımlarını şöyle değerlendirdi: “Mercedes-Benz Türk A.Ş., bugün Daimler AG şirketleri arasında “yıldız işletme” konumuna sahiptir. Bizler bu başarıda Aksaray Kamyon Fabrikası’nın ve çalışanlarımızın önemli katkıları olduğunu görüyor ve yakaladığımız başarı ile Aksaray’da üretilen kamyon modellerinin yurtiçi ve ihraç pazarlarında gösterdiği üstün performanstan büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün burada açılışını yaptığımız yeni üretim holümüzle verimliliğimizi, esnekliğimizi ve kapasitemizi arttırarak Türkiye ve ihracat pazarlarındaki müşterilerimizin beklentilerine ve özel isteklerine de daha hızlı yanıt verebilecek ve başarılarımızı daha da üst noktalara taşıyabileceğiz. Türkiye’deki kamyon üretim tesisimiz bugün dünyanın en modern tesisleri arasında yer alıyor ve Daimler üretim ağında çok önemli bir konuma sahip. Üretim üssümüz olmasının ötesinde, Türkiye’nin önemi, tüm ürün gruplarımızda pazar olarak da hızla artıyor.”

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Klaus Pfeifer ise tören sırasında yaptığı konuşmada, “Yeni üretim holümüzle birlikte, üretim süreçlerimiz iyileştirilirken,  iş ortamlarının ergonomik olmasına dikkat ettik. Üretilen araç sayısı ile birlikte çalışanlarımızın konforunu da arttırdık. Yeni yatırımlarımızla Türkiye otomotiv sektörü ile Aksaray ilinin gelişimine olan katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Orta Anadolu’nun en büyük sanayi kuruluşu olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, bölgede istihdam sağlamanın yanı sıra, Aksaray ve çevresindeki illere yatırım yapma potansiyeli olan yan sanayi kuruluşlarının  ve uluslararası şirketlerin de bölgeye ilgisini çekerek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Anadolujet Çorlu-Ankara Karşılıklı SeferlerÖnceki Haber

Anadolujet Çorlu-Ankara Karşılıklı Sefer...

5 Şirkete 88 Adet Ford CargoSonraki Haber

5 Şirkete 88 Adet Ford Cargo

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar