İstanbul
DOLAR32.2087
EURO35.0357
ALTIN2528.5
MURAT UZUN

MURAT UZUN

Mail: halkulasim@gmail.com

Her şeyi Bildiğini Ancak Cahiller Sanar

Her şeyi Bildiğini Ancak Cahiller Sanar

 

Halk Ulaşım Dergisi Kasım 2023

 

Birçok meslek kolunu temsil eden çatı örgütlerde ki ana sorun profesyonel kadro eksikliğidir. Meslek erbapları tarafından yönetimi belirlenen yapılara genelde dışarıdan profesyonel isimler dahil edilmez. Bunu ana sebebi ile “çok bildiğini sanan” şahıslardır. Oysa sektörel tecrübesi açısından mükemmel bilgilere sahip olsa bile kimse her şeyi bilemez. Hele ki; hukuk, iktisat, iletişim, yönetim vb. özellikler kurumlarda profesyonellik gerektirir.

Günümüzde artan cehalet ile iletişim araçlarına kolay erişimin sonucu herkes kendini iletişimci, hukukçu, yönetim uzmanı sanar oldu. Kulaktan dolma, internetten tırtıklama bilgiler ile kimseye muhtaç olmadığını sananlar daha ana diline hakim olmadıklarını yazdıkları metin ile gösterdiler. TV ekranlarına bile düşen rezillik ile haklıdan gülünç hale düşen sektörün kimi temsilcileri ise kendini sorgulamak yerine TV kanallarına ateş püskürdü. Yahu bir kere de şaşırtın! Bir kere de “nerede hatamız var” cümlesi ile düşünün.

Michael Schumacher tartışmasız en iyi şofördü lakin her şeyi bilirim demezdi. Avukatı, asistanı, basın danışmanı, menajeri vardı ve onlara danışmadan asla karar almazdı. Bugün bir türkücünün dahi menajeri, danışmanı vardır. Zaten bunlara değer vermiyorsa ulaşabileceği kitle anca mahalle düğünlerinde mikrofon sallamak olur.

Halısı kelam sektörünüze hakim olabilirsiniz ancak “her şeyi ben bilirim” kafasında devam ettikçe bu bilginiz değil fayda sağlamak fazlasıyla zarar bile verir. Bugün bazı sıkıntılar halen çözülmüyor ve hatta yenileri artarak geliyorsa bunun tek müsebbibi ötekiler değildir. Çoğunun da sebebi sektörün bizzat kendisidir. Öz eleştiri yapmadıkça sorunlar gerçek çözüm bulamaz. Ona buna suç atarak sahte bir vicdan rahatlaması dışında ele bir şey geçmez. Her şeyi bilemeyebilirsiniz, bu bir ayıp değil – zaten her şeyi kimse bilemez. Ayıp olan her şeyi bildiğini sanmaktır. Gıpta ile baktığınız kişileri araştırdığınızda en çok danışan olduğunu görürsünüz. Soru cevaplamak değil soru sormaktır bilgiye ulaştıran. Soru soran olun ki bilginiz olsun.

Egosunun esirleri bu yazıyı beğenmeyecektir. Lakin inancım o ki çoğunluk doğru diyecektir. Hiçbir zaman geç kalınmaz, önemli olan idrak etmek.

Halk Ulaşım Dergisi Kasım 2023

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar