Nereye Gidiyoruz
Reklamı Geç
Advert
Advert
Nereye Gidiyoruz
GÖKSEL OVACIK

Nereye Gidiyoruz

Bu soruyu son zamanlarda kendimize daha sık sormaya başladık çünkü özel halk otobüsü işletmecileri olarak her gün yeni sorunla karşı karşıya kalıyoruz ve çözüme yönelik umutlarımız günden güne tükeniyor. Evet bu soruyu soruyoruz ama kimse; nereye gittiğimizi nasıl bu kötü gidişi durduracağımızı bilmiyor maalesef…

 

Son kötü haber de Sayın Başbakan’dan geldi. Türkiye genelinde, hiç bir süre kısıtlaması olmadan 65 yaş üstü yolcuların ücretsiz taşınması gerektiğini ve Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe gireceğini açıkladı. Tüm özel halk otobüsü camiası bu kararla ne yapacağını şaşırdı. Herkes beklenti içine girdi. Esnaf odaları, şirketler, kooperatifler, derneklerin yöneticileri bu önemli sorun için seferber olurlar, yetkililere konunun vahametini anlatırlar ve çözüm ararlar diye düşündük. Ama bu yazıyı yazdığım ana kadar hiçbir yöneticinin girişimde bulunduğu haberini alamadım. Hâlbuki bu karar açıklanır açıklanmaz ciddi bir katılımla, Türkiye’nin her yanından gelecek özel halk otobüsü işletmecileri ile bir kamuoyu oluşturmak gerekirdi.

 

65 yaş üstü yolcularımızın ücretsiz taşınması sosyal politikalar gereği olabilir. Devletimizin görevidir, biz de ücretsiz taşırız buna diyeceğimiz yok. Ama Anadolu’nun küçük ilçeleri genellikle emekli kentleri olmuş. Büyükşehirlerde emekli olanlar doğdukları yere geri dönmüşler.  Bu tip ilçelerde toplu taşımacılık yapan esnaf arkadaşlar nasıl hayatlarını idame ettirecek. Eminim kara kara düşünüyor, işin içinden çıkamıyorlardır.                                                                                         Yetkililere Önce şunu anlatmak gerekiyor. Son yıllarda giderlerin artması ile özel halk otobüsü işletmecisi aracını yenileyemiyor. Kazançlar iyice düştü. Esnaf yatırdığı sermayenin karşılığını alamıyor. Üstüne bir de bu sorun gelirse birçok araç servise devam edemeyebilir.

 

Yıllardır hep söyleriz. Devlet bizi sübvanse etsin diye ama zor görünüyor. Ya da bizden alınan vergilerde (ÖTV, KDV) bir indirime gidebilir. Bunun içinde önce sıkıntılarımızı mağduriyetimizi belgelerle ciddi bicimde anlatmamız gerekir ki masaya oturma şansımız olsun. Temennimiz tren kaçmadan gerekeni yapalım.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı yaptığı bir açıklanmada 17 kalem olan ücretsiz taşınan yolcu sayısını 24 kaleme çıkarttığını açıkladı. Yolcularımızın % 15’e yakınını ücretiz taşıdığımızı göz önüne alırsak bu da bizi ciddi etkileyecektir. Bunları dile getirmek çözümüne çalışmak gerekiyor. Bizlerin birer özel işletme olduğumuzu unutmamak gerekir.

 

 

Göksel OVACIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KDV AÇMAZI ÇÖZÜMLENİYOR
KDV AÇMAZI ÇÖZÜMLENİYOR
TÜVTÜRK ARAÇ SAHİPLERİNİ SAHTE UYGULAMALARA KARŞI UYARIYOR
TÜVTÜRK ARAÇ SAHİPLERİNİ SAHTE UYGULAMALARA KARŞI UYARIYOR