Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.7764
EURO35.2102
ALTIN2451.7
GÖKSEL OVACIK

GÖKSEL OVACIK

Mail: goksel-ovacik@halkulasim.com

Sorumluluk Bilinci

Sorumluluk Bilinci

Halk Ulaşım Dergisi Mayıs 2023 Sayısı PDF İndir

2023 çok büyük bir felaketle başladı.  Şubat ayında binlerce insanımızı kaybettiğimiz, binlerce insanımızın engelli hale geldiği ve milyonlarca insanımızın evsiz ve barksız kaldığı Deprem Felaketi yaşadık. Buna ilaveten etkisini azalarak sürdüren pandemi ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve hayat pahalılığı Millet olarak hepimizi üzdü ve çeşitli sıkıntılara neden oldu, olumsuz etkisi halen devam ediyor.

Ülkemizin ve Milletimizin başı sağ olsun. Bu felakette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir defa daha Yüce ALLAH’tan rahmet ve mağfiret, afetzedelere geçmiş olsun diliyorum. Allah bizleri daha beterlerinden korusun inşallah. Gerçekten zor günlerden geçtik ve geçmeye de devam ediyoruz. Rabbim sabır ve dayanma gücümüzü artırsın. Bu gibi durumlarda Millet olarak daima gösterdiğimiz dayanışma ve yardımlaşma ruhunun devam ediyor olması hüzünlü anımızda tek tesellimiz. Bunca sıkıntının arasında Mayıs ayı içinde 13. Cumhurbaşkanımızı ve yeni dönem Millet Vekillerimizi seçeceğiz. Bu seçimin Milletimiz ve Ülkemiz hakkında hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Ekonomik sıkıntılar ve hayat pahalılığı herkesi ve her kesimi olduğu gibi Sektörümüzü de olumsuz etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Bu şartlar içinde 2023 dönemi ÖTİS Maliyet Güncellemesini yaptık ve İBB Meclisinden geçti. Tekraren ÖTİS Maliyet Güncellemesini ve Sözleşmenin sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum.

Hep ifade ediyorum ve önemine binaen bir defa daha hatırlatmış olayım. Dünya da yaşayan herkesin gözü önünde ve çok geniş etkileme gücüne sahip, Belediyeye ait aksatılmadan sürdürülmesi gereken bir kamu hizmetini ifa ediyoruz.

Çok yoğun bir insan hareketliliği ve sürekli değişen kent şartları var. Bu ortamda yürütülen faaliyette zaman, zaman aksamaların, insan kusurlarının olabilmesi mümkündür. İş görenlerin hata yapmaları, araçların da arızalanabilmesi istisnai durumlardır. Bu gibi olumsuzlukları tamamen ortadan kaldırabilmek mümkün değildir. Önemli olan bunların en az seviyede olmasıdır. Bunun içinde önceden alınması gereken önleyici tedbirler olduğu gibi eğitimin sürekliliği ve kalitesi elzemdir. Önleyici tedbirler alınmış olsa da iş görenlerin eğitimi noktasında yetersizlik bulunduğu bir gerçektir. Eğitim sürekli ihtiyaçtır. Ancak sürücü temin noktasındaki problemler nedeniyle geliştirme eğitimlerinin yapılamadığını da söylemeliyiz.

Kamu hizmeti, iş görenlere, kendi özel alanlarına nazaran daha fazla sorumluluk, fedakarlık ve sabırlı olmak yükümlülüğü getirmektedir.  İşin yürütümü esnasında gerek işin ihtiyaçlarını, gerekse işletmeci ve şoförlerimizin sorun ve taleplerini ifade etmek, işletme şartlarını kolaylaştırmak açısından işletmecileri temsilen İdarenin karşısına geçiyor ve bunları çözmek için öneri ve isteklerde bulunuyoruz.

İşletme temsilcileri olarak sorun, istek ve görüşlerimizi idareye ifade ederken, görevi ifa eden personelimizin belirlenmiş, tarif edilmiş görev ve sorumluluklarını azami seviyede yerine getirmiş olmaları çok önemli bir avantaj ve rahatlık sağlamaktadır. Güzel bir söz vardır, “vermeden istenmez” deriz. Görevlerini hakkıyla yapıyor olmak isteyen taraf açısından önemli bir avantaj teşkil etmektedir. Rahatlıkla şunu söyleyebiliyorsunuz. “Bakınız bizden istenilenleri fazlasıyla yerine getiriyoruz. Lütfen siz de şu, şu haklı taleplerimizi karşılayınız”

Çeşitli konularda idare ile görüşmemiz esnasında gerek işletmeci, gerekse şoför ve işletmeci performansları açısından ÖTİS öncesi ve sonrasıyla alakalı olarak karşılaştırmalı yakınmalar ve şikayetler alıyoruz. Özellikle vatandaşı ve idareyi mağdur eden yolcu taşıma, duraklara, hareket saatlerine, güzergah ve sefer gerçekleştirme disiplinine riayet noktasında hizmet kalitesini olumsuz etkileyen konularda ÖTİS öncesine göre gerileme olduğu ifade edilmektedir.

Bir aracın önündeki ve arkasındaki araçlardan, aynı sefer sayısıyla çalışıyor olmasına rağmen aylık 3 bin-5 bin eksik yolcu taşımasını, şoförlerin kart kontrolünde oldukça gevşek davranmalarını, bunca uyarı ve cezaya rağmen hareket halinde direksiyon başında telefonla uğraşma ve araç içinde sigara içilmesini kimseye anlatamıyoruz. Biz bir kamu hizmetini ifa ediyoruz ve doğal olarak bununda asgari kural ve şartları var. Yaptığımız iş ve ürettiğimiz katma değer karşılığında hak ediş alıyoruz.

Bu nedenle de tevdi edilen görevleri de aksatmadan ve kuralına göre mutlaka yapmalıyız. Hizmetin olmazsa olmaz gerekleri ve bizim de asli sorumluluklarımız olan bu konularda eksikliğimiz olmamalıdır. İstediğimiz anda işi bırakmak, aksatmak veya kurallara uymamak keyfiyetimiz yoktur ve olamaz da. İşletmeci ve şoför kardeşlerimizden bir defa daha istirham ediyorum. Lütfen belirlenmiş kurallara harfiyen uyalım, vatandaşın hizmetinde azami oranda hassas davranalım. Araç içinde Sigara içmek ve yine hareket halinde iken telefonla uğraşmak hastalığından artık kurtulalım. Kamu yolcu taşıma hizmetindeki Otobüsler kamu alanlarıdır. İşletmeci veya şoför olarak bu araçlarda istediğimiz gibi davranma hakkımızın olmadığını, aksine davranışların başka insanları mağdur ettiğini lütfen artık kabul edelim.

Biz işimizi iyi yaparsak göğsümüzü kabartarak karşı taraftan istekte bulunabilme hakkımız olur. İşletmeci ve şoför kardeşlerimize yaptığımız işin özelliğini ve getirdiği sorumlulukları bir defa daha hatırlatmış olayım. İşimizi iyi yaparsak işletmeci ve şoförler olarak başta bizler rahat ederiz.

Bu vesileyle tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü, 19 Mayıs Gençlik Bayramını tebrik ediyorum. 14 Mayıs seçimlerinin Milletimiz hakkında hayırlar getirmesini diliyorum.

Halk Ulaşım Dergisi Mayıs 2023 Sayısı PDF İndir

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar