İstanbul
DOLAR13.6855
EURO15.5235
ALTIN776.61
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: [email protected]

Sistemin Yürümesi Ödemeye Bağlı

Sistemin Yürümesi Ödemeye Bağlı

İstanbul’da çok yenilikçi bir sistem sağlandı. Hatta tüm belediyelere örnek gösteriliyor. Lakin ödemeler sebebi ile sistem tehlikede. İETT, İBB ve bizler bu sisteme sahip çıkmalıyız. Herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Yazık olmasın onca emeğe.

Toplu ulaşıma belki de dünya geneline örnek teşkil edici radikal bir çözüm bulma amacıyla çok yoğun bir çalışma ile yeni bir sistem inşa ettik. Sistemin çalışmaları pandemi dönemine de denk gelmesi sebebiyle tam da istediğimiz gibi planlanamadan yürürlüğe alındı. Sistemin o günkü hali dahi pandemi etkilerinden sektörümüzün teğet geçmesini sağladı. Ancak olması gereken seviyeye maalesef ulaşmadı ÖTİS.

“Olduğu kadar” demeyerek sistemi revize etmek gerekir. Kusursuz olmalı ki hem baki kalsın hem de tüm şehirlere örnek olsun. Sistemin tüm paydaşları mutlu olmalı ki yolcu memnuniyeti sağlasın! Bugünkü hali ile sürdürülebilir olmaktan uzak duruyor. Özellikle ödemelerde yaşanan aksaklık esnafımızı zor durumda bırakıyor. Hele ki giderlerin bu kadar yükseldiği bir zamanda. Esnafın 3 ay geriden gelen ödemeler ile giderli karşılaması artık imkansız hal almıştır. Geriden gelen ödemeler aylık artan maliyetleri dahi karşılayamaz duruma getirmekte.

İdare tarafının da haklı olduğu durumlar maalesef ki mevcut. Kimse böylesi yüksek enflasyonlar hayal dahi edemezdi. TÜİK verilerinin bile devasa oranları karşısında herkes şaşkın ve hazırlıksız yakalandı. Sadece akaryakıtta dahi %400 artıştan bahsediyoruz. Bununla beraber; sigorta, lastik, bakım, yedek parça fiyatları da benzer oranlarda atış gösteriyor. Planlanan çözümler dahi birkaç günde yetersiz kalıyor. Öyle hızlı artışlar görülüyor ki sürecin nereye evirileceğini tahmin etmek imkansız oluyor.

Yolcu Memnuniyeti İçin Şartlar Sağlanmalı

Güvenli ve sürdürülebilir ulaşım için elzem gereklilikler vardır. Özellikle esnafımız giderler karşısında ezilmemeli, hak edişlerini zamanında alabilmelidir. Yakıt ihtiyacı karşılanmalı, aracın bakımını yapabilecek parası olmalı, kaliteli şoför istihdamı için düzenli olarak gelirine ulaşmalıdır. Aksi halde araçlarımız yakıt alamaz, bakım yapılamaz, yedek parça eksikliğinden çalışamaz ve şoför dahi bulamaz duruma düşebilir. Bu saydığım her aksama da yolcunun mağdur olması ve toplu ulaşım hizmetine uzak kalması demektir.

Araç filomuz her geçen gün eskimekte ve bakımları zorluklar ile karşılanmaya çalışılmaktadır. Araç değişim fiyatları her geçen gün artmakta ve düzensiz ödemeler sebebi ile esnaf borca girmekten korkmaktadır. Sürecin böylesi bir çıkmaza girmişken, kurtuluşun tek yolu düzenli ödeme ile mümkündür.

Radikal Bir Çözüm Şart

Ödemelerde ki aksamalar muhataplarımızı da rahatsız ettiğinin farkındayız. Onlar da bu konuda bir çözüm yolu aramaktalar. Her ay yaşanan ödeme sıkıntısı idareyi de rahatsız ediyor. Düzenlediğimiz görüşmelerde kendileri de bir yol aradıklarını söylüyor ve bizlerin teklifleri üzerine de çalışmalar yapıyorlar. Kısa zamanda bu konuda da bir çözüm bulacağımıza inanıyorum. Kendimizden biliriz, kimse borçlu kalmak istemez.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ile de bu konuyu görüştük. Kalıcı bir çözüm bulma konusunda fikir birliği oluştu. Onlar da şuan bir alternatif çözüm arayışındalar. Sistemin işlevsel olması ve yürümesi açısında bu gerekli.

TÖHOB Yönetimine Başarılar Dilerim

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin Olağan Genel Kurulu’na katıldık. Mevcut yönetim birkaç isim değişikliği ile yeniden seçildi. 3 yıllık görev sürelerinde kendilerine çok iş düşüyor. Özellikle Anadolu’nun TÖHOB’dan beklentisi çok. Pandeminin başından bu yana birçok ilde büyük kayıplar yaşandı. Halen eski yolculuk rakamlarına ulaşılamadı. Hele ki belediyelerden destek göremeyen illerin de olduğunu düşündüğümüzde gerçekten ayakta kalmaları mucize olduğunu anlamak gerek.

TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş ve ekibine yeni dönemde eskiden de olduğu gibi destek olmaya devam edeceğiz. TÖHOB’un ortak sorunlarımıza kalıcı çözümler sunmasını umuyoruz.

Busworld Turkey Fuarı Güzel Geçti

Sektörümüz için özel bir öneme sahip Busworld Turkey Fuarı iki yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da düzenlendi. 3 gün süren fuarda bizlerin de yakından tanıdığı markaların ürünlerini yakından tanıma fırsatı bulduk. Geleceğin araçlarının da katıldığı fuar vesilesi ile üreticiler ile yakın görüşme imkanı sağladık.

Ülkemizde yaşanan döviz dalgalanması ve enflasyon ile araç fiyatları da tahmin edilmez bir yükseliş yaşadı. Bu yükseliş ile esnafımızın alım gücü de düştü. Bu sebeple son yıllarda değişimler önemli oranda düştü. Sadece İstanbul’da değil, tüm illerde filolar yaşlanmakta. Bu kötü gidişe dur demek gerek.

Yaşlanan araç filoları sefer kayıpları ve kazalara da davetiye çıkarmakta. Yolcumuza daha konforlu ulaşım sunma adına yıllarca hep belediyelerden daha genç filolara sahip olduk. Ancak bu enflasyon karşısında hem bizlerin hem de belediyelerin araç yaş ortalaması olması gerekenin çok üzerine çıktı.

Yaşlanan filo sorununu üretici firmalar ile görüştük. Kendilerinden de destek beklediğimizi ilettik. Ayrıca TÖHOB’un da bu konuda adımlar atması gerekir. Yükselen araç fiyatlarına karşılık düşük faizli krediler ve KDV indirimleri gündeme getirilebilir. Zorunlu kamu hizmeti olan toplu ulaşımı, ayakta tutma adına hem belediyeler hem de merkezi yönetim destekler sunmalıdır. “Nasılsa Yolcu Taşınıyor” mantığı ile olaya bakmamak gerek. Yolcu taşımak var, yolcuyu hak ettiği şekilde taşımak var. Bizim yolcumuz en konforlu şekilde taşınmayı hak ediyor. Keza o bakışla gün gelir yolcu hiç taşınamaz!

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar