İstanbul
DOLAR13.6855
EURO15.5235
ALTIN776.61
LOKMAN AKHAN

LOKMAN AKHAN

Mail: [email protected]

2021’e Yeni Bir Sistem İle Başlamak İsteriz

Yaklaşık 1 yıldır yeni sistem kurma noktasında çok çaba sarf ettik. Doğru yolda ilerlediğimize inanarak sürdürdüğümüz çalışmada nihayete ulaşacağımıza inanmaktayım. Fakat daha çalışmalar ve görüşmelerimiz devam ediyor. Nihayete ulaştığımız an sistemin hayat bulması için tüm gayreti göstereceğiz.

İstanbul büyüdükçe ulaşım ihtiyaçları da değişiyor. 1980’li yıllarda minibüs ve otobüsler ile ulaşımı sağlanan bu şehrin artık ihtiyaçları farklılaştı. Ana ulaşım araçları metro ve metrobüs olurken bizler de otobüsçüler olarak hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Lakin her geçen gün ana ulaşımdan ara ulaşım aracı haline doğru geçiş yapmaktayız. Ancak otobüs ihtiyacı yine de fazlasıyla var ve olmaya devam edecek.

Bu gelişim beraberinde entegrasyonu zorunlu kılmaktadır. Çünkü ara arterlere metro ve metrobüs giremezken, ana arter yoğunlukları da otobüsle taşınmaz hal aldı. İşte yeni sistem bu sebeple hayat bulmalı ve bu iş birliği çerçevesinde kurulmalıdır. Çünkü bu sayede ancak İstanbul kazanır.

Asla Değişimden Çekinmedik

Biz esnaf olarak yeniliklere daima açık olduk. Bu zamana kadar hakediş sistemimiz birçok kez değişti. Özellikle elektronik bilet uygulamasına en önce geçen şehir olmuşuzdur. Muavinleri kaldırdık, alçak tabanlı araçlara geçiş sağladık, tüm araçlarımızı klimalı ve dijital tabelalı yaptık. Covid sürecinde araçlarımızı dezenfekte etme ve personelimize maske temini konusunda tüm sektörlerden önce adımlar attık. Kısacası yeniliklere ve gelişmelere gerçekten açık ve çabuk aksiyon ala bir sektörüz.

Bugün de yepyeni bir sistem ile İstanbul halkına hizmet sunmak istiyoruz. Bu sebeple şirketlerimiz ve Esnaf Odamız üzerine düşeni fazlası ile yaptı. Yaklaşık 1 yıldır hiçbir destekten kaçınmadan süreci yürüttük. Temmuz ayında sistem İBB Meclisi’nden geçmedi. Geçmemesi hayırlı da olmuştur. Çünkü bize sistem üzerinde daha fazla çalışma imkanı sundu. O günden bu yana İBB ve İETT ile görüşmelerimiz sürmekte ve eksik gördüğümüz noktalarda müzakerelerimiz devam etmektedir.

Bizde “İstemezuk” Diyen Kimse Olmadı

Yeni bir sistemi İstanbul’da ki tüm özel halk otobüsçüleri istemektedir. Bu istisnasız böyledir. Yıllardır yeni bir sistem kurulamadı ise bunun sorumlusu asla hak otobüs işleticileri değil. Halk otobüs işleticilerinin istekleri çok açıktır. Haklara saygılı, geliri garanti altına alınmış, gelecek kaygısı yaşatmayacak bir sistem ile çalışmaktan başka talebimiz yoktur.

Taleplerimize bakıldığında hangisinde haksızız? Bu sunduğumuz talepler aynı zamanda İstanbul’da ulaşım kalitesini yükseltecek, yolcu memnuniyeti sağlayacak ve sürdürülebilir bir yapı kuracaktır. Biz 3-5 yılda yıkılacak bir yapı değil, yıllarca bu şehre hizmet sunacak bir sistemi kurmayı arzuluyoruz. İnanıyorum ki yeni sistem bu taleplerimize cevap verecektir. Esnafın kaygılarını sona erdirecek bir şekil ile Büyükşehir Meclisi’ne sunulacaktır.

Tüm bu kaygılardan arınmış hali ile Meclis’e sunulduğunda bizde yönetimler olarak üstümüze düşeni yapacağız. Büyükşehir Meclisi ve Komisyonları ile görüşerek destek talebimiz olacaktır. Esnafın menfaatlerini koruyan bir sistemin geçişi için biz de elimizi taşın altına sokacağız.

Koordinasyon Başarıya Yaklaştırdı

Şuan İstanbul’da iyi bir Oda yönetimi ve her biri birbirinden değerli 5 şirket yönetimi el ele vermiş durumda. Süreci başından bu yana birlikte mücadele ederek yürüttük. Tabi ki farklılıklarımız vardır. Ancak birbirimize destek olmaktan asla vazgeçmedik. Bu sayede yeni sistemle ilgili süreci en iyi şekilde yönettiğimize inanmaktayım. Bu işbirliği artarak devam etmekte.

Süreç içerisinde bizlere destek sunma adına işin uzmanlarını da aramıza kazandırdık. Hukukçularımız ve mali müşavirlerimiz ile alanında başarılı ulaşım uzmanlarını sürece dahil ettik. Her bir konuyu danışmanlarımızın destekleri ile tek tek ele aldık. Sorunlar ve çözümler birlikte değerlendirildi. Bu çalışmalarımız halen aynı özveri ile sürmektedir. Umut ediyorum ki başarı ile sonuçlanacaktır.

Ümidim her sıkıntıyı yaşadığımız 2020’yi geride bırakırken 2021’e yepyeni bir sistem ile başlamak. Bu doğrultuda bizler tüm özveriyi gösterdik. Esnafımız bu değişim ve desteği hak ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB Meclisi’nin değerli üyelerinin destekleri ile umarım esnafımız hak ettiği çalışma ortamına kavuşur. Bu sadece bizim için değil, tüm İstanbul için büyük bir başarı olacaktır.

Bu zamana kadar üstünvari çaba gösteren ve pandemi sürecine rağmen asla durmayan tüm yönetimlerimize, İETT Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Büyükşehir yönetimi ile Meclis Üyelerine esnafımız ve şahsım adına teşekkürlerimi sunarım.

Yedek Araç Büyük Bir Kazanımdır

Daha önce de bahsettiğim gibi kurumlarımızın koordineli çalışması ile UKOME’den yedek araç imkanı kazandık. Yıllardır dile getirilen ama nihayete ulaşmayan bu imkan ile şirketlerimiz yedek araç alımları sağlayacaktık. Bu yedek araçlar ile iş kayıpları minimize edilecektir. Esnafın gelirine katkı sağlayacak bu kazanım ile sefer kayıpları da bitecektir.

Tabi ki bu aynı zamanda büyük bir yatırım gerektirmekte. Şuan için yeni sisteme odaklandığımızdan daha ele alamadık konuyu. Ancak yakın zamanda, kazandığımız bu hakkın yürürlüğe girmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Tabi ki bir süreci var bu işin. Ancak her koşulda esnaf bu işten karlı çıkacak.

Oluşan koordinasyon sektöre olumlu manada önemli kazanımlar sağlıyor. Bürokratik engeller zamanla aşılıyor. Son birkaç yılda alınan kazanımlara bakıldığında bu net bir şekilde görülebilir. Şuan yaşadığımız sıkıntı Pandemi’de kaynaklı ve tüm insanlığın ortak sorunu. Ancak İstanbul’da ki halk otobüsçüler bu süreci diğer illere göre yine daha iyi yürütmektedir. İnşallah bu bela tüm insanlığın üzerinden kısa sürede kalkar ve geçmişe olan özlemimiz son bulur.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar