isuzu
İstanbul
DOLAR26.0691
EURO28.489
ALTIN1614.8
MURAT UZUN

MURAT UZUN

Mail: [email protected]

Vatandaş Vaatlere Değil, İcraata Bakar

Vatandaş Vaatlere Değil, İcraata Bakar

Halk Ulaşım Dergisi Haziran 2023 Sayısı

Türkiye tarihinin 1950 seçimlerinden sonra belki de en sert yarışını geride bıraktık. Bir tarafın milliyetçi söylemleri, diğer tarafın ise olmak ya da olmamak üzerine kurulan seçim taktiği ile bir süreç yaşadık. Sonucunda ise 21 yıldır iktidarda olan Recep Tayyip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Geçmiş seçimlerden çok farklı olan bu maratondan sivil toplu örgütleri ise neredeyse hiç fayda göremedi. Her şey çok hızlı ve tarafını seçme üzerine kurulduğundan sanırım hiçbir meslek örgütü mutlu kalmamıştır.

Vatandaş vaat ve hikayelere kanmadığını yeniden gösterdi. Oysa ülkede deprem, ekonomik sıkıntılar, sosyal sorunlar ve sınır ötesi sıkıntılar ile göçmen politikalarından rahatsızlıklar pik yapmıştı. Bunlar doğrultusunda yürütülmeyen seçim süreci muhalefet için de yıkım getirdi. Keza muhalefetin belediyeleri şuan nüfusun %60’ını yönetmekte. Buna rağmen 2019 yerel seçimlerinden bu yana demek ki ilgili belediyelerde gerekli başarıyı tam sergileyememiş. Muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belki de ilk yapması gereken bu belediye başkanları ile ilgili bir araştırma yapmasıdır.

İktidara talip olanın icraatı vaadinden her zaman daha öndedir. Bu sebeple son 4 yıl içerisinde ilgili belediyelerde ki esnaf odaları ve STK’larla ilişkiler, vatandaşa doğrudan dokunan çalışmalar, belediye hizmetleri gibi konular araştırılmalıdır. Bu konularda memnuniyet oranları ölçülmelidir. Eğer burada bir sıkıntı mevcutsa kimin aday olduğunun aslında pek de önemi kalmıyor. Örneğin ulaşım sektörü mensupları hangi illerde belediyelerinden memnun? Siyasiler tarafından ne derece yakınlık kurulmuş? Eyleme giden şehirler dahi gördük bu 4 yıl içerisinde. Keza bu dediğim tüm STK’lar için sorgulanmalıdır. “Ben yaptım oldu” anlayışı ile hayata geçen kararlar seçim döneminde ağır kayıplara sebep olmaktadır.

Umarım ülkemiz için iyisi olur. Bizim başka vatanımız yok. Bu topraklarda hepimiz aynı kaderi yaşıyoruz. Ne aşırı milli söylemler ne de “sonumuz geldi” yaftaları ile insanları kutuplaştırma oyununa gelmeyelim. Sonuçta görüyoruz kimler kimlerle beraber. Onlar barışır, olan bize olmasın.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar