YENİ HÜKÜMETTEN ÇOK TALEBİMİZ VAR
Reklamı Geç
Advert
Advert
YENİ HÜKÜMETTEN ÇOK TALEBİMİZ VAR
SERHAT AKÇAKAYA

YENİ HÜKÜMETTEN ÇOK TALEBİMİZ VAR

Genel seçim geride kaldı. Sonuçların tüm ülkemiz ve sektörümüz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Halkımız istikrardan yana tavır koymuştur. İktidar partimizin de bu sonuçlardan bir ders çıkararak esnafı daha fazla sahiplenici bir politika belirlemesini bekliyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi nezdinde Hayrı Baraçlı ve İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci’ye ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Hizmet bedelinin 0-8 çıkartılması, araç yenileme teşvikinin yapılması, araçları değiştiremeyenler için 0-5 çıkarılması çok önemli kazanımlardır. Ayrıca geçen yıl çıkan ve esnafı zorda bırakan yönergenin değişim sözünün verilmesi ve daha yapıcı bir yönergenin çıkartılması yönünde söz verildi. Kendilerine tüm esnaf adına teşekkürlerimizi sunuyorum.                                                                     

Seçim sürecinde özellikle iktidar partisine destek amacıyla 5 toplantı yaptık. Bunlara yaklaşık olarak 1500 üzerinde esnafımız katıldı. Yapılan istişare toplantıları ile sektör bileşenlerini bir araya getirdik. Düzenlediğimiz toplantılar sayesinde esnafımız bakanlar, milletvekilleri ve belediye başkanları ile aracısız olarak sorunları ilettiler. İletilen bu sorunlara esnafımız acilen çözümler beklemektedir.

Esnafımızın Yeni Meclisten Beklentileri

ü  Geçen yıl çıkartılan ve 19 aydır bedava taşıdığımız ve hiçbir ödenek almadığımız yolcularımızdan ücretsizlere birim başı olarak para ödenmesinin kabul edilmesi ve bu ücretin sosyal kart olan her ilde olduğu gibi en az 1.50 TL üzerinden yapılmasını istiyoruz.

ü  Yasal tanımın kanunlarla belirlenmesini, özel halk otobüslerini de taksi ve minibüsler gibi tanınması ile plaka tahdidinin sağlanmasını bekliyoruz. Yeni bir toplu taşıma kanunu düzenlemesi ile ulaşımın tüm bileşenlerinin kanununen rolünün net bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir.

ü  Tüm yolcularının kayıt altında olduğu ve hepsinin vergisinin tam olarak ödendiği tek taşıma sektörü özel halk otobüsleridir. Buna karşılık servis araçlarındaki gibi KDV’nin %8 e düşürülmesi gerekmektedir.                                                                      

 

Büyükşehir’den Beklentilerimiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa dönemde yapılan çoğu iyileştirme oldu. Lakin yapılan desteklere karşın esnafımız için önem arz eden 2 konu vardır. Bu konularda da acil çözümler beklemekteyiz.         

  • İstanbul’da uygulanan çoklu bilet tarifesi yüzünden görünün fiyatın çok altında bir ücretle yolcu taşımaktayız. Şuan da 2,15 TL olan bilet fiyatı aktarma, öğrenci, mavi kartlar gibi etkenler ile yolcu başı ortalamayı 1,30 TL’ye getirmektedir. Bu ortalamanın acilen yapılacak düzenlemeler ile 1,75 TL’den aşağı olmamak üzere düzenlenmesini talep etmekteyiz. Verilen hizmetin hakkı budur.

                                                    

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden araçlarımızın sokaklarda kalmaması için butik garajlar oluşturup temizlik ve küçük tamiratlarının bu garajlarda yapılarak İstanbul halkına daha kaliteli hizmet verilmesi noktasında desteklerini beklemekteyiz.

İstanbul’da bu dönem beraber hareket ederek siyasilere her türlü ulaşmayı sağlayan şirket ve oda başkan ve yöneticilerine esnaf adına teşekkürlerimi bir borç bilirim. Birlikte yapılan hareketler ve sektörün böylesi zor bir zamanda kenetlenmesinin kazancını yakın zamanda alınmasını ümit ederim.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BELEDİYEDEN KOMİK ZAM AÇIKLAMASI
BELEDİYEDEN KOMİK ZAM AÇIKLAMASI
VERİMLİ VE ÇEVRE DOSTU OTOBÜS İŞLETİMİ İÇİN YENİLİKÇİ SİSTEM
VERİMLİ VE ÇEVRE DOSTU OTOBÜS İŞLETİMİ İÇİN YENİLİKÇİ SİSTEM