Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu iş elbiseleri Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz
ANA SAYFA > Yazarlar > NEZİR ASLANHAN > Halk Otobüsü Alıyoruz Halka Hizmet İçin Onca Ücretsize Rağmen Yine KDV

Halk Otobüsü Alıyoruz Halka Hizmet İçin Onca Ücretsize Rağmen Yine KDV

NEZİRASLANHAN
Sosyal Medya :
07 Ocak 2020, Salı 10:19
1368 kez okundu

Adı bile “HALK” olan bir otobüs, tek işlevi ise vatandaşa kesintisiz hizmet sunmak. Engelli, refakatçi, yaşlı, gazi, emniyet mensubu ve daha sayısız kitleye ücretsiz hizmet sunan Milyon TL’lik araç! Bir kamu aracı aslında ve her şehrin zorunlu ihtiyacı. Böylesi bir araç peki neden KDV’ye tabi?

Sayısız sektör var genel KDV uygulamasına alınmayan. Kimileri %1 kimileri ise %8 KDV uygulamasında. Hatta birçoğuna baktığımızda nedenini dahi idrak edemiyoruz. Fakat halk otobüsleri zorunlu bir ihtiyaçken KDV ile satılmaktalar. Oysaki %1 KDV ile değerlendirilebilecek bir işleve sahip. Çünkü bu araçlar kamu hizmeti sunuyor. Belediyelerin emrinde hizmet sunuyor ve birçok kalemde ücretsiz ve indirimli seyahat imkanı sağlıyor. Hatta sunduğu bu ücretsiz seyahatler TBMM tarafından çıkarılan yasalar çerçevesinde sunuluyor. Özellikle son dönemde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız, gaziler, şehit yakınları ve engelliler ile refakatçiler bir yasa ile halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmaya başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan ise bu hizmet karşılığında alınan ücret ise İstanbul için aylık sadece 1.330 TL.

TÖHOB Bunu Başarabilir

Diğer taşınan ücretsiz ve indirimli kalemler de Türkiye genelinde ki tüm halk otobüsçülerini büyük oranda zarara uğratmaktadır. Böyle bir hizmet ise halk otobüslerinden başka sunan hiçbir sektör yoktur. Buna rağmen taksi, minibüs, şehirlerarası otobüs, servis araçları ve hatta bireysel araçlar gibi KDV’ye maruz bırakılıyoruz. Yani bugün keyfi alınan bir binek araba ile halk otobüsü veya her binen yolcusundan parasını alan taksi ve minibüs gibi halk otobüs aynı değerlendirilmekte. O zaman biz neden ücretsiz ve indirimli hizmet sunuyoruz?

Bizim çatı kuruluşumuzdur TÖHOB. Başkanımız Ercan Soydaş’ın bu konuda tüm iller için böyle bir başarıya imza atabileceğine inanıyor. Çünkü talebimizde haklıyız, hakkımızı almalıyız. Eğer yasalar bize bazı hizmetleri dayatıyor ise bazı imkanları da sunmalıdır. Esnafımız Hasılat Esaslı KDV’ye geçti, yani ödenen KDV geri alınamayacak. Bu sebeple en azından Hasılat Esaslı sisteme geçen esnafa bu imkan sağlanmalıdır. Eğer bu imkan sunulur ise işte o zaman yeni sisteme geçişte hızlanacaktır. Aksi halde KDV alacağımız baki kalacak ve sunduğu kamu hizmetine karşılık görememiş olacaktır.

Şuanda sıfır otobüs fiyatı 940.000 TL’ye ulaşmış durumda. 60 ay vade ile alındığında ise kredi ödemesi 21.000 TL’yi geçmekte. Bu rakamlar ile otobüsünü değiştirebilecek esnaf maalesef kalmadı. KDV indirimi sağlanması ile biraz olsun araçlar alınabilir düzeye gelecektir.

Alo 153 Halk Otobüs Suçlama Hattı

Büyükşehir Belediyesi Alo 153 hizmeti ile İstanbulluya birçok konuda hizmet sunmakta. Fakat süreç içerisinde bu hat, halk otobüs şikayet hattı haline geldi. Farklı amaçları bünyesinde barındıran böyle güzel bir hizmetin süreç içerisinde halk otobüs şikayet hattına dönüşmüş olması gerçekten düşündürücü.

Hiçbir delil ve belgeye dayanmaksızın yapılan bu şikayetler hem sahada çalışan şoförlerimizin motivasyonunu bozmakta, hem de esnafımızı zarara sokmaktadır. Ayrıca şirketlerimize de büyük bir yük oluşturmaktadır.

Yapılan şikayetler karşısında Alo 153 hiçbir belge ve delil iddia sahibinden istememektedir. İddia sahibinin beyanı delil olarak kabul edilerek raporlanmaktadır. Bu kişinin hangi sebeple şikayette veya suçlamada bulunduğu ise sorgulanmamaktadır. Kimi zaman farklı hat veya rakip ticari faaliyette bulunan kişilerin dahi halk otobüslerini Alo 153’e yolcuymuş gibi şikayet ettikleri tespit edildi. Buna rağmen delil istemeksizin rapor tutulmaya devam ediliyor.

Bizler ise bu suçlamaların asılsız olduğunu ispat için araçlarımıza servet değerinde araç kameraları ve kayıt cihazları almak durumunda kaldık. Şirketlerin her biri araçları izlemek ve raporları cevaplamak için en az 5 kişi bünyesinde çalıştırmak durumunda kaldı. Bunların her biri hem bize iş yükü hem de birer maliyet oldu. İspatlayamadığımız durumlarda ise cezalar geliyor.

Oysaki iddia sahibi öncelikle iddiasını ispatla mükellef olmalıdır. Hatta iddiası asılsız çıkması halinde cezai yaptırımı olmalıdır. Oysaki haksızlığı ispatlanmış şikayetlere dahi bir yaptırım uygulanmamakta. Haklılığımızı ispatlamak zorunda bırakılmamalıyız.

İBB Artık Uydu Cihazlarını Değiştirmeli

Araçlarımızda Büyükşehir tarafından takılan uydu cihazları mevcut. Bu cihazlar filo yönetimi için Büyükşehir’in sunduğu bir hizmet. Fakat zaman içerisinde bu cihazlar kullanım ömrünü tamamladı. Artık ne bakım ne de tamir fayda etmemekte. Her gün arıza vermekteler. Yani cihazlar “değiş bizi” diyor.

Büyükşehir’in kullanım ömrünü tamamlayan bu cihazları artık değiştirmesi gerekmektedir. Çünkü İstanbulluya sürdürülebilir kesintisiz bir hizmet için yollardayız. Bu gibi kullanım ömrünü tamamlamış cihazlar kesintisiz sunduğumuz hizmeti kesintiye uğratmaktalar. Gerek yok halen bu cihazlar ile filo yönetimi sağlamaya çalışmaya. Teknoloji gelişiyor, yepyeni cihazlar ve yazılımlar var. yolcu memnuniyeti için gelişime ve değişime ihtiyaç vardı. Örneğin halk otobüs esnafımız araç filosunu hiçbir masraftan kaçınmadan yeniledi. Şuan İstanbul Halk Ulaşım’ın tüm filosu engelli erişimine imkan tanıyor. Bu esnaf İstanbulluya hizmet için böylesi bir maliyetin üstesinden geldi. Dünyada ki birçok devletten daha büyük olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yolcu memnuniyeti ve kesintisiz ulaşım için uydu ve akbil cihazlarını artık değiştirmelidir. İstanbullu bunu hak ediyor. Halkın oyları ile seçilmiş Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun kısa zamanda bu sorunu çözeceğine ve İstanbul halkına daha modern bir hizmet için cihaz değişimlerini sağlayacağına inancım tamdır.

Sürdürülebilir Ulaşım İçin 36 Aylık Hasret Bitmeli

Düşünsenize 36 aydır zam görmemiş bir ürün! Evet, böyle bir ürün var, İstanbul’da otobüs biletleri. Son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon, döviz artışları ve akaryakıt fiyatlarına rağmen İstanbul’da bilet fiyatları halen zamlanmadı.

36 aylık bu hasretin 2020 Ocak ayında sona ermesini bekliyoruz. Amacımız İstanbulluya pahalı ulaşım değil, gayemiz sürdürülebilir ulaşım sunmak bu şehre. Bu şehrin köprüleri, yolları dahi bu süreçte 3 kere zamlandı. Fakat o yollarda hizmet veren bu araçlar halen zam alamadı. Minibüs ve taksilerle benzer bir hizmet sunuyoruz ücretsiz ve indirimli yolculuk imkanımızı saymazsak. Onların taşıma ücretlerine zam yapıldı ise artık otobüslere de bu zam gerekli. Bizden öte minibüsçüler bile otobüslere zam yapın diyor. Malum öyle ucuz ki bilet artık kimse minibüse binmiyor.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

Yazara Ait Makale Bulunamadı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ahmet oğuz Ahmet oğuz 07.01.2020

65 yaş üsyü için belediye bir ödeme yapmıyormu

Yavuz KARASU Yavuz KARASU 07.01.2020

Başkanım ağzına yüreğine sağlık

Şöför Şöför 07.01.2020

Allah razı olsun bütün derdimizi kaleme almışsınız bir dinleyenimiz bile yok

yükleniyor

Anket

TÖHOB Başkanı Kim Olsun İstersiniz?