ENGELLİ YOLCULARIN SORUNLARI KONUŞULDU
Reklamı Geç
Advert
Advert

ENGELLİ YOLCULARIN SORUNLARI KONUŞULDU

İETT Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, ‘’Toplu Ulaşımda Mimari Düzenlemeler ve Sosyal Sorunlar’’ paneli düzenlendi. Çalıştayda, engellilerin sorunları, ulaşım hizmetlerinin daha da iyileştirilerek sürekliliğinin sağlanması ve İETT’nin gelecek vizyonunun geliştirilmesine yönelik konular değerlendirildi.

ENGELLİ YOLCULARIN SORUNLARI KONUŞULDU

Çalıştaya, İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Ayhan Metin, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Erişebilirlik Daire Başkanı Dr. Deniz Çağlayan Gümüş, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay, İBB üst yapı Projeler Müdürü Fatih Duman, İETT daire başkanları, birim müdürleri, Özel Halk Otobüsü şoförleri ile Engelli Derneklerinin Başkanları ve yöneticileri katıldı.

İstanbul'da toplu ulaşımda mimari düzenlemeler ve "Engelli Bilgilendirme Projesi" ile ilgili katılımcılara bilgi verildi. Katılımcılar yaşanan sorunlar ve çözümlerine yönelik bilgiler sundu.

Hedefimiz tam erişebilir ‘’toplu ulaşım’’

Engellilere yönelik duyarlılığın artırılması için önemli çalışmalara imza attıklarını belirten İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, ‘’Hedefimiz tam erişebilir akıllı bir toplu ulaşım sistemidir.’’ dedi. Engelli yolculara ve refakatçilerine toplu ulaşımda ücretsiz seyahat kartı verdiklerini hatırlatan Kahveci, engellilerin topluma adaptasyonunu da hedeflediklerini vurguladı.

Dış anons sistemi ile kolay ulaşım

Dış anons sistemi ile engellilerin toplu ulaşımı rahatça kullanmalarını sağladıklarını söyleyen Kahveci, ‘’ Dış anons sitemiyle görme engelli ve aynı zamanda okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımız içinde büyük fayda sağlayacak.’’ dedi.

İşitme engelli vatandaşların seyahatlerini kolaylaştırmak amacıyla şoförlere işaret dili eğitimi verdiklerini dile getiren Kahveci, böylece işitme engellilerin iletişim imkanlarını arttırmayı amaçladıklarını söyledi.

Yapılan çalışmalar arasında engelli yolcular için web sitesi de bulunduğunu ifade eden Kahveci, ‘’3n.iett.gov.tr adresinden ve MOBİETT’ten engelli yolcu evine en yakın duraktan geçen otobüsün kaç dakika sonra geleceğini sorgulatabilir.’’ dedi.

Başarılı performanslara plaket

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu tarafından İETT Şoförü Hasan Aktürk, İstanbul Otobüs A.Ş. Ömer Azak ve Özel Halk otobüs şoförü Yeni İstanbul halk otobüsleri AŞ. Şirketinden Yılmaz Şan’a başarılı performanslarından dolayı plaket verildi.

iett haber iett ulaşım otobüs engelli ulaşım haber otobüs haberleri ulaştırma toplu taşıma toplu ulaşım mümin kahveci Ayhan Metin Dr. Deniz Çağlayan Gümüş Halis Kuralay Fatih Duman İETT Şoförü Hasan Aktürk Ömer Azak Yılmaz Şa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OTOMOTİV SANAYİİ HAZİRAN AYINDA SERT DÜŞTÜ
OTOMOTİV SANAYİİ HAZİRAN AYINDA SERT DÜŞTÜ
BOSCH VE DAIMLER'DEN OTONOM SÜRÜŞTE İŞBİRLİĞİ
BOSCH VE DAIMLER'DEN OTONOM SÜRÜŞTE İŞBİRLİĞİ