İstanbul
DOLAR33.0995
EURO36.1966
ALTIN2600.8
MUSTAFA KARAL

MUSTAFA KARAL

Mail: mustafakaral@halkulasim.com

Birlik Olmayı Öğrenmek Gerek

Birlik Olmayı Öğrenmek Gerek

Ortak sorunlarımızda birlik olmalıyız ama önce bunun ne olduğunu öğrenmemiz gerek. Biz birlik sağlayamadıkça çözümler hep hayal kalır. Bir olmak nedir, nasıl olunur? Hepimiz önce bunu kendimize sormalıyız. Sonrası zaten kolay. Birlik olmayı başaran her zaman kazanır.

Birlikten söz etmek istiyorum bir olmak, birlik olmaktan gelir. Eğer ortak sorunlarımız var ise birlik olmak zorundayız. Birlik olmak için önce bir araya gelinir, sorunlar konuşularak ele alınır. Yollar ve yöntemler belirlenir ve o sorunun üzerine gidilir. Sorunların çözüm merciinde tek yürek olarak durulur. Orada taraf, fikir, duruş değiştirilmez. Yoksa diğer türlü birlik olamamış bir sektör hangi sıkıntısını dile getirecek de çözüm bulabilecek.

Geçtiğimiz dönemde çeşitli eylemler gördük. Aslında ilk eylem, Esnaf Odası açıklaması ile düzenlendi. Bir basın açıklaması yapıldı, sorunlar dile getirildi. Fakat kaç kişi geldi? Rakam belli bunu abartıp büyütmeye gerek yok. Daha sonra geçtiğimiz aylarda 2 eyleme daha şahit olduk. Eylemi düzenleyenlerin asıl amaçlarını ben değerlendirmek istemiyorum. Ama burada önemli olan yanlış olduğu. Birlik yoksa bir başarı zaten sağlamayacaktır.

30 yıl önce imzaladığımız bir çalışma yönergesi var. Bizim çalışma esaslarımızı oluşturuyor. Biz bu kurallar dahilinde bir hizmet sunuyoruz. Orada 43. madde var, ruhsat iptali. Biz demek ki önce o maddeden kurtulmalıyız. Bu madde varken sen kontak kapatır mısın, ya da ben? Kontak kapatıyoruz desem kaç kişi kapatır? Bir şey yapacaksak enine boyuna, eksiğini fazlasını değerlendirmemiz lazım. Öyle akraba ilişkileri ile yakınındakilerle sorun var diye birilerini bir yerlere çekerse birileri bu eylem olmaz.

Seçilene Destek Olmak Gerek

Bir seçim yapılır, belediye, ülke veya bir şirket yönetimi seçilir. Günün sonunda bir irade ortaya konulmuş ve o iradeye saygı ve destek gerekir. Seçimden sonra ilk günden seçilene karşı çıkmak olmaz, bu yanlış yerde olduğumuzu gösterir. Yönetime fırsat vermek ve gösterilen iradeye saygı duymak gerekir. Fırsatı doğru değerlendiremediyse bir daha seçmezsin. Demokratik bir ülkedeyiz, herkes seçer ve seçilir.

Eylem yapacaksak neden eylem yapacağımızı bilmek gerekir. Dahası eylemin sonuçlarını önceden bilmek ve ona göre hareket etmek gerekir. Önce eylem doğru planlanır, sonuçları hesaplanır ve onunda çözüm yolları belirlenir. Dahası öncelikle çoğunluğun bunu istemesi gerekir. Öyle yarım ağız hadi yapalım deyip yapmakla %10 bile katılmadı, katılmaz.

Kimileri yönetici gitmedi, ben neden gideyim diyormuş. Demokratik bir hak, isteyen gider istemeyen gitmez. Giden de gitmeyene neden gelmedin diyemez. Ben bir yöneticiyim burada bir pozisyonum var. Onun gereğini yapmam lazım. Fikrim ne ise onu savunurum. Birileri bir duyuru yapıp esnafı toplamaya kalkmış. İnsanlara git demem, gitme de demem. Soranlara da böyle demişimdir.

Amaç Sorunun Çözümü Olmalı

Eylem yapmak, esnafı çağırmak kolay iş. Herkes bir duyuru hazırlar, davet eder. Peki amaç ne? Sorunu çözmek mi? Amaç sorunu çözmek ise önce seçilene saygı duymak ve destek olmak gerekir. Süreç başkanlarımız tarafından yürütülüyor. Burada herkesin tek bir amacı var, sektörün kazanması. Ama bu aşarı için önce birlik olmayı başarmamız gerekir. Fikir ayrılıkları ile yol alınmaz. Önce oturulur ve ortak bir karara varılır. Alınan ortak karar doğrultusunda da herkes gücü kadar destek sunar.

ÖTİS, sektörümüz için önemli bir kazanımdır. Eksikleri var ve özellikle ödemelerden kaynaklı sıkıntı yaşıyoruz. Bu zamana kadar ÖTİS iyi gelişti ama eksikleri tabiki var. Önemli olan bugün birlik olarak bu eksikleri tamir etmek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda adımlar atıyor, iyi niyet var. Süreci doğru yürüterek ve bu sürece zarar verilmesine fırsat vermeyerek başarıya ulaşmamız gerek.

Gelin önce birlik olmanın anlamına varalım. Artık birlik içerisinde çözümler arayalım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar