isuzu
İstanbul
DOLAR26.0691
EURO28.489
ALTIN1614.8
MURAT UZUN

MURAT UZUN

Mail: [email protected]

Taşeronların Olmadığı Eski İETT’yi Görmek İstiyoruz

Taşeronların Olmadığı Eski İETT’yi Görmek İstiyoruz

Geçmiş dönemin “sıfır risk” savunucusu efsaneleşmiş Genel Müdürü döneminde İETT bir değişime gitti. Bu değişim ile maliyetler azalacak ve verimlilik artacaktı. Belki pratikte ilk başlarda öyle de gözüktü. Ancak başarılı olsa bile değer miydi?

150 yılı geride bırakmış ve tecrübeler kazanmış nadide bir kurumdan bahsediyoruz. Geçmişinde “TOSUN” markası ile otobüs dahi üretmiş olan İETT, tamir-bakım atölyeleri ile de çok zengin bir birikime sahipti. Yıllardır garaj işletmeciliği ile büyük başarı sergileyen İETT, taşeronlaşma ile hem tecrübeli şoför kadrosunu süreç içerisinde kaybetti hem de o değerli ustalarını!

Başkan Ekrem İmamoğlu Kurtköy Garajını yeniden İETT’ye kazandırarak önemli bir adım attı. Halkçı bir partinin Belediye Başkanına da bu yakışırdır. Emekçinin taşeronlar tarafından çalıştırılmasından çok daha verimli bir hizmetin İETT çatısında sunulacağına inancım tamdır. Bunun kısa zamanda tüm garajlara uygulanacağı bilgisini almakta ayrı bir mutluluk.

İnanıyorum ki bu daha ilk basamak. İnancım ve temennim garajların tümden ele alınmasıdır. Başkan İmamoğlu’nun konuşmasından da anladığım buydu. Özellikle yeniden İETT’nin tamir-bakım işlerini de bünyesine alması yolcu memnuniyeti ve güvenliği açısından da büyük başarı sağlayacaktır. İETT bu işi yapma kudretine fazlasına sahiptir. İETT eski günlerine Halkçı bir parti başkanı ile kavuşmalıdır. İnanıyorum ki Büyükşehir böyle bir özveri gösterdiğinde emektar ustaları dahi destek olma adına ve genç ustalar yetiştirme adına İETT’ye yardıma koşacaktır.

Hayatta en değerli sermayedir tecrübe. Geçmişte 150 yıllık bir tecrübe heba edildi. Bugün ise o heba edilişe engel olma imkanı var. Büyükşehir ile İETT kurumuna yapılan saldırıların temelinde araç arızaları ve garaj işletmeleri var. Şoförlerin İETT’ye dahil oluşu ile hem kaza hem de arızalarda önemli bir azalma olacağını herkes görecektir. Çünkü İETT işini doğru yapan şoförü bünyesinde tutar, denetler ve eğitir geçmişte olduğu gibi. İnanıyorum ki araç bakımları da İETT’ye geçtiğinde otobüsle ilgili İBB’ye hiçbir tutarlı eleştiri kalmayacaktır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar