İstanbul
DOLAR13.6855
EURO15.5235
ALTIN776.61
GÖKSEL OVACIK

GÖKSEL OVACIK

Mail: [email protected]

TÖHOB Seçimi Ve Busworld Fuarı

TÖHOB Seçimi Ve Busworld Fuarı

Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği Derneği (TÖHOB) Özel Halk otobüsü Sektörünün çatı Kuruluşu. TÖHOB Sektörümüzün Anadolu da ki bir kısım illerin ve İstanbul da ki temsilcilerinin katılımı yine İstanbul da kuruldu ve katılımın her geçen gün artmasıyla bugünlere geldi. Çatı Kuruluşumuzun gerek kuruluş aşamasında, gerekse bugünlere gelmesinde emeği geçen eski yeni bütün yöneticilerine, destek verenlere çok teşekkür ediyorum.

TÖHOB’un bugüne kadar Kurumsal olarak, çok sınırlı imkanlara rağmen, yöneticilerin fedakarlıklarıyla sektör için çok önemli hizmetleri oldu ve olmaya da devam ediyor. İnşaallah ülkemizdeki bütün ÖHO temsilcilerinin katılımıyla daha güçlü olarak hizmetlerini geliştirerek sürdürecektir.

TÖHOB’un son Kongresini Uluslararası Otobüs Fuarını da fırsat bilerek 27 Mayıs 2022 Cuma günü İBB Zeytinburnu Çırpıcıdaki 1453 Tesislerinde yaptık. Kongre tam bir birlik ve beraberlik içinde geçti. Kongrede seçilen yeni yönetim kurulunu tebrik ediyor, başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

Ben de geçen dönemde yönetim kurulundaydım ve yeni dönem de de üyelerin takdiriyle tekrar seçildim. Çok zor şartlarda ve kıt imkanlarla hizmet yapılmaya çalışıldığına bizzat şahidim. Her şeyden önce Belediyelere ait bir kamu işini yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizde toplu taşıma bakış acısı çok farklı. Özel halk otobüsü İşletmeciliği ülkemizin hemen, hemen her yerinde olmasına rağmen standarttan yoksun ve statü sorunları var. İşletmecilik usul ve esaslarıyla alakalı olarak ülke genelini kapsayan bir mevzuat olmadığı için her belediyede ayrı, ayrı uygulamalar söz konusu.

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda gelir yetersizliği problemimiz var ve birçok yerde hizmet durma noktasına geldi. Ücretsiz ve indirimli taşıma işletmecinin belini kırdı. Şoför bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Kurumsal işletmeciliğe geçiş noktasında, ruhsatlama konusunda problemler var.

Bu zor şartlara rağmen TÖHOB genel anlam da çok iyi işler başardı. Vergi düzenlemeleri, Esnaf Kredisi, ücretsiz taşıma desteğinin artırılması, Belediyelere ÖHO işletmecilerine sübvansiyon yapma imkanı sağlayan Kanun düzenlemesi gibi temel konular pandemi şartlarına rağmen yapıldı. Tek bir statüye geçiş noktasında da önemli mesafeler kat edildi.

TÖHOB sayesinde ÖHO gerçeği tüm ülkemizde fark edildi ve Kamu nezdinde kabul gördü. Sorunlar sabırlı ve inatçı bir mücadeleyle, sıkı takiple ve karşı tarafa iyi anlatarak, ikna ederek çözülebiliyor. TÖHOB şu anda bunu yapıyor ve bunda en büyük pay sahibi Başkanımız Ercan SOYDAŞ’a ait. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Sektörümüzün gelişmesini, büyümesini ve daha güçlü hale gelmesini mutlaka hepimiz istiyoruz. Bunun için TÖHOB’un sektör tarafından daha fazla ekonomik ve manevi olarak desteklenmesine ihtiyacı var. Ülkemizdeki bütün ÖHO temsilcileri TÖHOB’un üyesi olmalı ve daha güçlü destek sağlamalı. Yönetimde kimlerin olduğunun bir önemi yok. Netice itibariyle sektörü temsil eden kişiler. Ancak sürekli dinamizme ve desteğe ihtiyaç var.

Kongrenin hayırlı olmasını temenni ederken yönetime seçilen arkadaşlara bir defa daha başarılar diliyorum.

Busworld Fuarı’nda Geleceğin Araçlarını Gördük

Otobüs fuarı pandemi sonrasına denk geldiği için oldukça yoğun ve renkli geçti. Hemen, hemen bütün üretici firmalar, lojistikçiler katılım sağladı ve yeni ürünlerini sergilediler. Temiz enerji kapsamında Elektrikli Otobüsler dikkat çekti. Ancak çok yüksek fiyatları ve ülkemizde alt yapının henüz hazır olmaması nedeniyle şimdilik ÖHO işletmecileri açısından sadece görülmüş oldu. İnşallah yasal ve teknik alt yapının hazırlanması, fiyatların makule çekilmesiyle ülkemiz de de yeşil enerjili otobüsleri kullanmaya başlarız.

Ülkemizde yoğun olarak akaryakıt ile çalışan Otobüslerin de fiyatları oldukça yüksekti. Elbette gelişen teknolojiye bağlı olarak yeni nesil araçlar yüksek konfor ve güvenliğe sahipler. Ancak bir taraftan maliyetlerin her geçen gün artıyor olmasına karşın gelirlerin sürekli azalması filo yenilemelerinde en büyük sorun olarak karşımızda duruyor. Temenni ediyorum ki ekonomik krizden bir an evvel çıkarız ve her şey normale döner bizler de vatandaşımıza hakları olan nitelikli araç ve hizmeti sunarız.

Çok önemli bir krizden geçiyoruz. Kamu, İşletmeci ve üreticiler olarak üzerimize düşen fedakarlıkları yapıp vatandaşımıza yeni nesil araçları sunmalıyız. Otobüs işletmeciliği elbette yüksek maliyetli ama kentin olmazsa olmazıdır. Bugünlerde geçecek ve elbette sıkıntılar bitecek. Hizmetin tarafları olarak bizler üzerimize düşeni yapar isek hem aramızdaki ilişki güçlenecek, hem de sürdürülebilirliği sağlamış olacağız. Biri birimize ihtiyacımız var. Karşılıklı destek ile bugünleri aşacağız. Otobüs üreticisi firmaların da alternatifli kampanyalar yaparak işletmecilere destek sağlamasını bekliyoruz.

Haziran ayının ülkemiz, milletimiz ve sektörümüz açısından sağlıklı, huzurlu, başarılı ve hayırlı geçmesini diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar