TÖHOB'DAN MÜCADELE KARARI
Reklamı Geç
Advert
Advert

TÖHOB'DAN MÜCADELE KARARI

Ödenecek bedel adil, eşit ve hakkaniyetli bir usul ve sisteme dayanmamaktadır.Bu nedenle mağduriyetlerin giderilmesinde verilen miktarlar yetersiz kaldığından görüşmelerle mücadeleye devam edilecektir.

TÖHOB'DAN MÜCADELE KARARI

4736 sayılı kanun kapsamında gerçekleşen ücretsiz yolculukların taşımacı esnaf üzerinde yarattığı mağduriyetin giderilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar sonucunda, TBMM tarafından kabul edilen 6637 sayılı kanun ile özel şahıs ve şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı işleticilerine, aylık gelir desteği verilmesi hükme bağlanmıştır.

 

Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan, 6 Ocak 2016 tarih ve 29585 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile aylık gelir desteği ödemesinin usul ve esasları belirlenmiştir.

 

Buna göre Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerindeki her bir toplu taşıma aracı için 1000 TL, diğer büyükşehir belediyelerindeki her bir toplu taşıma aracı için 750 TL, diğer belediyelerdeki her bir toplu taşıma aracı için 600 TL aylık gelir desteği ödenmesi 7 Nisan 2015 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir.

 

Özel halk otobüsü işletmeciliği tarihinde ilk kez gerçekleşen bu uygulama ile özel taşımacılara, devlet bütçesi üzerinden bir destek düzenlemesi yapılmıştır. Konu bu yönüyle büyük bir önem taşımakta ve bu nedenle de sektörde olumlu karşılanmaktadır.

 

Ancak ödemeye ilişkin usul ve esasların belirlenmesinde uygulanan yöntemin karşı karşıya bulunulan mağduriyetin giderilmesinde yetersiz kaldığı görülmektedir. Diğer yönden üç kategoride belirlenen aylık gelir desteğinin çok taşıyanla, az taşıyanı aynı görmesi nedeniyle de adil, eşit ve hakkaniyetli bir uygulama olmadığı kanısını toplumda pekiştirmektedir.

 

4736 sayılı kanun üzerinde ücretsiz yolculuk sınırlarının genişletilmesi ile başlayan tarihten bugüne kadar geçen süreçte Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) olarak mağduriyetin daha adil, daha eşit ve daha hakkaniyetli gerçekleştirilmesi için belirlenecek bedel ne olursa olsun yolculuk başına bir ödeme yapılması konusunda ilgili bakanlıklar, siyasi otorite nezdinde girişimlerde bulunulmuştur.

 

Bugün itibariyle de aynı düşünce etrafında olumsuzluğun düzeltilmesi için mücadeleye görüşmelerle devam edilecektir. Bir kez daha vurgulamak gerekirse ödemelerin başlatılması, ödeme sisteminin belirlenmesindeki usul ve esasların kabulü anlamına gelmemektedir. Bu yöntemin yanlışlığı, bunun yerine istatistiki verileri de sağlayacak elektronik bilet işletmeciliği ile yolculuk başına aylık gelir desteği ödemesi yapılması düşüncesi, TÖHOB olarak savunulmaya ve sonuç alınıncaya kadar anlatılmaya devam edilecektir.

 

İlk kez bir kanun kapsamında katkı selde eden bir sektörün paydaşları olarak bu sonucu almaya yeterli ve yetkin olunduğu düşünülmektedir.

 

Kamuoyunun bilgisine sunulur. Saygılarımızla.

 

İsmail YÜKSEL

TÖHOB Başkanı

töhob töhob haber ismail yüksel halk otobüsleri ücretsiz taşıma 4736 sayılı kanun 6637 sayılı kanun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BOSCH VE DAIMLER'DEN OTONOM SÜRÜŞTE İŞBİRLİĞİ
BOSCH VE DAIMLER'DEN OTONOM SÜRÜŞTE İŞBİRLİĞİ
KARSAN VE PETROL OFİSİ İŞBİRLİĞİ 3 YIL DAHA UZADI
KARSAN VE PETROL OFİSİ İŞBİRLİĞİ 3 YIL DAHA UZADI