Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu iş elbiseleri Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz
ANA SAYFA > Yazarlar > NEJDET GÜNEY > UBER VAKASI VE DERSLER

UBER VAKASI VE DERSLER

NEJDETGÜNEY
  • Yazar : NEJDETGÜNEY
  • E-posta :
Sosyal Medya :
12 Nisan 2018, Perşembe 14:11
3895 kez okundu

Bir süreden beri gerek kamuoyunu gerekse ulaşım sektörünü UBER taşımacıları ile Taksi Esnafı arasındaki tartışmalar meşgul ediyor. Tartışmanın özünü de UBER taşımacılığının yasal olup olmadığı ve Devlete vergi ödeyip ödemedikleri oluşturuyor. Bu arada iki kesimin de sundukları hizmetin kalitesi ve bulunduğumuz zamana göre farklılaşan ulaşım talepleri de tartışılıyor ve toplumun farklı kesimleri görüşlerini beyan ediyorlar. Kent nüfusuna göre mevcut Taksi kapasitesinin yetersiz kaldığı ve özellikle şoför ve araç kalitesinin düşük olması nedeniyle UBER taşımacılığının vatandaş nezdinde ilgi gördüğü de dile getirilen görüşlerden birisi.

 

Meseleye farklı açılardan bakıldığında tartışmalarda dile getirilen görüşlerin hepsinde bir gerçeklik ve doğruluk payı mutlaka vardır. Çünkü insanların ihtiyaçları ve kalite anlayışları, beklentileri farklıdır.

 

Aslında UBER taşımacılığının yasallığı ve vergi konusundan ziyade, Taksiler var iken böyle bir ulaşım çeşidinin hangi ihtiyaç ve talep nedeniyle ortaya çıktığının, Taksilerin kapasite olarak talebe cevap verip vermedikleri ile iki kesim tarafından sunulan hizmetler arasındaki nitelik ve nicelik açısından farkların tartışılması önemlidir. Müşteri beklentileri nelerdir? Taksici esnaf arkadaşlarımızın mutlaka bunu araştırması ve buna göre hızlı bir şekilde çözüm üretmeleri şarttır. Aksi halde UBER taşımacılığının yasal olmadığını ve vergi ödemediklerini iddia etmeleri gerçek sorunları çözmeyecektir. Bugün UBER, yarın MUBER olur. Önemli olan müşteri beklentilerine uygun hizmet üretmektir. Müşteri odaklı hizmet anlayışı geliştirmek ve dinamik bir sistem kurmak başka bir alternatifi önleyecek yegane tedbirdir.

İstanbul nüfus ve yerleşim alanları açısından sürekli büyüyen, Avrupa ile Asya-Afrika arasında geçiş noktasında yer alan ve bu nedenle de Turizm açısından değil ülkemiz, Dünya açısından stratejik öneme sahip bir büyük metropoldür. Böylesine büyük ve önemli bir kentte halk hizmetlerinin belirli bir nitelik ve standartta yürütülebilmesi için “Kurumsallık” şarttır. Bireysel anlayışla hizmeti istikrarlı bir şekilde yürütemez, denetleyemez, kontrol edemez, standart sağlayamaz ve geliştiremezsiniz. Bu gerçeği hepimizin görmesi ve buna göre değişim ile dönüşüm gerekliliğini kabul etmemiz lazımdır.

 

Artık insanlar dünyayı izliyor ve oradaki uygulamaları gördükleri içinde yaşadıkları yerdeki aynı hizmetlerde beklenti ve taleplerini değiştiriyorlar. Her alanda sürekli bir dinamizm ve yenilik yaşanıyor. Sabit kalan kaybediyor.

 

Değişen ve gelişen insan ihtiyaç ve talepleri karşısında kendini yenileyemeyen ve dönüştüremeyen sistemlerin alternatiflerini oluşturması eşyanın tabiatıdır. Özellikle gelişmiş ülkelerin kentlerinde bireysel Taksi işletmeciliği kalmadı ve bu iş artık kurumsal yapılıyor. Dolayısıyla da hem hizmet hem de araç kalitesi taleplere ve günün gerekliliklerine göre sürekli geliştiriliyor. Ayrıca faaliyet belirli bir standart ve sistem dahilinde yürütüldüğü için yüksek güvenliğe sahip. UBER meselesine de bu açıdan bakmak lazımdır.

Aynı durum Özel halk otobüsleri için de geçerlidir. Sektör olarak otobüs kalitemizi sürekli yükselttik ve şu anda en gelişmiş ve modern araçları kullanıyoruz ve çok etkin bir kamu denetimi olduğu için hizmet kalitesi ile güvenliği diğer türlere göre daha yüksek. Ancak bireysel işletmecilik nedeniyle şoför ve hizmet kalitesinde çok iyi olduğumuzu söyleyemeyiz. UBER gibi benzer bir sorunla karşılaşmamak, hizmet kalitesi açısından bir standardı yakalayabilmek ve daha yukarılara çekebilmek için Özel Halk Otobüsleri olarak bizimde mutlaka bireysellikten kurtulup Kurumsallığa geçmemiz şarttır.

Bireysel işletmecilik ve kendi içindeki rekabet anlayışı nedeniyle işletme sistemi tıkandı ve artık yenilemekte ve dönüştürmekte zorlanıyoruz. Bu nedenle gelir-gider dengesi açısından sürdürülebilir bir sistem kuramıyoruz. Stok haline gelmiş temel sorunlar sektörü çıkmaza doğru sürüklüyor. Mutlaka Kurumsal İşletmeciliğe ve profesyonel yönetime geçmemiz gerekiyor. UBER vakasından gerekli dersleri çıkarmaz isek Taksici esnaf arkadaşlarımızın yaşadığı sorunu bizim de yaşamamız kaçınılmaz gözüküyor.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Anket

TÖHOB Başkanı Kim Olsun İstersiniz?