Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.855
EURO35.1748
ALTIN2496.7
GÖKSEL OVACIK

GÖKSEL OVACIK

Mail: goksel-ovacik@halkulasim.com

Seçim Ve Sektör Sorunları

Seçim Ve Sektör Sorunları

Halk Ulaşım Dergisi Haziran 2023 Sayısı

Bu yazı yayınladığında 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçlanmış ve 5 yıl süreyle Devletimizi yönetecek Cumhurbaşkanımız’da belirlenmiş olacak. Seçim sonuçlarının güzel Vatanımız ve yüce Milletimiz hakkında hayırlara vesile olmasını temenni ederken seçilecek Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimize başarılar diliyorum. İnşallah önümüzdeki 5 yıllık süreçte Ekonomik sıkıntılar ve göçmen sorunu başta olmak üzere bütün problemlerimizin çözümlenmesini ve Ülkemizin Dünya da layık olduğu yere gelmesini diliyorum.

Seçim süreci nedeniyle Mayıs ayı içinde gerek Cumhur İttifakı, gerekse Millet İttifakının davetleriyle geçtiğimiz hafta içinde  “Ulaşım Esnafı Buluşmaları” adı altında, bütün özel taşıma unsurlarının katıldığı 2 ayrı program gerçekleştirildi. Cumhur İttifakı tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanımız ve tekrar aday olan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımlarıyla gerçekleşen programın öncesinde, Sektörümüzün Genel taleplerini Sayın Cumhurbaşkanımıza sunarak, program esnasında çözümü noktasında sözler aldık. Bunun neticesinde aylık ücretsiz taşıma gelir desteği miktarı 01.07.2023 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yeniden düzenlendi ve Resmi Gazetede yayımlanarak resmiyet kazandı. Diğer taleplerimiz de olumlu bulundu ve seçimden sonra gerekli düzenlemelerin yapılacağı ifade edildi.

Millet ittifakı tarafından düzenlenen ve halen İBB Başkanımız olan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun katılımlarıyla gerçekleşen programa da yine yoğun bir şekilde katılım sağladık ve toplantı öncesinde hem genel hem de İstanbul da ki sorun ve isteklerimizi ayrıntılı bir şeklide ileterek bunların çözümü noktasında sözler aldık. İBB Başkanımız Sayın Ekrem İMAMOĞLU yaptığı konuşmada, Mülkiyet hakkının süresiz olarak verileceğini, Ücretsiz taşıma gelir desteğinin Asgari Ücretle eşitleneceğini ve güncellemelerinde bu çerçevede otomatik olarak yapılacağını, Esnaf Kefalet Kredisinin talep edildiği şekilde yükseltileceğini ve 10 yıl vadeli olacağını, 0-5 yaş araç alımlarında da yine talep edildiği şekilde KDV muafiyet getirileceğini, yakıttan alınan ÖTV’nin %1’e düşürüleceğini, plaka tahdidi verileceğini, ÖHO’ne UKOME’de asil üyelik verileceğini, şoför yaş kriterinin yeniden düzenleneceğini, Esnaf Odası Başkanlarının Meclis üyesi sayılması için yasal düzenleme yapılacağını ifade ettiler

Ülkemiz genelinde hizmette bulunan bütün Özel Halk Otobüslerinin ortak sorunları olarak her iki İttifaka ilettiğimiz sorunlarımız şunlardır.

  1. Ücretsiz Yolcu Taşıma Ve Bunun Neden Olduğu Sıkıntılar

Bu konuyla ilgili olarak, Aile Bakanlığı tarafından aylık olarak araç başına yapılan Ücretsiz Taşıma Gelir Desteği miktarının, ilk uygulanmaya başladığı 2016 yılında asgari ücret tutarından daha yüksek olan 1.000 TL’nin çok yetersiz kalması, sınırsız biniş imkanı sağlayan ücretsiz binişlerde ve engelli raporlarında yaşanan istismar ve usulsüzlüklerdir.

Konuyla alakalı olarak Hükümetimiz nezdinde yaptığımız girişimlerde Aile Bakanlığınca yapılan Gelir desteğinin 2016 yılında olduğu gibi Asgari Ücret seviyesine çıkarılarak (8.500TL olması) müteakip güncellemelerinde asgari Ücret artışına bağlı hale getirilmesi idi. Ancak bu talebimiz Hükümetimiz tarafından uygun bulunmamış ise de Mart ayında 1.995TL olan miktar, Nisan ayında 2.992TL ve Temmuz ayından itibaren de 4.500TL’ye yükseltildi.

Sınırsız biniş hakkının istismar edilmesi nedeniyle aylık ya da günlük biniş sayısı ve zaman limiti getirilmesi, DSÖ kabullerine göre ücretsiz seyahat hak yaşının 65’ten 75’e çıkarılması, 65-75 arası için indirim uygulanması, ücretsiz seyahat hakkının kişinin gelirine göre verilmesini, %40 üzeri engelli raporu uygulamasının istismar edilmesi nedeniyle, raporlarda hastalık ve fiziki engel ayırımı yapılmasını, hakkın kişinin gelirine göre verilmesini talep ettik. Bu konularda Aile bakanlığı nezdinde çalışmalar sürmekte olup, mevcut düzenlemenin önerilerimiz dikkate alınarak revize edileceğini ummaktayız.

  1. Mülkiyet Hakkı Ve Uygulamalarda Satndartsızlık

Özel Halk Otobüsü İşletmeciliğini Belediyelerin sorumluluğunda bulunduğu için, her belediye kendine göre farklı idari mevzuat, ruhsatlama, istihdam yöntemi geliştirmiş ve uygulamaktadır. Standarttan yoksun bu keyfi uygulamalar işletmeciler açısından hak kaybı ve mağduriyete neden olmakta, ayrıca çifte standart oluşturmaktadır.

İşletme ruhsatının süresiz verilmesini talep ettik ve bu konuda da önemli bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın yeni Meclis tarafından yasalaştırılmasını beklemekteyiz.

  1. Sıfır (0) Yaş Otobüs Alımlarında Kdv Muafiyeti Sağlanması

Bilindiği üzere; kamuya ait bir işi yapmaktayız ve bu görevi ifa ederken kullandığımız 12 Metre 1 otobüsün fiyatı şu anki rakamlarla 200 bin EURO’yu çok geçmiştir. Gelirleri sınırlı olan ÖHO Esnafının bu şartlarda, çok çabuk yıpranan aracını yenileyerek daha nitelikli hizmet sunabilmesi maalesef imkansız hale gelmiştir. Bu nedenle 5 yıl içinde mevcut aracını sıfır (0) yaşında başka bir araç ile değiştiren esnaf için 5 yılda 1 defa KDV muafiyeti talep etmekteyiz.     

  1. Esnaf Kefalet Kredisi Miktarının Artırılması

Özel Halk Otobüsü işletmecileri, Dövize bağlı olarak sürekli artan araç fiyatları ve kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle, işletme maliyeti yüksek olan eski araçlarını yenileyemedikleri için artık işi sürdüremez noktaya varmak üzeredirler. Bu nedenlerle mevcut 1.500.000 TL tutarındaki Esnaf kefalet kredisinin (0-5) yaşta otobüs alanları da kapsayacak şekilde asgari 2.500.000 TL’ye çıkarılmasını talep etmekteyiz.

Sektörün temel taleplerine her iki ittifak adayının da olumlu bakmış olması çözümü noktasında vaatlerde bulunması gelecek açısından ümitlerimizi artırdı. Gerek merkezi, gerekse yerel idarecilerimizin taleplerimizi karşılaması ve çözümü için vaatte bulunmaları çok önemli bir aşamadır. Ben taleplerimizin karşılanması noktasında iyimserim. Ancak yaptığımız iş kamu hizmeti olduğu için doğal olarak kamu temsilcilerinin de hizmet kalitesini artırmak noktasında bizlerden istekleri olduğunu bunlar için şimdiden hazırlıklı olmamız ve çalışmalara başlamamız gerektiğini hatırlatıyorum. Sektörün daha güçlü ve etkin olabilmesi için mutlaka Kurumsal işletmeciliğe geçmemiz ve dünyadaki örneklere uygun olarak dinamik bir organizasyon kurmamız gerektiğini ifade ediyorum. Her zaman ifade ediyorum. ÖHO Kuruluşları artık temsilci değil işletmeci ve işin sahibi olarak Operatör pozisyonuna, profesyonel yönetime geçmelidir.

Yaklaşık 10 ay sonra Yerel Seçimler yapılacak. O zamana kadar bütün sorunlarımızı çözmüş olarak geleceğe daha ümitle bakmak istiyoruz. Son 3-4 yılda plaka dahil birçok sorunumuzu daha önce çözmüştük. Hedefimiz sektör sorunlarını esnafımızın destekleriyle sıfırlamaktır. Cumhurbaşkanlığı seçiminin tekrar hakkımızda hayırlara vesile olmasını temenni ederken oluşacak yeni Hükümetimize şimdiden başarılar diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar