Ford İlan
İstanbul
DOLAR32.7949
EURO35.1641
ALTIN2453.2
NACİ YAĞIZ

NACİ YAĞIZ

Mail: nyagiz@halkulasim.com

Ödemeler Ve Araç Bakımları Hakkında Detaylı Bilgilendirme

Ödemeler Ve Araç Bakımları Hakkında Detaylı Bilgilendirme

Seçimin yarattığı olumsuz etki halen geçmedi. Rapor ve ödemeler konusunda ki hassasiyetimizle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Verilen sözler var, bu ay artık bir rahatlama olmasını bekliyoruz. Temmuz gündemimiz çünkü çok daha yoğun olacak. Bayram öncesi halk otobüs yönetimleri olarak yoğun bir mesaideyiz.

Öncelikle Kurban Bayramı'nın hepimiz için hayırlı, bereketli ve huzurlu geçmesini diliyorum. Bu özel günlerin, ailelerimizle ve sevdiklerimizle bir arada geçireceğimiz, mutluluk ve huzur dolu zamanlar olmasını temenni ediyorum.

Sözler Hayat Bulacak

Bayramın bu güzel atmosferine rağmen, iş yaşamımızda bazı zorluklarla karşı karşıya kalmaktayız. Özellikle ödemeler konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Geçtiğimiz Cuma günü, ödemelerin bir kısmı elimize ulaştı, fakat geri kalan kısmı hala beklemekteyiz. Bu ödemelerin bu hafta sonuna kalmadan tamamlanacağını umut ediyoruz. Bilindiği üzere, aylık olarak bize 1.2 milyar TL taahhüt edildi ve bu tutar tüm araçlarımızın toplamı için geçerli. Temmuz ayında, tekrar bir araya gelip oturacağız ve faturalarımızın eksiksiz bir şekilde ödenmesini talep edeceğiz. Aynı zamanda, içeride kalan alacaklarımızı da bu görüşmede masaya yatıracağız ve çözüm arayışında olacağız.

Mevcut durumun dışında, yaz sıcakları da bizleri zorluyor. Yaz mevsimi bu yıl oldukça hızlı geldi ve sıcaklıklar bugün itibarıyla 34 dereceyi buldu. Bu yüksek sıcaklıklar, klimaların daha yoğun bir şekilde çalışmasına neden oluyor. Klimaların çalışması ise yakıt sarfiyatını %20-25 oranında artırıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yakıt parasını alıyoruz, ancak biz 100 birim yakıt tüketip 80 birim aldığımızda bu durum bizi hem üzer hem de yorar. Bu konuda da yetkililerle sürekli görüşme halindeyiz ve daha adil bir çözüm bulmayı ümit ediyoruz.

Rapor ve Denetim Artık Yordu

Seçim dönemlerinde artan rapor ve denetim talepleri, iş yükümüzü daha da artırdı. Bu durumun getirdiği sıkıntılar sadece ekonomik boyutta kalmıyor, aynı zamanda psikolojik olarak da bizleri etkiliyor. Paramızı zamanında alamadığımızda ve ağır yaptırımlarla karşılaştığımızda bu durumun üç ana sonucu oluyor: Birincisi, çalışanların psikolojisi bozuluyor; ikincisi, şirketin ekonomik dengesi sarsılıyor; ve üçüncüsü, çalışma barışı ve motivasyonu zorlaşıyor.

Bu sorunlarla başa çıkabilmek için hem İBB hem de İETT ile sürekli görüşme halindeyiz. Umut ediyorum ki, bu görüşmeler sonucunda paramızı gününde aldığımız ve daha düzenli, huzurlu bir çalışma ortamına sahip olduğumuz güzel bir sürece doğru ilerleyeceğiz. Çalışanlarımızın da desteğiyle, bu zorlukların üstesinden gelebileceğimize inanıyorum.

Muayene Eziyete Dönüştü

Özellikle araç muayeneleri konusunda ciddi sorunlar yaşadığımızı belirtmek isterim. Araçlarımızın muayenelerinden geçmesi, işimizin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için hayati önem taşıyor. Ancak, ne yazık ki hem paramızı zamanında alamayıp hem de bizden farklı ve beklenmedik talepler geldiğinde bu durumun altından kalkmak oldukça zor hale geliyor. Araçlarımızın yaşı ilerledikçe, bakım ve tamir ihtiyaçları da artıyor. Bu nedenle, araçlarımız muayene için birden fazla kez İETT muayenesine gitmek zorunda kalıyor. Daha da kötüsü, TÜVTÜRK'ten geçen araçlarımız, İETT'nin denetimlerinden geçemiyor. İETT yetkilileri, bizim bu sıkıntılarımızı not aldılar ve kendi aralarında yeniden bir değerlendirme yapacaklarını belirttiler.

Ayrıca, mevcut sıkıntılarımızın çözümü için İBB ve İETT'den daha fazla destek bekliyoruz. Bu iki kurumla yapılan görüşmelerde, bizim yaşadığımız zorlukların ve karşılaştığımız engellerin daha iyi anlaşılması ve çözüm odaklı yaklaşılması en büyük temennimizdir. Özellikle araç muayeneleri konusunda yaşanan sıkıntılar, sadece bizim değil, tüm sektörün genel bir problemi haline gelmiştir. Bu nedenle, çözümün de sektörel bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

Araçlarımızın muayeneden geçememesi, iş akışımızı ciddi şekilde aksatıyor. Bir aracın muayeneden geçmemesi demek, o aracın bir süre kullanılamaması anlamına geliyor ve bu da işimizi sekteye uğratıyor. Araçların yeniden muayeneye girmesi, zaman ve para kaybı demektir. TÜVTÜRK ve İETT'nin muayene kriterlerinin uyumsuzluğu, bu süreci daha da zorlaştırıyor. Bu konuda yetkililerden daha uyumlu ve işbirlikçi bir yaklaşım bekliyoruz.

Yazın Yakıt Tüketimi Artıyor

Öte yandan, yaz sıcaklarının getirdiği ek maliyetler de göz ardı edilemez. Klimaların sürekli çalışması, sadece yakıt sarfiyatını artırmıyor, aynı zamanda araçların bakım maliyetlerini de yükseltiyor. Araç klimalarının düzenli olarak bakıma ihtiyacı var ve bu da ek bir maliyet anlamına geliyor. İBB'den aldığımız yakıt miktarı, tüketimimizin gerisinde kalıyor ve bu durum, uzun vadede sürdürülebilir değildir. Yakıt tedarikinin tüketimle uyumlu hale getirilmesi, hem mali açıdan hem de operasyonel açıdan büyük önem taşıyor.

Son olarak, seçim dönemlerinin getirdiği belirsizlikler ve artan denetim talepleri, iş süreçlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu dönemlerde rapor sayısının artması, iş yükümüzü önemli ölçüde artırıyor. Bu durum, hem çalışanlarımızın motivasyonunu düşürüyor hem de iş akışını kesintiye uğratıyor. Çalışanlarımızın bu tür dönemlerde daha fazla desteğe ve morale ihtiyacı var. Seçim sonrası dönemde, daha istikrarlı ve öngörülebilir bir çalışma ortamı oluşturmak, hepimiz için büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Bizler hiçbir zaman sorunlarımızı kavga ile aşma yolu seçmedik. Kavga anlık hevesleri mutlu etse de uzun vadede sadece zarar ve ziyan verir. Diyalog ile haklılığımızdan taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz. Halk otobüslerinin geçmişten bugüne hep aynı çizgi ile hareket ettiği bilinir. Bizler kamu hizmeti ifa ediyoruz. Bundan taviz vermeden meşru sınırlar çerçevesinde diyalog yolları kapanmadığı müddetçe mücadele ederiz. Sonrası zaten başka konu.

Bu vesileyle, tüm çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın Kurban Bayramı'nı bir kez daha kutluyor, sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum. Umuyorum ki, karşılaştığımız tüm zorlukların üstesinden gelecek ve daha güzel günlere hep birlikte ulaşacağız. Bu süreçte gösterdiğiniz sabır ve özveri için hepinize teşekkür ediyorum.

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar