İstanbul
DOLAR13.6855
EURO15.5235
ALTIN776.61
MURAT UZUN

MURAT UZUN

Mail: [email protected]

Toplu Ulaşımda Reform Şart

Varlığın idamesi değişim ile mümkündür. Mevcutta sebat ise mutlak sona gidiştir. Bu sebeple bizlere ulaşanlar hep değişim sağlayanlardır. Değişim geleceğe uzanan bir köprüdür. Okyanusta ki bir balık misali yüzdükçe hayatta kalınır. Değişimde hayatta ki kulaçlar gibi ileriye taşır.

Şuan toplu ulaşımda radikal bir dönüşüm ve reform gerekmektedir. Boyları uzun otobüsler zamandan hızlı değiller. Zamana uyum sağlayamayan otobüs, minibüs, taksi ve hatta metrolar dahi yok oluşa sürükleniyor. Artık kabul etmek gerekiyor ki dünya geçmişten çok daha hızlı bir yenileme hızına ulaştı. Bu hıza yetişemeyen tüm sektörler yeni aktörlere alanını devrediyor.

Almanya’da 2021 sonu itibari ile bir nükleer enerji santrali daha kapandı. Elektrik üretimini ağırlıklı olarak yenilenebilir ve çevreci çözümlerle sağlayan Almanya’da kalan son 3 nükleer enerji santrali de 2022 sonunda kapanacak. Bugün bizim ülkemizde bir “kurtuluş” gibi görünen nükleer enerjiler dahi artık tarihe gömülüyor.

Yeni bilet zamları ile vatandaşın aylık toplu ulaşım maliyeti 500 TL’ye dayanmış durumda. Yıllık maliyet ise 6000 TL eder. Açıkçası vatandaş için yüksek bir rakam. Tabi ki taşımacı için az bile ama sebebi plansız ulaşım sistemleri ve mantık dışı tarifeler. Bugün aynı bütçe ile hem de aylık taksitler ile elektrikli scooter almak mümkün. Daha uygunları da mevcut! Alınan bu araç ile minimum 2 yıl seyahat etmek mümkün. Şuan Avrupa’da bu yönlü büyük bir akım başladı. Avrupa’da ki yolculuk oranlarında bakıldığında; taksi ve toplu ulaşım araçlarında ki yolculuk rakamlarında çok önemli düşüşler mevcut.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar