darusafaka
İstanbul
DOLAR17.8008
EURO18.1655
ALTIN986.88
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: [email protected]

Yine Bir Seçim Yılı Yaşayacağız

Yine Bir Seçim Yılı Yaşayacağız

Son 2 senedir hem ülke hem de sektör olarak zor bir süreç yaşadık. 2023 yılı bu sebeple her kesimin umutla beklediği bir yıl oldu. Yapılacak genel seçimlerin de bu yıla denk gelmesi ile beklentiler daha da yükseldi. Kayıp yaşayan her hanenin 2023 yılından büyük beklentileri mevcut. 100. yılımıza denk gelen 2023’ün sektörümüz açısından da bir dönüm noktası olacağına inancım yüksek.

Toplu ulaşım sektörü pandemi ile beraber büyük zararlar gördü. Halen bu kayıpları tolere edemediği bir gerçek. Bu sebepledir ki birçok şehirde iş bırakma, daha doğrusu çalışamama durumları görüyoruz halk otobüslerinde. İstanbul’da da minibüs ve dolmuşların taksiye dönüşümüne şahit olmaktayız. Bunların temelinde yatan sebep ise gelir gider dengesinin bozulmasıdır. Yolcu rakamları ve işletme giderleri uyumsuzluğu ulaşımda büyük kayıplar yaşatıyor. Bu sadece özel taşımacılar için değil, belediyeler için de aynı.

İstanbul’da ki özel halk otobüsleri olarak pandemi sürecinin bir bölümünü Büyükşehir destekleri ile ve sonrasında ise yeni hakediş sistemiyle atlattı. Bu duyarlılığı için başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibine teşekkür ederiz. Ayrıca bu destekler için oy birliği ile alınan kararlar için Büyükşehir Belediye Meclisi’nin tüm üyelerine de ortaklarımız adına teşekkürlerimi sunarım. Gönül daha fazlasını istese de elde ki imkanlar dahilinde sektörümüz ve bizleri hep gözettiler. Çok daha büyük kayıplara engel olundu ve bugünlere ulaştık.

Güncelleme Sürecine Başladık

2022 yılında yaşanan yüksek enflasyon ile geçtiğimiz Ocak ayı hesaplamaları ilk 6 ayda eridi. Devamında yaptığımız görüşmeler neticesinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere 20 Bin TL dolayında araç başı bir destek daha sağlandı. Karlılıktan öte giderlerimizi karşılama adına sunulan bu destek bizlere can suyu oldu ve 2022’yi geride bırakabildik.

Şuan ise 2023 yılı güncelleme süreci başladı. Şirketlerimiz ve Odamız ile yaklaşık 2 aydır bu konu üzerinde çalışıyoruz. Maliyetlerimiz ve sözleşme maddelerinden kaynaklı haklarımız üzerinden bir çalışma yürütüyoruz. TÜİK’in resmi verilerinin çıkması ile süreç daha belirgin hale gelecektir. Maliyet artışları ile ilgili fiyatlamaların ön çalışmasını şirket müdürlerimiz ve teknik ekibimiz inceliyor. Piyasa rakamlarıyla örtüşen bir güncelleme hedefi için ilgili bürokratlarımızla da görüşmekteyiz.

ÖTİS Gelişimini Sürdürüyor

2019 yılında ÖTİS’in temellerini İETT ile beraber yaptığımız çalışma neticesinde attık. Pandemi etkisi ile biraz acele de olsa uygulamaya aldık. Sistemin hata ve noksanları uygulama esnasında daha net belirlendi. Teknik ekibimiz ve İETT ile yaşanan birçok aksaklığı ani müdahaleler ile iyileştirdik. Daha büyük olan sorunları ile İETT ve İBB yönetimi ile istişareler halinde çözüme kavuşturuyoruz.

Sistem daha istenen düzeye ulaşmasa da %90 ihtiyaçlara cevap verebilir duruma geldi. Daha tabiki gelişecek bizlerin de katkıları ile. Kolay değil çok köklü bir değişim oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu projenin hayat bulması için çok kararlı bir duruş sergiledi. Yaşanan her aksaklıkta özveri gösterdi. Geçtiğimiz ay düzenlenen kahvaltımıza iştirak ederek bizleri dinledi. Bizimle görüşmelere katılan tüm bürokratlarının da dahil olduğu kahvaltıda ÖTİS’e verdiği önemi bir kez de orada vurguladı. Süreci çok yakından takip ettiği aşikar. Birçok sorunu biz dile getirmeden kendisi ifade etti.

Dünyada örneği olmayan bir sistemi ele almak ve planlamak, İstanbul gibi bir şehre uygulamak kolay bir iş değil. Biz, İBB ve İETT’nin de desteği ile 2 yılda bunu sağladık. Ancak herkes de bilmeli ki en büyük özveriyi ortaklarımız gösterdi. Sistem artık belli bir noktaya ulaştı, önemli olan bundan sorası. Ocak ayı güncellemesi ile yapılacak bazı ufak düzenlemeler bu sistemi gelecek yıllara taşır. Şuan şirketlerimiz ve idarenin de hedefi bu.

Seçim Süreci Fiilen Başladı

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM için yapılacak genel seçimlerin artık arifesini yapıyoruz. Anketler tüm hızı ile yayımlanıyor. Adaylar ve vaatler herkesçe konuşuluyor. Yeni hükümet sistemi ile geçmişten çok daha hararetli olan seçimlere artık tanıklık yapıyoruz. Mayıs yada Haziran’da olacağı konuşulan seçim herkeste beklenti yarattı. Çünkü yaşanan enflasyon ve hane gelirlerinde ki kayıplar beklentileri doğurdu. Bunun ilk adımı olarak Asgari Ücret, EYT, Kredi Paketleri, Teşvikler ve İndirimler uygulanmaya başladı. Bir seçim ekonomisi yaşayacağımız aşikar.

Sektör olarak halk otobüslerinin de hem merkezi hem de yerel yönetimlerden beklentileri var. Bu beklentilerin hayat bulması siyasi tercihlerinde de etkiye sebep olacağı açık. Sektörümüzün tüm beklentileri meşru ve haklı gerekçelere dayanmakta. Bu sebeple 2023 yılında sektörümüze önemli sürprizler açıklanacağına inancım var. Bu doğrultuda TÖHOB başta olmak üzere tüm yönetimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Aday olacak tüm isimlerden sektörümüz sorunlarına duyarlı olmalarını bekliyoruz. Çünkü biz bu şehirlere hayat veriyoruz.

2023’ün Huzur Sunmasını Diliyorum

Toplum olarak çok yıprandık iki yılda. Dünyada yaşanan sıkıntıların ülkemize yansımaları çok ağır oldu. Enflasyon, ve göç konusu pandemide ki acılarımızı bile unutturdu. Millet olarak artık bir sakinlik ve huzur istiyoruz. Gelecek kaygısından arınmak tek dileğimiz. Artık her şeyden çekinir oldu milletimiz. Örneğin Ocak ayına girdik ve halen güneşli günler yaşıyoruz. Yağmur ve kar halen yok. Barajlarda doluluk oranları düşüyor. Bazı illerde daha yaz gelmeden su sıkıntısı baş gösterecek gibi. Küresel ısınmayı bu yıl sanki fazla hissedeceğiz.

Yeni yıla yeni ve ötelenmiş ümitler ile adım attık. Sektörümüz adına ortak hedeflere odaklandık. Siyasiler ve bürokratlar ile gün aşırı görüşmeler yapıyoruz. Hem merkezi hem de yerel yönetimimiz ile taleplerimizi görüşüyoruz. Özellikle öncelikli olanımız şuan güncelleme sürecimiz. Bu ay içerisinde artık adını koymak istiyoruz. Ortaklarımızda planlamalarını o çerçevede daha net yapabilirler. Neredeyse karsız bir yılı geride bıraktık. 2023 yılından beklentimiz yüksek. Biz kazanmalıyız ki İstanbul’a konfor gelsin. Araç alım ve işletme maliyetleri büyük artışlar yaşadı. Gelir o seviyeye ulaşmalı ki bizlerde planlamamızı yapabilelim.

Sektörümüz ve tüm vatandaşlarımıza sağlıklı ve huzurlu bir yıl dilerim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar