Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.8596
EURO35.2227
ALTIN2454.1
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: nyagiz@halkulasim.com

ÖTİS Yenilenerek Gelişiyor

ÖTİS Yenilenerek Gelişiyor

Olmayanı inşa ederek sektörümüz adına yeni bir ufuk açtık. ÖTİS adını verdiğimiz yeni sistem aksaklıklarını giderici düzenlemeler ile geleceğe daha emin adımlar ile ulaşıyor. 2023 yılı sözleşmesinde yapılacak düzenlemeler ile, ÖTİS’in yapısı daha da iyileştirilecek. Artık işini düzgün yapanı da ödüllendirecek, teşvik edecek. Hem şoför hem de esnaf ÖTİS ile desteklenecek.

6 Şubat gecesi ülke olarak büyük bir acı ile uyandık. 11 ilimizin etkilendiği bu büyük afet ile aklımız ve yüreğimiz tarifsiz bir acı ile kaplandı. İlk şoku atlatmakla beraber afet bölgesine tüm yurttaşlarımız destekleri ile akın etti. Enkaz altından 100.000’in üzerinde vatandaşımız sağ kurtarıldı. Milyonlar evsiz kalmışken tüm şehirlerimizden afet bölgesine gıda, giyim, eşya ve hatta miniklerimiz için oyuncaklar yağdı. Böyle büyük bir afetin dahi bir olduğumuzda ne kadar küçüldüğünü gördük. Çok kayıplarımız oldu. Maddi kayıplardan öte insanlarımızı kaybettik. Gidenleri telafi etmek imkansız. Ancak kalanlara ilk gün olduğu gibi destek olmak hepimizin görevi. Bu uzun bir süreç, yerleşik hayata geçene kadar depremzede vatandaşlarımıza destek olmalıyız. İlk günden başladığımız desteklere süreç içerisinde devam edeceğiz. Bu yıkımı 85 milyon bir olarak atlatacağız.

Yaşanan deprem hadisesi ile ÖTİS güncelleme çalışmalarımız süreç içerisinde biraz uzadı. Sözleşmemizde ki güncelleme kriteri olan Hizmet Üretici Fiyat Endeksi’nin açıklanması zaten Şubat’ı bulmakta. Aylardır yapılan görüşmeler ile maliyet hesaplamaları ve bürokratlarımız ile görüşmeler sağlanmıştı. Nihai sonuç için TÜİK’nin Hizmet Üretici Fiyat Endeksi verisi beklenmekteydi. Bu rakamlarında belirlenmesi ile toplantılarımız daha çok işin mali kısmına odaklandı.

Aksamalara Yenilikçi Çözümler

Olmayan bir sistem inşa edildi toplu ulaşımda. Yazılanların uygulama sürecinde aksamaları elbet olacaktır. Bu aksamalar kimi zaman biz otobüsçülere kimi zamanda vatandaşa ve İBB’ye yansımalar içerir. Sistemi kurgularken olası birçok aksaklığı çözümledik. Lakin sahaya tatbiki ile görülemeyen sorunlar da ortaya çıktı. 2020 yılı Aralık ayından bu yana ÖTİS tüm bu aksamaları çözümledikçe ilerliyor.

2022 yılı ile pandemiye veda ettik. Eski yolculuk rakamlarına ve trafik yoğunluğuna da bu sayede ulaştık. ÖTİS için aslında en doğru veriler bu yıl gerçekleşti. Trafik yoğunluğu, yolculuk oranları, sefer süre ve hızları bu dönemde daha doğru veriler sağladı. 2022’den alınan veriler doğrultusunda da yeniden sistemi geliştirme sürecine girdik.

2023’te Yenilikler Olacak

Birçok kişi anlaşmanın yapılacağı rakamı merak etmekte. Lakin rakamdan çok daha değerli yenilikler geliyor. Rakam konusunda tatmin edici bir sonuç alacağız. Ancak diğer kazanımlar da önemli. Çalışanlarımız ve ortaklarımız uygulanan rapor ve cezalardan yıllardır muzdarip. Denetim raporlarında artış gözlense de ÖTİS ile beraber ALO 153 üzerinden gelen yolcu şikayetlerinde önemli oranda düşüş mevcut. ÖTİS’in yolcu tarafından memnuniyet kazandığının da en önemli göstergesidir aslında vatandaş şikayetlerinin azalması. Yapılan çalışma ile cezalara karşılık ödül uygulaması geliyor. Düzenli çalışan başarılı her şoföre 400 bilet aylık ödül verilecek. Aslında bu ödül uygulaması sektörümüzde ilk!

Personelimiz için yapılan bu destek ödülü çok değerli. Lakin Büyükşehir belediyesi ortaklarımıza da önemli bir teşvik sunuyor. Sıfır araç alımı yapan ortaklarımıza 10.000 bilet ikramiye ödemesi yapacak. Bu sayede değişim sürecinde ortaklarımıza önemli bir destek olacak.

Sistemde doğru çalışanında destekleneceği bu destekler sürecin bekası için çok önemli adımlar. Doğru çalışanı koruyan ve doğruya teşvik eden bu uygulamalar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimine ortaklarım adına teşekkür ederim. Ayrıca yedek araç uygulamasına da geçeceğiz. Bu bile yıllardır hayali kurulmuş ama başarılamamıştı.

Buğra GÖKÇE’nin Ufku Sistemi Çok Daha İleriye Taşıyacaktır

İETT Genel Müdürü Alper Bilgili emekli oldu. Kendisi ile en zorlu pandemi sürecinde mesai harcadık. ÖTİS’e ilk imzayı onunla atmıştık. Kendisine sektörüm adına çok daha güzel yıllar dilerim. Şuan ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe bu göreve atandı. Buğra Gökçe’nin gelişi ile beraber aslında bu yenilikleri konuşmaya başladık. Ufku çok geniş, özveri gösteren biri.

Yeni Genel Müdürümüz ile düzenlediğimiz her toplantıda yepyeni fikirler ile sorunlara çözüm sağlanıyor. Zaten kendisi çok başarılı bir bürokrat. Sektörümüz adına Buğra Gökçe’nin önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. ÖTİS’i bu süreçte çok daha iyi bir konuma taşıyacağımıza inancım tam.

Depremzede Şoförleri Bekliyoruz

6 Şubat bizler için unutulmaz bir yıkım oldu. Şirketimiz olarak depremin ilk günlerinde 453.000 TL nakdi yardım yaptık. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı yardım seferberliğine de sıvı el sabunu, dezenfektan, çocuk bezi ve tır desteği sağladık. Yaraları sarma adına bu yardımlarımıza ihtiyaç hasıl oldukça devam edeceğiz.

Şimdi ise yaraları sarma adına depremzede vatandaşlarımızın yerleşik hayata geçişlerine destek olma vakti. Bu konuda İETT ile de görüşme sağladık ve destek sözü aldık. Depremin yaşandığı şehirlerde halk otobüs şoför ve esnaflığı yapanlara bizler kapımızı açma kararı aldık. Şirketimize başvurmaları halinde en acil şekilde otobüslerimizde istihdam edeceğiz. Hatta ev bulma ve eşya konusunda da elimizden gelen tüm desteği sunmaya hazırız. İETT’de bu şoförlere belgelendirme konusunda hızlıca yardımcı olma sözü verdi.

Depremin yaşandığı tüm illerde ki otobüs esnafına bu yazı vesilesi ile davette bulunuyorum. Burası sizin de şirketiniz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar