İstanbul
DOLAR33.0995
EURO36.1966
ALTIN2600.8
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: nyagiz@halkulasim.com

Düzenli Ödeme Ve Alacakların Tahsiline Çalışıyoruz

Düzenli Ödeme Ve Alacakların Tahsiline Çalışıyoruz

Otobüs esnafımız giderlerini karşılamak ve sürdürülebilir taşıma hizmetini sunabilmesi için hakedişlerini düzenli alması önem arz etmektedir. Seçim sürecinde yaşanan aksaklık, yapılan görüşmeler ile gideriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibini süreci hızlıca çözmesi konusunda görüşme sürecini başlattı.

Artan maliyetler ile otobüs işletme süreçleri zorlaştı. Gelirin önemli bir kısmını oluşturan gider kalemleri yönetim sürecini zorlaştırıyor. Akaryakıt, bakım, personel gibi maliyet kalemleri bir esnafın uzunca süre sübvanse edebileceği rakamları aştı. Bu sebeple sürdürülebilir ulaşım için ödemelerin düzenli yapılması elzemdir.

Otobüs filomuz yaş oranı olarak eskidi. İstanbul’da pandemi öncesinde başlayan otobüs değişiminde ki yavaşlama pandemi etkisi ile durma noktasına ulaşmıştı. Devamında ise araç fiyatlarının artması, faiz oranlarının yükselmesi ve ödemelerde ki aksama ile araç değişiminde ki duraksama devam etti. Çünkü mevcut otobüs rakamları ve kredi oranları ile mevcut ödeme süreci ele alındığında araç değişimi hayal. Yaşanan bu olumsuz durumlar ile araç yaş filomuz oldukça yaşlandı. Hızlı bir dönüşüm gerekiyor. Bu konuda esnafımızın özverisi yılın ilk aylarında görüldü. ÖTİS’in rakamında yapılan iyileştirme ve ödemede ki istikrar ile hızlı bir değişim dalgası başladı. Esnafımız destek gördüğü an yatırımda kararlılığını gösterdi.

Bakım Maliyetleri Zorluyor

Araç filosunun eskimesi ile sefer gerçekleştirme oranlarında kayıplar artış gösteriyor. Çünkü İstanbul gibi zorlu bir şehirde sürdürülebilir bir taşıma için araç yaş ortalaması hep düşük tutulmalıdır. Geçmişte İstanbul’da 5 yaş ortalamayı görmüştük ve o dönem sefer kayıpları arıza kaynaklı yok gibiydi. Oysa bugün 10 yaş üzeri çok araç filoda mevcut. Bu araçların bakım maliyetleri de ağır oluyor. Ne kadar düzenli bakım yapılsa da yolda kalma vakaları yaşanıyor. Çünkü İstanbul’da hizmet veren bir araç 7-8 yılda çok fazla yıpranıyor.

Ödeme aksamaları yüzünden araçlarımızın bakımlarında zorluk yaşıyoruz. Yaşananları muhataplarımıza anlatıyor ve süreci onlara da gösteriyoruz. Yaşanan aksaklıkların asıl sebeplerini idareye de gösteriyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz oldu. Hatta İETT muayeneleri için de benzer görüşmelerimiz oldu. Olumlu sonuçlar aldık.

Çözüm Diyalogdan Geçer

Cumhuriyet ve demokrasi temellerinde kurulan bir devletiz. Şirketler, kurumlar, birimler halinde oluşmuş şemalar dahilinde yönetim süreçleri vardır. Bizler de bir şirketiz esnaflarımızın ortak olduğu. Hizmet verdiğimiz İETT ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi mevcut. Kurumlarımızın da ilgili birimleri ile koordine halinde çalışma yürütüyoruz. Bazen bazı konularda anlaşamayabiliriz, aksamalar çıkabilir. Nasıl ki anlaştığımız konularda konuşarak orta yolu buluyoruz, uzlaşamadığımız durumlarda da anlaşma yolunu yine masada bulacağız.

ÖTİS’in birçok eksiği vardı ve biz bunları 4 yıl içerisinde uzlaşı ile çözüme ulaştırdık. Hatta geçtiğimiz ay hakedişlerimizde performans payı görmeye başladık. Bunların hepsi süreç lan emeklerin sonu. Ödeme süreci ile ilgili de sıkıntılar yaşadık. Bu bazen idarenin de elinde olmayan durumlardan kaynaklanabilir. Önemli olan sıkıntının farkına varılması ve bir irade ortaya konulmasıdır.

Genel sekreterimiz Can Akın Çağlar ile Kurban Bayramı öncesi çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Sorunun çözümüne yönelik önemli bir görüşmeydi. Direk sonuç odaklı sözler ile toplantıyı tamamladık. Süreç olması gerektiği üzere devam ediyor. Bu vesile ile desteklerini bizlerden asla esirgemeyen tüm ortaklarımıza teşekkür ederim. Sabırla sürecin yürütülmesini beklediler ve bizlere daima destek oldular. Taşkınlık ve farklı durumlara asla girilmedi. Olması gerektiği üzere süreç yürütülüyor.  Ortaklarımıza sabır ve destekleri için teşekkür ederim. Onların özverisi ve destekleri bizler için çok değerli. Hepimiz aynı gemideyiz, hepimiz sektörümüzün değer görmesini isteriz. Önemli başarılara imza attık, bu sıkıntıları da el birliği ile çözeceğiz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar