İstanbul
DOLAR32.2087
EURO35.0357
ALTIN2528.5
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: nyagiz@halkulasim.com

Enflasyon Herkesi Solladı

Enflasyon Herkesi Solladı

 

Halk Ulaşım Dergisi Kasım 2023

Son 2 yıl enflasyon rekoru kırarak geride bırakıyoruz. Lakin 2024’ten de çok bir umudumuz yok. Enflasyonun bu hızına tüm sektörler yenik düştü. Hele ki tüm girdi maliyetleri dövize endeksli olan ulaşım ise neredeyse yıkıldı. İstanbul olarak nispeten ayakta kalsak da yurt genelinde durum hiç iyi değil. Riskleri görerek yaptığımız yeni çalışma sistemi eksikleri olsa da bu süreçte korunak olduk.

Otobüs taşımacılığı son yıllarda büyük zarar gördü. Sektöre olan talebin azalışı da bunun göstergesi. Geçmişte güvenli liman olarak görülen toplu taşıma yatırımı artık esnafın birikimlerini harcatır duruma geldi. Tabi bunun en öncelikli sebebi yaşanan enflasyon! 6 TL olan yakıtın 40 TL’yi görmesi tüm hesapları alt üst etti. Belediyeler dahi araçlarını çalıştırmakta zorlanır duruma düştü. Pandemide 1 Milyon TL olan yeni bir otobüs şuan 6 Milyon TL’ye satılıyor. Bakım ve parça maliyeti de benzer oranlarda arttı. Oysa bu artışlara karşın bilet fiyatları neredeyse artmadı diyebiliriz. Gelir gider arasında ki bu uçurum sistemin artık aksamasına sebep oluyor.

Giderlerdeki bu anormal yükseliş ile tüm şehirlerde ücretsizler konusu yeniden gündeme geldi. İstanbul ve birkaç il hariç artık ücretsiz yolcu taşımama kararı aldı. Bu kararın öncelikli nedeni ise artan maliyetlerdi. Bizim de İstanbul’da aylık işletme maliyetimiz bu sebeple çok yükseldi. Temmuz ayından geçerli olmak üzere talep ettiğimiz güncelleme halen hayata geçmemesine karşın kesilen faturalar 300.000TL’ye dayandı. Çünkü değişken maliyetlerimizden olan akaryakıt çok fazla zamlandı.

ÖTİS Bizi Korusa da Paramız Yetmiyor

Parasını Büyükşehir’den alıyor olsak da ödemelerin geriden gelmesi bizi de benzer bir sıkıntıya soktu. 3 aya ulaşan alacak rakamı esnafımızı gerçekten artık zorluyor. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarının tüm masraflarını cebinden karşılayan esnafımız neredeyse 1 Milyon TL harcamış arabası yolda kalmasın diye. Bu şartlar ile tekeri döndürmek çok zor. Çünkü şuan sermayeye ulaşmak imkansız. Kredi dahi bulamaz durumdayız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT ÖTİS ile sektörümüze büyük yatırım ve destek sağladı. Bu özverileri için teşekkür ederim. İnanıyorum ki bu sistem tüm şehirler tarafından ele alınmalı ve eksikleri giderilerek uygulanmalıdır. Kimse aksini düşünmüyor. Lakin günümüz koşullarında bugünün 1 TL’si yarının 2 TL’sinden daha değerli hale geldi. Sistemin devam etmesi adına esnafımızın aldığı sorumluluk çok yükseldi. Geriden gelen ödemeler ve bugünün maliyetleri esnafımızı zor durumda bırakıyor.

Asgari ücret bile artık anca 6 ay dayanıyor. Bu sebeple ödemelerin bir düzene girmesi gerekiyor. Bu konuda İBB yönetimi ile düzenli olarak görüşüyor ve sıkıntıları aktarıyoruz. İyi niyetle çözüm aradıklarından şüphemiz yok. Biliyoruz ki yaşanan enflasyon onları da etkilemiş durumda. Ödemeler konusunda kalıcı bir çözüm sunacaklarına inanıyorum. Zor günler geçiriyoruz ama elbet bu günler geride kalacak ve o zaman ÖTİS çok daha değerli hale gelecektir.

Güncelleme Teklifi Kasım Meclisine Geliyor

CHP Gurup Başkan Vekili Tarık Balyalı ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Artan maliyetler ve yaşanan sıkıntıları konuştuk. Sabit maliyet tablosu ile ilgili güncelleme çalışmamız sunduk kendilerine. 2023 yılı Ocak verileri ile hazırlanan bu tablo maalesef geçerliliğini yitirdi. Keşke her şey aynı kalsa ve biz de zam talebinde bulunmasaydık. Ancak ekonominin gerçekleri ortada. Yaşanan enflasyon ile araç bedelleri, bakım masrafları, şoför maaşları %100’ün üzerinde bu tabloyu etkiledi. Araç ve personel maliyetleri üzerinden bir çalışma yaptık. Temmuz ayından geçerli olmak üzere İBB Meclisi’nden bir güncelleme rakamı çıkmasını bekliyoruz. Bu konuda söz aldık kendilerinden. Bu bir ara güncelleme olacak.

Hedefimiz son altı ay için iyi bir rakamla zararı telafi etmektir. Bu konuda İBB yönetimi de haklılığımızı gördü. Makul bir düzenleme ile 2023 yılını geride bırakma gayesindeyiz. Ayrıca ödemelerin de daha düzenli olması için görüşmelerimiz sürüyor. İnşallah bu iki konuda muvaffakiyet sağladığımızda sorunları büyük oranda çözülmüş olacak.

İBB Kasasına Olanı Koyuyoruz

ÖTİS’e geçtiğimizden bu yana tüm hasılat İBB hesabına aktarılıyor. Biz ise yaptığımız sefer sayısı ve performansa göre hakediş alıyoruz. Geçmişte olduğu gibi aynı şekilde çalışmamızı sürdürüyoruz.

ÖTİS’in gelişi ile birlikte usulsüz kart kullanımlarında önemli bir artış yaşandı. Sahada bununla ilgili bir denetim olması lazım. Şoförlerimiz müdahale ettiği an büyük tepki, hakaret ve hatta kaba kuvvetle karşılaşıyor. Bu denetimlerin idare tarafından saha ekiplerince yapılması lazım. Anne Kart, 65 yaş, engelli kartı gibi ücretsizlerin alakasız kullanımları olduğuna bizde şahit oluyoruz. Bu kullanımları engellemeye kalktığımızda ise saldırılar veya asılsız şikayetler ile karşılaşıyoruz. Keza tarifeyi İBB ve UKOME belirlemekte. Bu konuda da bir irademiz yok.

Araçlarımız şuan kapasitesinin çok üzerinde yolculuk verilerine sahip. Yeri geliyor kapılarımız kırılıyor. Sunduğumuz hizmet kapasitemizin çok üzerinde lakin buna karşın gelir düşük kalıyorsa sebebi bizler değiliz. Sorunu yanlış yerde aramak çözüme katkı sağlamaz.

Halk otobüsleri hakkından fazlasını talep etmiyor. Sunduğu hizmetin karşılığını sadece istiyor.

Sürdürülebilir Rakamlar Kaliteyi Sağlar

2023 yılının son 2 ayı kaldı. 2024 yılı için daha güzel koşullar sağlanma hedefindeyiz. Filo her sene daha da eskiyor. Bugünkü rakamlar ile araç yenilemek imkansız durumda. Oysa filonun artık buna ihtiyacı var. ÖTİS’in 2024 yılında ki durumu da İBB Meclisi’nde görüşülecek. Esnafımıza fayda sağlar hali ile devamından yanayız. Bu konuda da görüşmelerimiz sürüyor.

ÖTİS tüm kesimler için doğru bir sistem, yeter ki doğru uygulansın ve planlansın. Başta İBB olmak üzere ÖTİS herkese fayda sağlamakta. Önemli olan tüm kesimlerin hakkını korumak olmalı. Vatandaşa daha ulaşılabilir toplu taşıma hizmeti sağladı. Saha da çalışma huzuru getirdi. İETT’ye planlama kolaylığı kazandırdı. Bu kazanımları hiç kimse kaybetmek istemez. Önemli olan haklarımıza riayet ederek orta yolu bulmaktır. Bu konuda İBB yönetimi ve Meclisi’nin en doğru kararı vereceğine inancım tamdır.

Halk Ulaşım Dergisi Kasım 2023

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar