Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.7949
EURO35.1641
ALTIN2453.2
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: nyagiz@halkulasim.com

Seçimde Bitti, Belirsizlik Giderilmeli

Seçimde Bitti, Belirsizlik Giderilmeli

Halk yerelde hizmet bekliyor ve hizmet için liderlerine karar verdi. Belirsizlik bitti ve halka hizmet süreci başlamalı. Esnafımız da halk olarak hizmet ve destek ama en önemlisi de belirsizliklerin giderilmesini istiyor.

Her seçim süreci birçok hizmetin ve beklentilerin ötelenmesine sebep oluyor. Siyasiler seçim atmosferinde bazı gereksinimleri öteleyebiliyor veya ilgili birimler beklemeye geçebiliyor. Bu tüm şehirlerde ve hatta merkezi seçimlerde dahi yaşanıyor. O sebeple birçok sektör ve kurum seçim sabahı bir “oh” çekiyor. Sonuçlardan bağımsız olan bu rahatlamanın en önemli sebebi belirsizliklerin bertaraf olma arzusudur. Seçim yaşandı ve vatandaş bir karar verdi, İstanbul’a hayırlı olsun. Umarım yarım kalan işler kısa zamanda tamamlanır ve yeni projeler ile şehrimiz daha da yaşanır hale gelir.

İstanbul Tam Yetki Verdi

2019 seçimlerinde İBB Meclisi Ak Parti’de, yönetim ise CHP’deydi. Yönetimsel olarak ikilik oluşuyordu. İBB yönetimini her yetkiye sahip olamıyordu ama bugün tüm yetki vatandaş tarafından İBB yönetimi ve Başkan Ekrem İmamoğlu’na sunuldu. Geçen dönem yapılamayan işlerin bir sebebiydi belki İBB Meclisi’nde azınlık olmak fakat bugün tüm yetkiye sahip br yönetim imkanı sunuldu.

ÖTİS tüm bu imkansızlıklara rağmen bizlerin de gayreti ile İBB Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi. Hatta gerekli diğer birçok düzenleme de bizlerin desteği ile İBB Meclisi’nde kabul gördü. ÖTİS özel halk otobüslerine geçmiş dönemden kalan yegane önemli bir kazanımdır. Eksikleri var ve bu eksikleri giderme yetkisi de şuan İBB yönetiminde hem de tüm yetki imkanı ile. ÖTİS’in doğru bir yapı olduğuna herkes hemfikir. İstanbul’a ve İstanbulluya büyük bir kazanımdır. Böylesi bir kazanımın baki olması için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve belirsizlik bertaraf edilmelidir.

Ödemeler Acil Düzelmeli

Sistemin bekası için acilen ödeme takvimi düzenlenmeli. Esnaf para alamadıkça belirsizliğe düşüyor. Şuan alınan paralar aylık yakıtı zor karşılıyor. Oysa içeride çok fazla alacağımız var. Ama bankalara kredimizi ödeyemiyoruz. Oysaki bu esnaf her şeye rağmen araç yenilemekten geri durmuyor. Sadece seçim öncesi şirketimize kayıtlı 40 civarı otobüs değişti. Bunların 30 kadarı sıfır otobüs. Parasını düzenli alamazken bile esnafımız böyle bir özveri gösteriyor. Bunu İBB yönetiminin görmesi ve esnafın bu teveccühüne karşılık vermesi gerekir. Bu araçların kredileri var ve değişmesi gereken daha çok otobüsümüz mevcut.

ÖTİS’in bekası ve esnafın hakkı ile vatandaşa hizmet sunması için gerekli adım ödemenin düzenli sağlanmasıdır. Önümüzde ki hafta İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ile de görüşeceğiz. Meşru bir talebimiz var. Giderlerimizi peşin sağlarken 3 ay geriden ödeme beklemek sistemi tıkıyor. Bu soruna diyalog yolu ile kalıcı bir çözüm sunacağımızı düşünüyorum. İBB bürokratları ve Başkanımız Ekrem İmamoğlu’ndan da bu konuda olumlu bir çözüm sunmalarını bekliyoruz.

Özel halk otobüsleri Büyükşehir için çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Aynı zamanda bizler sunduğumuz hizmet ile Büyükşehir’in vatandaşa açılan kapısıyız. İsteriz ki vatandaşa daha yeni ve konforlu otobüsler ile hizmet edelim. Bakımlarımızı zamanında en iyi servislerde yaptıralım, en iyi şoförler ile kesintisiz hizmet sunalım. Sefer gerçekleştirme oranımız daima en yüksek konumda olsun bizde isteriz. Ancak filomuz eskiyor ve giderler her geçen gün daha da artıyor. Tüm bu olumsuzluklar arıza oranlarımızı artırıyor, sefer gerçekleştirme sayımızı düşürüyor. Çünkü eski bir otobüse ne kadar bakım yaparsanız yapın, yolda kalıyor. Keza bakım maliyetlerini bile karşılayamaz duruma düşenlerimiz oluyor. Otobüsünü yenileyen esnaflarımız kredilerini ödemekte zorluk yaşıyor. Sistem güzel ancak eksikleri giderilmeli. Biz bugün İBB ile kalan aslında son pürüzü düzeltmek istiyoruz. Onlar da çok özveri gösterdi katılıyorum. Ancak son konu en can alıcı konu. Doğru bir ödeme takvimi ile ÖTİS’i gelecek nesillere ulaştırmak hepimizin elinde.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar