darussafaka
İstanbul
DOLAR31.3385
EURO33.9129
ALTIN2068.9
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: nyagiz@halkulasim.com

Esnafın Seçim Gündemi Çok Başka

Esnafın Seçim Gündemi Çok Başka

Yerel seçim çalışmaları hızlı başladı ve İstanbul’da kıyasıya bir rekabet olacak. Belki de İstanbul tarihinde hiç bu kadar çekişmeli bir seçim yaşamamıştır. Lakin bizim tek konumuz verilen sözler ve 2024 güncellemesi. Esnaf yerel yönetimde doğru rakamlar ile güncelleme, merkezi yönetimden de haklı taleplerinin hayat bulmasını bekliyor!

İstanbul hem nüfusu hem de ekonomik yönü ile değil Türkiye, dünyanın dahi en özel şehirlerinden. Herkesin gözü bu şehirde. Ancak bu şehre her sabah hareketi sunan ve gece yarılarına kadar devam eden bu hareketin neferlerinden birisiyiz. Hiç yılmadan, yorulmadan, birçok eksiğe rağmen bu şehre hayat veriyoruz. Halk otobüsleri olarak İstanbul’da 3041 araç ile Adalar hariç tüm ilçelerine hizmet sunuyoruz. Bu hizmeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına yapıyoruz.

ÖTİS’in 2020 Aralık ayında uygulamaya girişi ile aslında artık İBB adına hizmet eder olduk. Çünkü ÖTİS ile maliyetleri İBB kabul etti ve maliyet+kar düzeninde çalışmaya başladık. Pandemi etkisi ile maliyetlerimiz uzunca zaman doğru aldığımız söylenemez. Keza yaşanan önlenemez enflasyon ile de anlaşılan rakamlar güncelliğini kısa zamanda yitirir oldu. Ülke ne kadar zor durumda ise aynısı bizlere yansıdı. 2020-2023 arası halk otobüsleri için kolay bir dönem olmadı. ÖTİS olmasa belki çok daha zor bile olabilirdi. Ancak kurtarıcı olarak görülen ÖTİS’in de çoğu zaman yetersiz kaldığı oldu.

İETT Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İBB Meclisi bu süreç içerisinde büyük fedakarlıklar gösterdi sektörümüz için. Onların da haklı kabul edilecek bahaneleri elbet var. Ancak esnaf cebine bakıyor günün sonunda. Kamu için haklı gerekçeler esnafın ay sonu kaybına cevap olamıyor. ÖTİS’in olmayan bir sistem olarak kurgulandığı düşünüldüğünde yine de bu zamana kadar başarılıdır. İstanbul’da ki halk otobüs yönetimleri olarak 3 yıl boyunca büyük çabalar ile bu eksiklerin birçoğunu giderdik.

2024 Güncellemesinde Beklenti Büyük

Otobüs filosu eskidi. Araçlarımızın yaş ortalaması artık çok yükseldi. Acilen bir değişim süreci başlamalı. Ancak bunun için esnafın güzel bir aylık kazanca ihtiyacı var. Geleceğine güven duymalı ki özveri ile değişime sıcak baksın. Aksi halde zaten giderleri zor karşılayan rakamlar ile araç değişimi hayal.

Pandemi etkisinden sıyrıldık tamamen. Yolcu yoğunluğumuz had safhada. Araçlarımız yetersiz bile kalıyor. İETT’nin 2023 sonu itibari ile kamuoyuna sunduğu yolculuk verileri de bunu gösteriyor. Otobüs taşımacılığı ile 2023 yılında 1 Milyar 350 Milyon yolcu taşınmış. 2018 yılı ile kıyaslandığında bile %30’un üzerinde yolcu artışı var. Bu başarı sistemin ve halk otobüs esnafının başarısıdır. Büyükşehir asasına bunun yansıması nedir bilemeyiz. Sonuçta bilet tarifelerini UKOME, kullanım kartlarını ise İBB belirliyor.

Esnaf Seçime Değil, Güncellemeye Odaklandı

Bugün şirketlerimizde, duraklarımızda konuşulan tek konu 2024 güncellemesi. Kimin aday olduğu, ne vaatte bulunduğu gibi şeyler hiç konuşulmuyor. Bizim bir gündemimiz o da ekmek. Alın terinin, emeğinin değeri bilinsin istiyor. Biz de yönetimler olarak siyasilere bunu aktarıyoruz. Partilerin önceliği seçim olabilir ama esnafın önceliği ekmek. Geri kalan hiçbir vaat, seçim sonrası sözler, o, bu, şu ilgi çekmiyor.

İETT Genel Müdürlüğü’nde yaptığımız görüşmelerde de yaşanan enflasyon ve maliyet artışlarını ele aldık. İETT ve İBB’de durumun farkında. 3000 halk otobüsüne karşılık 3000 adet de İETT otobüsü var. Aynı maliyet artışlarına onlar da hakim. Bu sebeple Şubat ayında hayırlı bir haber alacağımıza inanıyorum.

Veriler Maliyeti Karşılamıyor

TÜİK’nin Hizmet Üretici Fiyat Endeksine tabiyiz yıllık artışta. Burada da ulaştırma hizmetlerine bakılıyor. Lakin bu yıl yaşanan enflasyon geçmişte benzeri olmayan bir durumdu. Sektörümüzün rakamlarına yaklaşamadı bu sebeple TÜİK verileri. Giderlerimiz tam olarak temsil edemedi. Bu sebeple %100’ün üzerinde bir güncelleme çalışmamız var. Teknik kurulumuz bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptı.

Şubat ayında ki mecliste bu teklifin görüşülmesini istiyoruz. Çünkü giderler gün geçtikçe güncelleniyor. Esnaf da parasını almak ve giderlerini karşılamak istiyor. Amacımız bu ay içerisinde nihayete erdirmek. Seçim arifesine sıkışmasını istemeyiz. ÖTİS’e mevcut yönetimin sahip çıkması lazım. Bu sebeple de seçim takvimi sıklaşmadan nihayete erdirmeliyiz.

Asıl Beklentiler Hükümetten Karşılık Bulmalı

Araçlar eskidi, değişim şart. Lakin 7 Milyon olmuş bir otobüs. Keza krediler ise ödemesi imkansız. Halk otobüsleri hasılan esaslı bir vergilendirme sistemine geçti. Bu sebeple bizler araç alımında verdiğimiz %20 KDV’yi kullanamıyoruz. O sebeple otobüs alımında ki KDV’nin acilen kaldırılmasını talep ettik. Halen bu konuda bir adım atılmadı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden yapılan ücretsiz yolcu rakamı yıllarca zam görmedi. Şuan İstanbul’a 4500 TL aylık ödeme yapılıyor. Oysa bunun her yıl asgari ücret ile zamlanması gerekir. Buradaki teklifimiz ise araç başı ücretsiz ödemesinin 1 asgari ücret olmasıdır. Defalarca bu konuda görüşme yapıldı ama bir sonuç gelmedi.

Yine bir beklentimiz de müktesep haklarla ilgili. Yıllardır varız ve tüm şehirlerde hizmet sunuyoruz. Bize özel otobüsler üretiliyor, bize has vergilendirme sistemi var, plakamız var. Her gün yollardayız ve geçmişten gelen kazanılmış haklarımızın yasan güvenceye alınmasını istiyoruz. İnsanların daha güvenle bu işe gönül vermesi için gerekli.

Esnaf Vaatlere Değil Cebine Bakıyor

2024 yılı seçimleri umarım hayırlı sonuçlar yaşatır. Tüm dileğimiz budur. İstanbul çok değerli ve özel bir şehir. Bu şehre hizmet sunduğumuz için biz de çok şanslıyız. Esnafımız hem Büyükşehir’den hem de Hükümetten beklentiler içerisinde. Artık sadece beklentilerimize odaklandı esnaf. Diğer hiçbir şeyi duymuyor. 2024’ün sektörümüz açısından kazanımlar yılı olmasını diliyorum.

Esnafın tüm istekleri İstanbul halkına fayda sağlıyor. Vergi indirimi, kredi imkanı, doğru bir güncelleme rakamı bu şehre kalite ve konforu getirir. Otobüsler yenilenir, bakımları aksamaz ve sürdürülebilir taşıma sağlanır. Şuan İstanbul’da otobüs yaş ortalaması 5’ten 10’a çıktıysa bu büyük bir risk ve önemli bir hata var demektir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar