İstanbul
DOLAR32.2184
EURO35.0745
ALTIN2527.2
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: nyagiz@halkulasim.com

Biriken Cezaların Gözden Geçirilmesini Talep Ediyoruz

Biriken Cezaların Gözden Geçirilmesini Talep Ediyoruz

Halk Ulaşım Dergisi Mayıs 2023 Sayısı PDF İndir

Yeni bir sisteme adım attık ve araçlarımızın denetim süreçleri de yenilendi. Bu geçiş sürecinde şoförlerimizin de sisteme adapte olması bir zaman aldı. O süre zarfında tahminlerden çok fazla raporlar ile karşılaştık. Bu sebeple idareden beklentimiz biriken bu raporların iptalidir. Seçim arifesindeyiz, olmayacak bir talep değil. Geçmişte örnekleri olan ve geçiş sürecine adaptasyonla ilgili oluşan bu raporların bir defaya mahsus iptalini esnafımız ve şoförlerimiz talep etmektedir.

2022 Aralık itibari ile tüm araçlarımız kamera sistemine dahil oldu. Şuan İstanbul filosu elektronik ekipman anlamında dünyada eşi görülmemiş donatıya sahip. Bu aynı zamanda bizlere de büyük katkı sunuyor. Özellikle haksızlığa uğradığımız ve haklılığımızın teyidi gereken durumlarda en önemli dayanağımız oluyor. Sistemi daha disipline etti.

Şu bir gerçek ki İstanbul’da ki en kaliteli taşımacılığı diğer özel taşıma türevlerine karşın yapan bizleriz. Şoförlerimiz genel itibarla işinin ehli, kılık kıyafet kuralları olan, yolcuya saygılı ve ÖTİS ile beraber araç kullanım saygınlığı üst seviyede. Ancak yine de hata ve kusurlar elbet oluyor. Geçişin alışkanlıkları ve yeni sisteme dahil oluşun geçişinde istenmeyen durumlar yaşanıyor. Şehrin en iyi şoför kadrosuna sahipken ve ALO 153 şikayetleri de %90’a yakın düşmüşken bizlerin ödediği  ceza oranlı katladı. Burada büyük tezatlık var. Tabiki denetim sistemin değişimi ile bu oldu ama yakalanan bir başarı da mevcut şikayet oranlarında. Esnafın bu sebeple haklı bir beklentisi var. Şoförlerimizin bu geçiş sürecine adapte olma sürecinde ki biriken bu raporlarının iptalini istiyor. Aslında çok da haklı bir talep. Çünkü sonucu bilinmeyen bir sistem uygulanmaya başladı ve esnaf buna izin verdi. Geçiş sürecinde sisteme alışma anında yaşanan kusurlar bu sebeple iptal edilmelidir. Özellikle hakkımız olup sunulamayan birçok talebimize karşılık bu seçim sürecinde esnafımıza böyle bir destek Büyükşehir Belediyesi’nden bekliyoruz.

Maliyet Tablosu Güncellendi

Nisan meclisinde ÖTİS maliyet tablosu önemli bir artış rakamı ile güncellendi. Tabiki gerçek enflasyon rakamları uygulanabilse sonuç çok daha farklı çıkardı. Ancak şuan için böyle bir rakamı uygun görüldü. Bu konuda destek sunan İBB’nin tüm Meclis Üyeleri’ne ayrı ayrı esnafım adına teşekkür ederim. Sözleşme ile beraber sistemde yeni güncellemeler de oldu, bunları bölge yöneticilerimiz ve sosyal medya hesaplarımız ile ortaklarımızla paylaştık.

İlgili güncelleme Ocak itibari ile uygulamada sayılıyor. Bu sebeple 2023 yılında geride bıraktığımız aylar için de bir fatura düzenleyeceğiz. Ocak, Şubat, Mart farkları Nisan hakkedişi ile esnafımıza tebliğ edeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediye’nden bu farklarla ilgili Mayıs sonu gibi bir ödeme bekliyoruz. Bunun sözünü Genel Sekreterimiz Can Akın Çağlar’dan aldık. Daha sonrası için de bir ödeme periyodu belirleyeceğiz. Yani her ayın 15’i ve sonunda alınacak net rakamı konuşacağız.

Büyük Bir Seçim Süreci Yaşıyoruz

Belki de Türkiye tarihinde en çok konuşulan seçimle karşı karşıyayız. Eminim ki bu seçim bundan sonrada yıllarca konuşulacak. Çok çetin bir seçim maratonu izliyoruz. Depremin yaşandığı iller dışında çok hararetli bir atmosfer var. Bizim konumuz ise siyasetin çok ötesinde. Biz hizmet sektörüyüz ve gayemiz rızkımız.

Biz bu şehre hizmet için varız. Gayemiz rızkımızı kazanmak ve sürdürülebilir bir ulaşım sağlamak. Bu süreç içerisinde kazanan siyasiler ile esnafın sorunlarını görüşür ve çıkış yolları ararız. Gayemiz ise esnafın ekmeğine sahip çıkmaktır. Bu doğrultuda hem yerel hem de merkezi yönetim ile temaslarımız hep vardır ve olacaktır. Bu konuda merkezi yönetimden de önemli taleplerimiz vardı. Lakin seçime bir hafta kalmasına karşın somut bir sonuca ulaşamadık. Oysa tüm taleplerimiz haklı ve yerinde isteklerdi. Seçim sonrası için alınan sözler var ancak esnafımız bugünden net adımlar görmek istiyor.

Kredi ve Ücretsizler En Öncelikli Talebimiz

Türkiye genelinde halk otobüslerimizi temsil eden kuruluşumuz TÖHOB’dur. Başkanımız Ercan Soydaş ve ekibi seçim sürecine kadar önemli girişimlerde bulunarak taleplerimizi ilgili mercilere ilettiler. Bu konuda şirket olarak bizde bize düşen desteği hep sunduk. Lakin şuana kadar hedeflenen taleplerimize maalesef hükümetten net bir karşılık alamadık. Özellikle ücretsiz taşıma ücretleri ile ilgili beklentimiz büyüktü. Bu konuda bizlerin de girişimleri olmuştu. Ticaret Bakanımız Mehmet Muş ve Ulaştırma Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile olan görüşmelerimizde de dile getirmiş ve destek istemiştik. Burada ki beklentimiz minimum asgari ücret rakamına bağlanması ve düzenli olarak bu oranda artışının sağlanmasıydı. Lakin sektörümüze %50 oranında bir artış ön görüldü.

Ücretsizlerden öte daha önemli ve elzem beklentilerimiz de mevcut. Örneğin araç alınları için sunulan esnaf kredilerinin limitlerinin yükseltilmesi gerekiyor. 2018 yılında otobüs 500 Bin TL iken esnaf kredisi de 500 Bin TL idi. Bugün ise araç fiyatı 4 Milyon TL, kredi ise 1,5 Milyon TL. Yani artık esnaf kredisi ile esnafın araç yenilemesi hayal. Bunun olması gerekense araç fatura bedelidir. Lakin Bakanımız Mehmet Muş’tan en azından 2,5 Milyon TL’ye kredinin yükseltilmesini talep ettik. Bu sayede otobüs esnafı ikinci el aracını da satarak otobüsünü yenileme imkanı bulabilir. Seçim sonrası için böyle bir düzenleme yapabileceklerini ifade ettiler.

Diğer bir talebimiz ise otobüs alımlarında KDV’nin %1’e indirilmesidir. Çünkü bir hasılata dayalı vergilendirmeye geçtik ve ödediğimiz bu KDV’yi ileride geri alamıyoruz. O sebeple KDV oranının halk otobüsleri için %1’e çekilmesini talep etmekteyiz. Diğer ticari araçlar için ÖTV muafiyeti duyuruldu Cumhurbaşkanı tarafından. ÖTV indirimi bize hiçbir katkı sunmamakta. Bu sebeple KDV’nin %1’e indirilmesini sektör olarak talep etmekteyiz. Otobüs filosu ülke genelinde eskidi. Artık değişmesi gerek ve bunu için kredi ile KDV talebimizin hayat bulması gerek. Aksi halde esnafların değişim yatırımı yapması şuan için imkansız.

Süreli Bir Yasaya Karşıyız

TÖHOB Başkanımız Ercan Soydaş ve ekibi uzun bir mücadele süreci yürüttü. Bu mücadele ile sektörümüze bir yasa kazandırmak ve kazanılmış haklarımızı kanuni güvence altına almak istediler. Fakat bu süreç sonunda gördüğümüz üzere sektörümüze 49 yıl gibi bir seçenek sunuldu. Devletin de haklı olduğu yanlar olabilir. Çünkü çok farklı halk otobüs sistemlerinden bahsediyoruz. Her şehirde farklı zamanlarda, her biri diğerinden ayrı planlanmış taşıma sistemleri. Kimi ruhsat usulü, kimi minibüsten otobüse dönmüş, kimi ihaleli, kimi kooperatif ve birlik statüsünde.

Bu kadar karmaşık yapıları tek bir statüde toplamanın da yasal zorlukları ve hatta belki imkansızlıkları var. Belki de bu sebeple 49 yıl gibi bir öneri geldi. Ancak İstanbul olarak biz bunu kabul edemeyiz. Biz il trafik komisyonu kararı ile 1980 sonrası hizmet etmeye başlamış süresiz halk otobüsleriyiz. Buna kimi iller çalışma sürelerini uzatmak için evet diyebilir. Ancak kimse bizim böyle bir süreyi kabul edeceğimizi düşünmemelidir. Burada ki gaye müktesep haklarımızın teminat altına alınması olmalıdır.

Ercan başkanımız çok emekler harcadı, bizlerde şahidiz. Hem bürokratlar hem de siyasiler ile çok defa görüşmeler düzenledi. Her seferin de bizlerin de taleplerini iletti. Ancak gelinen sonuç bu ise başka bir yol aramak gerek. Kendisi ve ekibine sunduğu bu çalışmalar için teşekkür ederim. Gerçekten Ankara bürokrasisini ayağa kaldırdı bizim taleplerimiz için.  

Halk Ulaşım Dergisi Mayıs 2023 Sayısı PDF İndir

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar