Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.7949
EURO35.1641
ALTIN2453.2
KIYASETTİN KAÇMAZ

KIYASETTİN KAÇMAZ

Mail: kiyasettin@halkulasim.com

Şoför Kamerası Şoför Kaçırıyor

Şoför Kamerası Şoför Kaçırıyor

Torpidoya takılan hareket duyarlı şoför kameraları yüzünden artık personel bulamıyoruz. 7/24 izlendiği intibası yaratan bu kameralar yüzünden şoförlerimiz başka sektörlere geçiş yapıyor. Sırf bu sebeple kendi arabasında çalışmayıp servis şoförlüğü yapan esnaflarımız dahi var. Belki iyi niyetle yapıldı ama sonuçları hiç de iyi olmadı!

ÖTİS ile beraber araç kameraları da yenilendi. Tüm maliyeti Büyükşehir’in üstlendiği bu dönüşüm ile araçlarımızı en son teknoloji ürünü cihazlar takıldı. Büyükşehir açısından büyük bir yatırım. Olması gereken güzel bir çalışma. Bu sadece araçların denetimi ve güvenliği de emin bir şekilde sağlanıyor. Lakin ah o şoför kamerası!

Diğer kameralara kimsenin bir itirazı yok. Ancak şoförün tam da karşısına konulan bu kamera insanların psikolojilerini bozuyor. Kendimizi düşünelim, 7/24 izlendiğimizi. Çok büyük bir psikolojik baskı oluşturuyor.  Sırf bu sebeple otobüs şoförlüğünü bırakan gerçekten çok arkadaşımız oldu. İnanın şuan şoför bulamıyoruz. Kamerayı gören kaçıyor. Keza bizden ayrılıp İETT’de şoför olarak başlayan personellerimiz var. Buradayken kamera ile izleniyor, İETT’ye geçtiğinde ise kamera yok! Aynı işi yapan personeller arasında bu ayrımı biz çalışanlarımıza maalesef anlatamıyoruz.

Birçok şoförümüz bu süreçte; İETT’ye, servise ve taksiye geçti. Önemli bir şoför açığı var. İnanın geçen bir şoförümüzün cenazesi oldu. 1 hafta boyunca yerine çalışacak şoför bulamadık. Hem de ben bir yönetici iken bulamadım. Zaten muavinlerin kalkması ile sektöre şoför arzı durmuştu. Kameraların gelişi ile de kaçış başladı.

Personele Ödülü Destekliyoruz

Yolcusu yoğun ve trafiği fazla olan hatlara sahibiz şirket olarak. Bu sebeple rapor ve ceza oranlarımızda yüksek oluyor. Personellerimiz İstanbul ortalamasının çok üzerinde yoruluyor bu güzergahta. Bu zor koşula rağmen yazılan raporlar çalışanların şevkini de kırmakta. İnsanlar ceza varsa ödül neden yok diyordu. Görevimiz olan iş için ödül beklemek doğru olmaz söylemine rağmen işin zorluğu dikkate alındığında teşvik edici bir ödül olmalıydı.

ÖTİS’in 2023 yılı planlamasında şoförlere ödül uygulaması hayata geçecek. Bu bizi gerçekten memnun etti. Şuan için 400 bilet telaffuz ediliyor her bir şoför için. Çok yerinde bir uygulama olacak hayata geçmesi halinde. Bu sayede cezaların oluşturduğu bıkkınlık da bitecektir. Personelimiz daha da dikkatli işini yapacaktır. Yolcu memnuniyetine çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Zaten ÖTİS’in öncelikli amaçları; kaliteli, güvenli, konforlu ve sürdürülebilir ulaşım sağlamak. Ödül sistemi de buna destek olacaktır.

Esnafın Beklentisi Büyük

Pandemiden bu yana beklentilerimiz duruyor. Ancak artık sektör hak ettiği rakamlara ulaşmalıdır. Yapılan görüşmelerde İETT ve İBB yetkililerinin de benzer tutumda olduğunu görüyoruz. Bu bizi mutlu ediyor. 2023 yılında imzalanacak sözleşme ile mali açıdan rahatlayacağımızı umuyorum. Ortaklarımız müsterih olsun, 5 şirket ve Oda olarak yaklaşık 3 aydır yoğun bir çalışma sürecindeyiz. Mart meclisinde bunu nihayete erdireceğiz.

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi ile hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar dilerim. El birliği ile depremzede vatandaşlarımızın yaralarını saracağız. Gün birlik günü, acı hepimizin.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar