İstanbul
DOLAR32.6094
EURO34.7872
ALTIN2482.6
SÜLEYMAN DUMAN

SÜLEYMAN DUMAN

Mail: suleymanduman@halkulasim.com

Dar Bölgeler Kazanılmış Haklardır

İstanbul’da toplu ulaşım özel halk otobüsleri eli ile bugünlere ulaşmıştır. Yolcunun olmadığı verimsiz hatlar ile başlayan bu serüven, halk otobüs esnafının yıllar içerisinde akıttığı alın teri ile değerini bulmuş ve sermayesi bir edere kavuşmuştur. Emeği ile gelen bu kazanım bölgeler bazında farklılıklar göstermektedir. Bu kazanımlar o bölgenin alın teridir!

Bugünlere ulaşan özel halk otobüs camiası çok köklü bir geçmişe sahiptir. Birçok çalışma sistemi sonucunda bugünkü konumuna ulaşmıştır. Özellikle dar bölge sistemine geçişi sonrası hak ettiği değere kavuşan özel halk otobüs sektörü geçmişini gayet iyi bilmekte ve asla unutmayı düşünmemektedir.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, dar bölge sistemi öncesinde dönerli sistem ile tüm şehir çalışmaktaydı. O dönemlerde araçlarımız ne kazanabiliyor ne de sağlıklı bir hizmet sunabiliyordu. Çalışılan bir hatta sene geçmeden yeniden sıra gelmiyordu. O güne kadar da hem duraklar hem de güzergahlar sayısız kez değişmekteydi. Şoförlerimiz yeri geliyor yolları dahi karıştırıyordu. Böylesi bir sistem ile ortaya çıkansa yolcu memnuniyetsizliği oluyordu.

Dar bölge sisteminin gelişi ile araçlarımız birkaç hat ve belli sayıda esnaf ile aynı güzergahlarda hizmet sunar hale geldi. Dökülen alın teri ile hiç kazanmaz denilen dar bölgeler bile para kazanır hale geldi. Bizler mahalleleri, durakları, yolları ve yolcuları tanıdık. Hatta nerede tümsek nerede çukur var bilir olduk. Bu kazanımlar ile hizmet kalitemiz yükseldi ve yolcu oranlarımız tepe noktaya ulaştı. Bu kazanımlar ile kolay olmadı. Yeri geldi yıllarca zararına çalışıldı, rakip aktörler ile mücadele edildi. Bugünlere esnaf emeği ile ulaştı.

Kimse Hakkımızdan Feragat Beklemesin

Bu dar bölge sistemi sektörümüzün her bir ferdinin alın terini ifade eder. Biz bugünlere kolay gelmedik. Çok çalıştık ve çok sıkıntılar çektik. Bedelini ödedik ve bugünlere ulaştık. Sektörümüz bugünlere dar bölge sistemi ile ulaştı. İstanbul böyle büyüdü. Mahalleler böyle şekillendi ve vatandaşımıza en güzel hizmeti biz bu sistem ile sunduk. yeri gelir sistem değişir ama kazanımlardan ödün verilmez. Çünkü bu kazanımlar alın teri ile sermaye ile mücadele ile oldu. Asla bir lütufla veya gökten zembil ile gelmedi.

Yıllar bize çok şey yaşattı ama yaşattıklarını asla unutturmadı. Bizim uzmanlığımız bu iş olmuş, başka bir iş bilmeyiz. Bildiğimiz bu işe de sonuna kadar sahip çıkarız. Bildiğimiz doğruyu savunur, ekmeğimize sahip çıkarız. Çünkü bugünlere kolay gelmedik.

Burası İstanbul! Burası bir başka şehir. Burada bilinmezliğe yer yok. Burada oldu-bittiler kabul edilmez. Burada alın teri hor görülemez. Biz İstanbul’a çok hizmet ettik. Yıllarca hak ettiğimiz zamları alamadan, destekleri göremeden kesintisizce sunduk hizmetimizi. Onlarca ücretsiz kaleme ve desteksiz çalışma koşullarına rağmen pes etmedik, bugünlere ulaştık. Sesimizi devletimizin en üst makamlarına kadar taşıdık. İBB Meclisi’nden TBMM’ye kadar sorunlarımızı her makama ulaştırdık. Adım adım her bir soruna çözüm bulduk ve buluyoruz.

Özellikle son yıllarda koordineli çalışmalarımız ile büyük başarılara imza attık. Birikmiş nice sorunumuzu çözdük ve çözmeye devam ediyoruz. Sektörümüz yıllarca haklılığını anlatmaya çalıştı ve nihayet her makamdan gerekli cevabı görmeye başladı. Biz bu şehrin gerçeğiyiz. Biz bu şehre hayat veren bir sektörüz. Bunu kimse göz ardı etmemeli. Ve en çok da bunu hakkıyla yapan ve her zorluğa rağmen devam eden bir sektörüz.

Değişim Her Daim Vardır

Dünya değişiyor, yepyeni sistemler ve buluşlar ile bambaşka ufuklara açılıyoruz. İlk insandan bu yana değişim her daim var ve olacak da. Matbaa geldi hattatlar, internet geldi postacılar, arabalar geldi atlar bitti. Ama otobüsçülük öyle kolay bitecek bir sektör değil. Biz bu şehrin gerçeğiyiz. Yıllar geçer, metrolar, havaraylar yapılır ama otobüse ihtiyaç her daim vardır. Belki yükümüz hafifler ama asla bize olan ihtiyaç bitmez. Toplu taşım araçlarının artışı her daim yolcu artışı sağlar. Asla diğer aktörleri bitirmez. İnsanlar bugün İstanbul’da yeri geliyor toplu ulaşım aracı bulamadığından hususi araçlarını kullanıyor.

Ancak bitmez denilerek değişime direnmek, işte o hatadır. Değişim gerekiyorsa değişmek yenileşmek gerek. Yepyeni bir sistem neden olmasın. Fakat değişimde ki amaç öncelikle yolcu memnuniyeti olmalıdır. Bunun için önce esnaf mutlu edilmelidir. Kazandığı haklara saygılı olunmalıdır. Gaye vatandaşın memnuniyeti ise yöntem budur.

Bölgelerin kazanımları ve değeri gözetilerek yeni bir sisteme kimse hayır demeyecektir. Fakat eşitlik diyerek adaletsiz bir sisteme ise göz yumulamaz. Sektörün gerçeklerini artık herkes biliyor. Bu gerçeklere saygı duyan, yolcu memnuniyeti amaçlanan, sürdürülebilir ulaşım imkanı sunan tüm sistemlere evet deriz.

Kazanılmış Haklar Verildiğinde Yeni Sistemi Konuşmak Daha Doğru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT bizlerle yeni bir sistem inşa etmekte kararlı. Bu doğrultuda hiçbir önyargı olmadan aynı masa etrafında bizleri topladı. “Siz anlatın, biz yazalım” diyerek bir yola girildi. Bu çok güzel bir yaklaşımdır. Bu sebeple doğru bir sistemin temellendirileceğine dair inancımız hakim. Olması gereken de budur. Bu sebeple İETT Genel Müdürümüz Hamdi Alper Kolukısa’ya sektörümüz adına teşekkür ederim. İnşallah kendilerinin öncülüğünde doğru ve kalıcı bir sistem inşa ederiz.

Öyle ki bu sistem kişilere endeksli kurulmak yerine tamamen temellendirilmiş ve kuralları belirlenmiş olmasını ümit ediyoruz. Sisteme geçiş öncesinde ise Başkan Ekrem İmamoğlu’nun da seçim öncesi dile getirdiği müktesep hakların sunulmasını beklemekteyiz. Çünkü yeni sisteme geçişte ki öncelik şahsen böyle başlamalıdır. Esnafımız idare gözünde ne olduğunu bilmek ve görmek ister.

İETT Genel Müdürümüz Alper Bey ile doğru bir sistemin kurulacağına dair inancımız mevcut. Bu doğrultuda şirketler olarak düzenlenen toplantılara iştirak ediyor ve katkılar sunuyoruz. Umarız her şey olması gerektiği gibi ilerler. Sistemin olgunlaşması için müktesep hakların kısa zamanda sunulması ve dar bölge kazanımlarının göz ardı edilmemesi gereklidir. Bunların olması halinde diğer konular istişareler ile halledilebilecektir. Çözüm basit, yeter ki amaç çözmek olsun.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar