İstanbul
DOLAR32.2087
EURO35.0357
ALTIN2528.5
GÖKSEL OVACIK

GÖKSEL OVACIK

Mail: goksel-ovacik@halkulasim.com

Herkesin İşi Zor

Herkesin İşi Zor

Ülke ve Millet olarak maalesef çok zor günlerden ve imtihanlardan geçiyoruz. Millet olarak yaramız çok büyük ve dikeni yüreğimizin tam derinliklerinde hissediyoruz. Allah böylesi afetleri bir daha hiçbir ülke ve Millete yaşatmasın. Yaşanan acının tarifi yok. On binlerce insanımızı kaybettik, Milyonlarca insanımız bir anda evsiz ve barksız kaldı. Depremin neden olduğu total zararın boyutlarını hayal etmek bile zor. Vakit Devlet ve Millet olarak yaraları sarmak ve dayanışma vakti. Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığı gereceğinden hareketle yaşananlardan ders çıkarmak ve geleceği daha doğru planlamamız gerekmektedir.

 

Rabbim vefat eden kardeşlerimize rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Millet olarak hepimizin tekrar başı sağ olsun ve sabırlar ihsan eylesin. Böylesine büyük acı yaşanmakta iken insanın aklına hiçbir şey gelmiyor ve canı da bir şey yapmak istemiyor. Necip Milletimiz yardımlaşma ve dayanışma duygusunun ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha bütün Dünyaya gösterdi, göstermeye de devam ediyor. Tek teselli noktamız da bu. Her şeye rağmen hayat devam ediyor ve edecek.

 

İETT’de Görev Değişikliği

 

Bağlı bulunduğumuz İETT Kurumunun Genel Müdürü Sayın Alper BİLGİLİ Şubat ayı sonu itibariyle emeklilik kararı aldığı için öncesinde yıllık izine çıktı ve İBB yerine ayın zamanda İBB Genel Sekreter Yardımcılığı görevini de yürütmekte olan Sayın Dr. Buğra GÖKÇE’yi görevlendirdiler.

 

Emekliye ayrılan Genel Müdürümüz Sayın Alper BİLGİLİ ile uzun süreden beri birlikte çalıştık. Kendilerine sektörüm adına,  emeklerinden dolayı teşekkür ederken, kararlarının haklarında hayırlı olmasını ve bundan sonraki hayatlarında sağlık, saadet, mutluluk ve başarılar diliyorum. Elbette kendilerini unutmayacağız, arkadaşlığımız ve insani ilişkilerimiz sürecektir.

Sayın Dr. Buğra GÖKÇE’ye de ilave görevinde başarılar diliyoruz. Kendileri sektörü ve sorunlarımızı çok iyi biliyorlar. Dolayısıyla da sektör sorunlarının çözülmesi ve sektörün geliştirilmesi noktasında çok faydalı çalışmalara yapacaklarına inanıyorum. Biz de kendilerine elimizden gelen yardım ve desteği sağlayacağız ve daima yanlarında olacağız. Ortak amaç daha yaşanabilir bir kent, sürdürülebilir işletmecilik ve nitelikli hizmettir. Bu asgari müşterek çerçevesinde hep diyalog içinde mevcut ya da oluşabilecek sorunların çözümünde gereğini yapacaklarına canı gönülden inanıyor, tekrar başarılar diliyorum.

 

ÖTİS Sözleşme Çalışmaları

 

Bilindiği üzere 01.01.2023 tarihinden itibaren uygulanacak olan ÖTİS Sözleşmesi ve maliyet güncellemeleriyle alakalı çalışmalarımız sürmektedir. Sektörümüz içinden, hiçbir şey üretmeden ama her şeye itiraz eden bazı kesimler bu çalışmaların geciktiğini iddia ederek bir algı oluşturmak gayreti içindedirler. Her şeyden önce Sözleşme süresi imza tarihine bakılmaksızın 01.01.2023’ten itibaren olacağı için, Sözleşmenin geç imzalanması nedeniyle maddi olarak bir kaybımız olmayacak,    geriye dönük fark alınacaktır. İkinci husus ise maliyet güncellemesinde kriter olarak alınan Hizmet Üretim Endeksi verisinin TUİK tarafından her yıl Şubat ayında yayınlanıyor olmasıdır.

Sektörü temsil eden 8 Kuruluş ve Esnaf Odası olarak, sabit maliyet güncellemesiyle alakalı ortak kararla oluşturduğumuz alternatifli tekliflerimizi daha önce idareye takdim etmiştik. Elbette idare tarafının da yaptığı çalışmaları var. Doğal olarak bizim tekliflerimiz ile idarenin çalışmaları arasında rakamsal farklar var. Ülkemizin ve sektörün şartları, İETT’nin emsal maliyetleri bellidir. Mutlaka makul bir çerçevede anlaşma sağlayacağımızı düşünüyorum.

 

Bu yazının yayınlanacağı tarihte maliyet rakamlarının tespitinde artık son noktaya gelmiş olacağız. İdarenin önereceği son teklifi kabul edip etmemek, dolayısıyla da Sözleşme imzalayıp, imzalamamak takdiri bizlere aittir. Gerek mevcut durumu, gerekse geleceği düşünerek bir karar vermemiz gerekmektedir. İdarenin son teklif rakamı belli olduktan sonra grup bazında örnek hesaplamalar ile esnafımızı bilgilendirecek ve onların görüş ile onaylarına başvuracağız. Sektörü temsil eden kişiler olarak sorumluluklarımızın elbette farkındayız. Ancak yine yönetici olarak daima mantıklı ve stratejik davranmamız gerektiğini de biliyoruz. Dolayısıyla da arkadaşlarımızın bizlere güvenlerini sürdürmelerini, sadece siyasi ve menfaat sağlama, ortayı bulandırma amaçlı spekülatörlere itibar etmemelerini rica ediyoruz.

 

Şoförlere Maddi Ödül Ve Performans

 

İdarenin bu sözleşme döneminde işletme performansı (Yolculuk, araç yaşı, Sefer gerçekleştirme v.b.) ile alakalı 20 maddelik bir çalışması oldu. Çalışmalarını bize sundular. Önce sektörün teknik ekibi bu taslağa alternatifi olarak bir çalışma yaptı. Daha sonra ÖHO Kuruluşları olarak kendi aramızda geniş katılımlı bir toplantı yaparak konuları tek, tek müzakere ederek karşı görüşlerimizi oluşturmak suretiyle yazılı olarak idareye takdim ettik. Tabii ki bizim de başka taleplerimiz var idi onları da idareye iletmiş olduk.

 

İdarenin çalışmasının belirli bir bölümü ÖHO İşletme sistemine uygun değildi. Bazıları içinde Garaj temini gerekiyordu. Makul bulduğumuz ve hemen yapılabilir olanları ise revize ederek idare ile yaptığımız yaklaşık 6 saatlik yüz yüze toplantıda son şeklini verdik. Sektörün ve Esnafın yararına olacak hususlar yeni dönem sözleşmeyle birlikte hayata geçirilecektir. Yine yakıt yetersizliği olan hatlar çoğunluktaydı ve bununla ilgili de çalışma yaptık ve idare ile belirli bir noktaya geldik. Sözleşme konusunda tam mutabakat sağlamadan yapılan çalışmalar hakkında detay vermeyi doğru bulmuyorum. Ancak yeni düzenlemelerin yüksek performans gerçekleştiren şoför ve esnafımıza ek gelir sağlayacağını da söylemeliyim.

 

Süre gelen bir uygulamada revizyon yapılması veya yeni bir düzenleme oluşturulması öncesinde tarafların projeye altlık oluşturmak bakımından bir kısım taslak çalışmalarının olması normaldir ve bu böyle çalışmalar gerekliliktir. Bir şey istiyor ya da öneriye karşı öneri hazırlıyor iseniz ne getirir ne götürür çerçevesinde alternatifli seçenekler oluşturulması, etüt yapılması son derece doğaldır. Ancak bu taslak (karalama) çalışmaların karşı taraf veya alınacak karar için bağlayıcılığı yoktur. Uygulama imza ile olur. Sektörümüzde maalesef dedikoduyu seven, eline verilenleri anlamadan yayınlayan ve bunlara kendilerine göre anlam yükleyen bir kesim bunları dağıtıyor ve akıllarınca algı oluşturmaya çalışıyorlar.

 

İdarenin teklifi tektir. Bizim tarafta ise çok seslilik çerçevesinde aynı konularda farklı düşünceler vardır. Biz bunların hepsini derledik ve sektörün yararına olan ne ise onu sunduk ve idare ile müzakere ettik. Ben şahsen yapılan performans çalışmasının bütün beklentilerimizi şimdilik karşılamasa da ilerleyen zaman içinde revize ederek, geliştirerek esnafımıza çok faydalı olacağını düşünüyorum. İlk defa bazı konularda Şoföre idare tarafından maddi ödül verilebilecek. Şoför ödül almasın diyecek dar görüşlü insanların sektörümüzde olabileceğine ihtimal vermiyorum. Şoförlerimizin verimli çalışması sadece idare açısından değil esnaf açısından da önemlidir. Bu noktada temel amaç hem idare, hem işletmeci ve hem de nitelikli hizmet noktasında yüksek performansın teşvik edilmesidir. Şoför performans farklılıkları nedeniyle sıkıntıları işletmeciler olarak biz de yaşıyoruz etkileniyoruz. Total verimlilik konusunda bazı arkadaşların itirazlarını hem anlayamıyor, hem de yanlış buluyorum. İyiyi ön plana çıkarmanın teşvik etmenin kime ne gibi zararı olur? Gerçekten anlaşılması zor bir durum.

Her zaman ifade ediyorum. ÖTİS genç bir sistem ve yaşanan tecrübeler ışığında peyderpey düzeltmelere ve revizyona ihtiyaç olmaktadır. Hedef Ülkemizde bir ilk olan bu sistemi geliştirerek en iyi hale getirmektir. Bu nedenle de objektif bir bakış açısıyla, şu şöyle olsa daha iyi loru. Şunlarda yapılması gerekir, gibi görüş ve tavsiyelere her zaman ihtiyaç vardır.

Mart ayında, öncelikle ülkemizde ve dünyamızda, bütün dertlerin, acıların, afetlerin, kötülüklerin ve sıkıntıların bitmesini yüce Allah’tan dilerken, herkese sağlık, huzur, mutluluk ve hayırlar diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar